Kuveyt'teki Irak Konferansı'na dair MSF'nin açıklaması

Musul'daki El Hansa Hastanesi'nin pediyatri bölümünden geriye kalanlar... Savaş sırasında yüzde 60'ı tahrip olan hastane, MSF ekipleri tarafından geçtiğimiz yıl yeniden kuruldu. Fotoğraf: Sacha Myers/MSF

Bugün Kuveyt’te düzenlenen Irak Toplantısı'nda* söz alan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Irak Temsilcisi Carla Brooijmans, Irak’taki insani durumu ele alan sivil toplum kuruluşlarının yan etkinliğinde şunları söyledi:

“Irak’taki savaş sağlık sistemine ciddi hasar verdi. Yıllarca süren savaş ve yoğun çatışmalar sonucunda ülkenin her yerinde insanlar hayat kurtarıcı sağlık hizmetlerine erişemez oldu. Pek çok sağlık tesisi moloz yığınına döndü. İlaca ve tıbbi malzemelere erişim sıklıkla sekteye uğruyor. Çok sayıda sağlık çalışanı maaş alamıyor.

Irak’ta sağlık altyapısını yeniden inşa etmek gerçek bir ihtiyaç. Bununla birlikte, halen çatışma bölgesinde yaşayan veya savaş nedeniyle yerinden edilmiş olan insanların şu an ihtiyaç duyduğu insani yardımı, sağlık alanındaki akut ihtiyaçları göz önünde bulundurmak da hayati önem taşıyor.

Irak’ın her bölgesinde, sürekliliği olan insani yardıma acilen ihtiyaç duyuluyor. Buna, yerinden edilmiş olup evine geri dönemeyen on binlerce kişinin ihtiyaçları da dahildir.

MSF şu anda Irak’ın Erbil, Diyala, Ninova, Kerkük, Selahaddin, Anbar ve Bağdat vilayetlerinde çalışmalarını sürdürüyor. MSF ırk, din, toplumsal cinsiyet ve siyasi görüş ayrımı gözetmeksizin tarafsız ve bağımsız olarak sağlık hizmeti sunuyor. Bu bağımsızlığı korumak amacıyla MSF Irak’ta yürüttüğü programlar için hiçbir devletten ve hiçbir uluslararası kuruluştan fon kabul etmiyor. Bu çalışmalar için sadece dünyanın çeşitli yerlerindeki insanların bireysel bağışlarından faydalanıyor.

(*) "Irak'ın Yeniden İnşası Konferansı"

Yorum Yapın