MSF: Kuzey Suriye'de ciddi bir sağlık krizi kapıda

Kuzey Suriye'de yürütülen rutin aşılama programlarından bir kare. Fotoğraf: MSF

Kuzey Suriye'de yürütülen rutin aşılama programından bir kare. Fotoğraf: MSF

Kuzey Suriye: Ülke içinde yerinden edilen topluluklar ve ev sahibi topluluklar için insani yardım ihtiyacı en üst seviyeye ulaştı

10 Ağustos 2016 – Cephe hattının sürekli değişmesi ve Suriye Demokratif Güçleri’nin Menbiç’teki askeri operasyonlarını artırması bölge halkının evlerini terk ederek Fırat Nehri çevresine sığınmasına neden olurken, yerinden edilen insanların ve ev sahibi toplulukların tıbbi ve insani yardım ihtiyacı her geçen gün artıyor.

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) sağlık sisteminin çökmesiyle birlikte bölgedeki olumsuz koşulların, önlenebilir çocuk hastalıklarından kaynaklanan ölümlerin sayısını artıracağından endişe ediyor.

Aşı ihtiyacı had safhada

Kuzeydoğu Halep’teki Sirin bölgesinde faaliyet gösteren sağlık merkezine Mayıs ayında gelen bilgiye göre kızamık şüphesi bulunan 23 çocuk, aşılama ve sağlık hizmetlerinin zayıf olduğu yeni oluşturulan cephe hatlarının yakınındaki bölgelerde yaşıyordu.

Kızamığın son derece bulaşıcı bir hastalık olduğunun altını çizen MSF Acil Tıbbi Yardım Yöneticisi Vanessa Cramond, “Kızamık salgınları, sağlık sisteminin çöktüğü, rutin çocuk aşılama programlarının olmadığı yerlerde çok sık görülüyor. Özellikle küçük yaştaki çocuklar kızamığa yatkın hale gelir. Kızamık, yetersiz beslenme veya diğer hastalıklar ile birleştiğinde, daha tehlikeli bir hal alır” diyor.

Menbiç hiç güvenli değildi. Bu yüzden beş çocuğumuzu da yanımıza alıp evimizi terk etmek zorunda kaldık. Yolun bir kısmını motorsikletle aldık ama kalan kısmını yürümemiz gerekti. Kampa varabildiğimiz için çok şanslıyız ama burada da ciddi gıda sıkıntısı yaşıyoruz. Hiçbir şekilde sağlık hizmeti de alamıyoruz. İlaç satın alabileceğimiz özel bir eczane var ama hiç doktor yok. Çocuklarımızın aşılarını bir an önce yaptırmak istiyoruz ama yapamıyoruz. - 27 yaşındaki Suriyeli, Menbiç, Suriye

Ciddi bir sağlık krizi kapıda

MSF, hastalığın yayılmasını engellemek için Kuzey Suriye’deki sağlık tesislerine yönelik desteklerini artırma kararı aldı. Bu tesisler, Kuzeydoğu Halep çevresinde, Fırat Nehri’nin doğusunda çatışmalardan etkilenen topluluklar arasında temaslıların izini sürmüş ve temas olasılığı olanların aşılanması için kapsamlı bir aşılama programı yürütmüştü. Bu kapsamda 2.784 çocuk kızamığa karşı aşılanmıştı.

Aşılama programının ardından gıda dağıtımı yapan yerel sağlık ekipleri, aynı zamanda aşılanan tüm çocukları yetersiz beslenmeye karşı sağlık taramasından geçirdi. İleri seviye yetersiz beslenme teşhisi konan dokuz çocuk acil tıbbi yardım alırken, orta seviye akut yetersiz beslenme tanısı konan 30 çocuk da beslenme tedavisine alındı.

Yaşadığımız yerde tek bir doktor yok. Yemek de bulamıyoruz. Hareket alanımızsa çatışmalar yüzünden çok kısıtlı. Hepimiz korku içindeyiz. Köyüme dönüp ailemle huzur içinde yaşayacağım günlerin hayalini kuruyorum. Evime geri döndüğümde bir daha asla köyümü terketmeyeceğim. Ama bu hayalim, ancak savaş bittiğinde ve bizi bombalamayı bıraktıklarında gerçekleşecek, onun farkındayım... - 51 yaşındaki Suriyeli, Ebu Kalkal - Suriye

Suriyeli siviller, 2011’den bu yana devam eden Suriye Savaşı’nın en büyük mağdurları olarak, çatışmayı sürdüren tarafların cephe hatları arasında mahsur kalıyor, sağlık hizmetlerine erişimleri kısıtlandığından salgınlara ve diyabet, epilepsi, kalp rahatsızlıkları gibi kronik ve önlenebilir hastalıkların olumsuz sonuçlarına maruz kalıyorlar.

Tıbbi yardım sağlanmadığı takdirde yakın zamanda ciddi bir sağlık krizinin bölgeyi vuracağından endişe ettiklerini dile getiren Cramond şunları söyledi: “MSF, Mart 2015’ten bu yana Ayn el-Arap’taki halk sağlığı yetkilileriyle birlikte temel sağlık hizmetlerini yeniden hayata geçirmeye çalışıyor, ayakta tedavi hizmetleri ve aşılama programları sunuyor. Ekiplerimiz aynı zamanda psikososyal destek hizmeti vererek çatışmaların olumsuz sonuçlarından etkilenen bölge halkına yardımcı olmayı amaçlıyor.”

Şu anda Ayn el-Arap’ta 36 yataklı bir hastanenin açılması sürecinde yerel sağlık yönetimlerine yardım eden MSF, aynı zamanda çevredeki sekiz kliniğe de desteklerini sürdürüyor.

Yorum Yapın