Kuzeydoğu Nijerya’da büyük çaplı insani kriz kapıda

Nijerya'nın Borno eyaletindeki Banki şehrinde 15.000'den fazla kişi hayatta kalma mücadelesi veriyor. MSF'nin Temmuz ortasında yaptığı tıbbi ve insani yardımlar yetersiz kaldığı için uluslararası kuruluşlara yardım çağrısı yapılıyor.

Nijerya'nın Borno eyaletindeki Banki şehrinde 15.000'den fazla kişi hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Kuzeydoğu Nijerya'da yer alan Borno eyaletindeki bazı kasaba ve köylerde 500.000’den fazla kişinin sağlıksız koşullarda yaşadığını bildirdi ve tehlike altındaki Nijeryalılar için bölgeye acilen yardım ulaştırılması çağrısında bulundu.

Cenevre, 27 Temmuz 2016 – Kamerun sınırına yakın Banki kasabasından yeni dönen MSF Acil Program Yöneticisi Hugues Robert, “Banki’deki bazı bölgelere hiç yardım ulaşmıyor. Neredeyse tamamı yıkılmış olan bu kasabada insanların dış dünyayla iletişimi de tamamen kesilmiş durumda. Hayatta kalmaları, tamamen dışarıdan gelecek tıbbi ve insani yardıma bağlı. Bir an önce bölge halkına yiyecek, su ve acil tıbbi yardım temin etmediğimiz takdirde, besin yetersizliği ve salgın hastalıklar bölge halkı arasında ciddi bir insani krize yol açacak” dedi.

Yalnızca askeri refakatçılarla ulaşılabilen Banki ve çevresinde halihazırda yaklaşık 15.000 kişi yaşıyor. Bu insanların büyük bir kısmı çatışmalar yüzünden yerinden edilmiş olan topluluklardan oluşuyor. MSF sağlık ekipleri buradaki nüfusun yüksek ölüm oranına dikkat çekiyor.

MSF ekiplerinin bölgede yaptığı hızlı taramada, toplulukta yaklaşık her 12 kişiden birinin son altı ay içerisinde hayatını kaybetmiş olduğu belirlendi.

Gıda kıtlığı ve besin yetersizliği

Bölge halkı yıllardır Boko Haram ve yerel askeri kuvvetler arasında yaşanan çatışmalardan doğrudan etkilendi. Birçok kişi çatışmalar sırasında evlerini terk etmek zorunda kalırken, ticari bağlantılar yavaş yavaş kesildi ve yerel ekonomi büyük bir çöküşe geçti. Çiftlik hayvanları ve tarım alanlarının yok edilmesiyle birlikte insanlar uzun süre gıda kıtlığı çekti ve sağlık koşulları gün geçtikçe daha da kötüleşti.

Özellikle Kuzeydoğu Nijerya'daki beş yaş altı çocukların durumu endişe verici.

Her üç çocuktan biri beslenme yetersizliği çekerken, MSF sağlık ekiplerinin taramasından geçen çocukların %15’i de ileri seviye beslenme yetersizliği belirtileri gösteriyor. Çok sayıda çocuk hayati tehlike altında.

MSF, Kuzeydoğu Nijerya'daki insani krize müdahale etmek için 20 - 22 Temmuz’da 4.900’den fazla çocuğa törapötik besin takviyesi sağladı ve kızamık aşısı yaptı. 3.600 aileye acil besin yardımı yapıldı ve hayati tehlikesi olan altı kişi Kamerun’un Mora şehrindeki bir hastaneye sevk edildi. MSF halihazırda Banki sakinlerine temiz su tedariği sağlıyor ve sıhhi koşulları geliştirmeye yönelik faaliyetler odaklanıyor.

Banki’de gözlenen bu durumun, yardım ekipleri  ve diğer MSF ekiplerinin Borno eyaletinin farklı bölgelerinde tespit ettikleriyle benzer olduğu görülüyor. Örneğin, Bama kasabasında her 15 çocuktan birinde ileri seviye beslenme yetersizliği tespit edilmiş durumda.

Bölge halkının daha güvenli yerlere tahliye edilmesi gerekiyor

Her geçen gün, Nijerya’daki insani krizin bir başka boyutuyla karşılaştıklarını söyleyen Robert, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ulaşımı çok zor olan bölgelerde yaşayan bölge halkının sağlığından çok endişeliyiz; hala ulaşamadığımız yerler var. Yağmur sezonu yaklaşıyor. Bu da bölge halkı için olası bir sıtma salgınının habercisi demek. Nijeryalı yetkililerle birlikte uzun süreli bir operasyon yürütüyoruz. Yardıma ihtiyacı olan bu insanlar için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Yine de Kuzeydoğu Nijerya hala yüksek güvenlik riski taşıyor.

Çatışmalar sürdüğü için yollar mayınlarla kaplı. Yağmur sezonuna girildiğinde lojistik faaliyetler de sekteye uğrayacak, çamurla kaplanan toprak yollardan araçla geçilmesi imkansız hale gelecek.

Koşullar bu denli tehlikeli ve sıkıntılı olduğunda bölge halkının civardaki daha güvenli bölgelere tahliye edilmesi gerekir. Bu Nijerya içinde başka bir bölge de olabilir, komşu ülkeler de olabilir. Aynı zamanda sağlık durumu kritik olan insanların bölgedeki hastanelere sevk edilmesi de bizim için önemli konulardan biri.”

MSF uluslararası yardım kuruluşlarını bu konuda harekete geçmeye ve Borno eyaletine acil besin ve sağlık yardımı ulaştırmaya davet ediyor.

Bölge halkı Boko Haram’ın saldırılarından dolayı  ciddi sıkıntılarla yüzleşiyor. Şiddetli saldırılara aynı ölçüde şiddetle karşılık veren askeri birlikler de durumu daha da zorlaştırıyor. 2,7 milyondan fazla kişi çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek ve yaşadıkları köy ve kasabalardan kaçmak zorunda kaldı. Çad Gölü havzası şu anda Afrika Kıtası’nın en büyük insanlık krizine ev sahipliği yapıyor. İnsani yardım ihtiyacının had safhaya ulaşması nedeniyle MSF bölgedeki sağlık faaliyetlerini büyük oranda artırdı. MSF Çad Gölü Bölgesi’nde Çad, Kamerun, Nijerya ve Nijer’de çalışmalarına devam ediyor. 2015 yılında ekiplerimiz 340.000 kişiyi muayene etti, besin yetersizliği çeken 13.000 çocuğu tedavi etti ve 58.500’den fazla kişiye kolera aşısı yaptı.

Yorum Yapın