Lübnan'ın Bekaa Vadisi’nde çocuk sağlığı

18 aylık Bayan ciddi şekilde susuz kalmıştı, ağır bir ishal geçiriyordu ve ateşi vardı. Bayan, Lübnan’ın Bekaa Vadisi’nde, Zahle’de bulunan Elias Hraoui Devlet Hastanesi’nde uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) çalıştığı çocuk hastalıkları bölümünde tedavi altına alındı. Neredeyse bir haftadır aşırı halsiz olan Bayan çok az yemek yiyor, yediklerini de kusuyordu.

18 aylık Bayan, MSF'nin Zahle'deki çocuk hastalıkları programında tedavi altında. Durumu ağırlaşınca Elias Hraoui Hastanesi'nde MSF'nin ücretsiz programına yönlendirilen küçük kız burada bir haftadan uzun süre tedavi gördüğü halde iyileşemeyince yoğun bakıma alındı.
Bayan, ablası Yasmin ve ailesiyle birlikte Bar Elias'ta bir mülteci yerleşim alanında yaşıyor. Annesi Mona'nın tek dileği Suriye'ye barışın gelmesi; o zaman memleketleri Halep'e dönebilirler. Fotoğraf: Florian Seriex/MSF

Bayan’ın annesi durumu şöyle anlattı: “Bayan’ın durumu ağırlaşınca doktor onu hastaneye götürmemizi söyledi. Maddi durumumuz özel hastaneye gitmeye elvermiyor; mülteci kampında yaşıyoruz, kocamın gelip geçici işlerden kazandığı para yiyeceğimize bile yetmiyor. Doktor bize hastaneye gidin deyince ne yapacağımızı şaşırdık, neyse ki bizi Zahle’deki WAHA [Women and Health Alliance – Kadın ve Sağlık İçin Ortaklık] kliniğine yönlendirdiler. Oradan da Elias Hraoui Hastanesi’ne sevk edildik.

MSF 2017’nin Mart ayında Zahle’deki Elias Hraoui Hastanesi’nde çocuk hastalıkları bölümünü açtı. Her ülkeden, zor durumdaki çocuklar için ücretsiz tıbbi bakım hizmeti sunan bu bölümde 28 yatak var. 28 günlükten 15 yaşına kadar çocuklar burada yatarak tedavi görebiliyor, ayrıca elektif (acil/hayati olmayan) ameliyatlar da yapılabiliyor.

MSF Lübnan ülke direktörü Audrey Landmann, Bekaa Vadisi’ndeki durumu ve Zahle’deki çalışmaları şöyle anlattı: “Bekaa Vadisi Lübnan’da ihtiyaçların en yoğun olduğu bölgelerden biri. Burada yaklaşık 500 bin Suriyeli mülteci yaşıyor, bu da Lübnan’daki Suriyeli nüfusunun üçte biri demek. Mültecilerin çoğu kadınlar ve çocuklar.

Bu bölgede insanların maddi durumu çerçevesinde erişilebilir fiyatlı ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetleri konusunda bir açık var.

Bu düzeyde mevcut hizmetler özelleştirilmiş durumda ve çok pahalı. Dolayısıyla Lübnanlı ve mülteci topluluklar içinde en zor durumdaki insanlar bunlardan faydalanamıyor.

MSF olarak Zahle’deki programımızla bu boşluğu doldurmaya çalışıyoruz. Burada, ameliyat ve yoğun bakım da dahil olmak üzere uzmanlaşmış tıbbi hizmetleri ücretsiz olarak sunuyor ve en çok ihtiyacı olan insanların sağlık hizmetine erişebilmesini sağlamayı amaçlıyoruz.”

Amara 10 çocuklu bir ailenin en küçüğü. Doğduğundan beri solunum yolu sorunları var. Elias Hraoui Hastanesi'nde MSF'nin çocuk sağlığı programında 10 gün tedavi gören Amara'nın iki ağabeyi fiziksel engelli  ve onların da tıbbi yardıma ihtiyacı var. Fotoğraf: Florian Seriex/MSF.

Suriyeli Rakad’ın yaşadıkları, Audrey’in aktardığı tespitin ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor. Rakad da kızı Amara’yı Elias Hraoui Hastanesi çocuk hastalıkları bölümüne getirmiş. Amara doğduğundan beri solunum yolu hastalıklarından muzdarip ve sık sık hastaneye yatırılması gerekmiş; anne-babası bunu sağlayabilmek için ciddi meblağlarda borç almak zorunda kalmış.

“Hastanede Sınır Tanımayan Doktorlar tarafından sağlanan hizmetler için minnettarım” diyor Rakad: “Onlar olmasaydı kızımın iyileşmesi için yine akrabalardan borç istemek zorunda kalacaktım.”

MSF’nin Zahle’deki pediyatri programı, Elias Hraoui Hastanesi’ndeki yatarak tedavi bölümünün dışında WAHA ile işbirliği içinde sunulan ayakta tedavi uzman doktorluk hizmetlerini de kapsıyor. Programın amacı, özellikle kronik hastalıklar veya akut durumlar nedeniyle cerrahi veya tıbbi müdahale gerektiren komplikasyonlar yaşayan çocuklar için sürdürülebilir pediyatrik bakım imkanı oluşturmak.

Programın ilk yılında MSF 2,500’den fazla acil müdahalede bulundu, 975 çocuğu hastaneye yatırarak tedavi etti. Bu çocuklar arasında, 2017’nin Aralık ayı sonunda açılan çocuk yoğun bakım ünitesinde tedavi edilen 35 çocuk da var. MSF ekibi Ekim 2017-Mart 2018 döneminde 67 ameliyat gerçekleştirdi.

MSF Lübnan’daki çalışmalarına 1976’da, Lübnan İç Savaşı’nın doğurduğu ihtiyaçlar nedeniyle başladı. Bu dönemde Beyrut’a ve Lübnan’ın güney kesimine sağlık ekipleri gönderilmişti. Lübnan’da yapılan tıbbi yardım çalışması, MSF’nin bir çatışma bölgesindeki ilk görevi oldu.

Yorum Yapın