MSF Akdeniz’de su alan bir şişme bottan 39 kişiyi tahliye etti

MSF ve SOS Mediterranee ekipleri, 31 Mart'ta Akdeniz'de su alan şişme bottaki insanları "kurtarmamaları" yönünde talimat aldı. Ekipler bota yakın olmalarına rağmen Libya Sahil Güvenliği'nin müdahalesini beklemeleri gerektiğine dair uyarı aldı. Fotoğraf: Yann Levy/SOS Mediterranee

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve SOS Mediterranee tarafından kullanılan arama kurtarma gemisi Aquarius, Libya Sahil Güvenliği’yle birlikte 31 Mart saat 10:32’de İtalya Deniz Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nden (DKKM) bir bildirim aldı.

Ekiplere, Libya kıyılarının 23-24 deniz mili açığında, içinde yaklaşık 120 kişinin bulunduğu tahmin edilen bir şişme botun tehlike altında olduğu uyarısı yapıldı.

Şişme bot ilk olarak Avrupa’ya ait bir askeri hava aracı tarafından tespit edilmişti. Olay yerine ilk ulaşan gemi Aquarius olmasına rağmen, saat 11:00 sularında DKKM tarafından, kurtarma operasyonunun Libya Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yapılacağı ve dolayısıyla Aquarius’un dışarıda durması, olaya müdahale etmemesi yönünde bildirim yapıldı.

Aquarius’taki ekiplerimiz bekleme halindeyken aşırı kalabalık botun su aldığını gördü ve durumun kötüye gittiğine şahit oldu. Saat 12:45’te MSF ve SOS Mediterranee, İtalya DKKM, Libya Sahil Güvenlik merkezi ve olay yerine yaklaşan Libya Sahil Güvenlik gemisiyle bir anlaşmaya varmayı başardı.

Böylece Aquarius’taki ekiplerin bottaki herkese can yeleği ulaştırarak durumu stabilize etmesine ve insanların sağlık durumunu değerlendirmesine izin verildi.

Aquarius’a ait hızlı kurtarma aracıyla şişme bota ulaşan MSF hemşiresi, kırılgan durumda ve tıbbi müdahaleye ihtiyacı olan 39 kişiyi tespit etti. Aralarında yeni doğmuş bir bebek, hamileler, çocuklar ve ailelerinin de bulunduğu 39 kişi tahliye edilerek Aquarius’a getirildi.

Kırılgan durumda ve tıbbi müdahale ihtiyacı olan 39 kişiyi Aquarius’a almak üzere anlaşmaya varabildiysek de, daha önceki iki kurtarma operasyonunda gemiye alınmış olup halen Aquarius’ta bulunan 253 kişinin ve gemideki ekibin güvenliği konusunda duyduğumuz kaygıdan dolayı kurtarma operasyonunu tamamlayamadık.

Saat 13:52’de Libya Sahil Güvenlik ekiplerince Aquarius’a, onlarca insanı şişme botta bırakarak olay yerinden ayrılma emri verildi. Saat 14:09’da bu insanlar Libya Sahil Güvenliği tarafından Libya’ya geri götürüldü.

MSF olarak Libya’nın güvenli bir yer olmadığını, mülteci ve göçmenlerin hiçbir koşulda bu ülkeye geri gönderilmemesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Avrupa ülkelerine, aktif bir şekilde uyguladıkları caydırma politikalarına ve insanları Libya’da durdurma uygulamalarına son vermeleri yönünde çağrımızı yineliyor, bunun yerine, bir kez daha, mülteci ve göçmenlerin can güvenliğine öncelik vermeleri gerektiğinin altını çiziyoruz.

Aynı zamanda MSF olarak, Hollanda Dışişleri Bakanı’nın geçtiğimiz hafta Libya’daki alıkonma merkezlerine yaptığı ziyaret sonrasında, buradaki şartların insanlık dışı olduğunu ve bu merkezlerin bir an önce kapatılması gerektiğini söylediğini hatırlatırız.

Yorum Yapın