Akdeniz’de insani yardım engelleniyor

MSF ekipleri, Libya açıklarında sürüklenen bir botta mahsur kalan 129 kişiye can yeleği dağıtıyor. Kurtarma operasyonun olduğu gün MSF ekipleri, 52'si çocuk olmak üzere toplam 726 kişiyi denizden kurtararak Vos Prudence adlı MSF gemisinin güvertesine çıkarmış, sığınmacıları güvertede tedaviye almıştı. Fotoğraf: Andrew McConnell/Panos Pictures

Akdeniz’de insani yardımın engellenmesi ölümcül sonuçları olan bir boşluk yaratacak

Brüksel, 12 Ağustos 2017 – Libyalı yetkililer 11 Ağustos'ta, Libya açıklarındaki uluslararası sularda bir arama kurtarma (SAR) bölgesinin oluşturulduğunu ve insani yardım alanında çalışan kuruluşların kurtarma gemilerinin bu bölgeye erişiminin sınırlı hale getirildiğini açıkladı.

Bu açıklamanın hemen ardından Roma’da bulunan Deniz Kurtarma Koordinasyon Merkezi (MRCC), Sınır Tanımayan Doktorlar’ı (MSF) Libya Sahil Güvenlik’in uluslararası sularda arama kurtarma çalışması yapan insani yardım kuruluşlarına yönelik tehditleri ve bundan doğabilecek güvenlik riskleri konusunda uyardı.

MSF, bağımsız insani yardımın üzerinde giderek artan baskılar ve Libya’da göçmenlerin sıkışıp kalması nedeniyle arama kurtarma gemilerinden Prudence’nin faaliyetlerini geçici olarak durdurma kararı aldı.

MSF sağlık ekipleri, arama kurtarma grubu SOS Mediterranee tarafından kontrol edilen ve şu an uluslararası sularda çalışma yürüten Aquarius gemisine kurtarma kapasitesi açısından destek sağlayacak.

MSF Arama Kurtarma Çalışmaları Direktörü Annemarie Loof, konuya ilişkin şunları söyledi: “Libyalı yetkililerin açıklamaları uygulama aşamasına geçerse iki kritik sonuçla karşı karşıya kalacağız.

Denizde ölümler artacak ve Libya’da daha fazla insan sıkışıp kalacak. İnsani yardım gemilerinin Akdeniz’de çalışma yürütmesine izin verilmezse insanları boğulmaktan kurtaracak son derece az sayıda gemi kalacak.

Boğulmayıp hayatta kalan kişiler ise alınıp hukuksuzluk, keyfi gözaltı ve aşırı şiddetin hüküm sürdüğü Libya’ya geri gönderilecek.”

Libyalı yetkililerden gelen bu son açıklamanın, Libya sularında konuşlanmış olan İtalyan Donanması’nın Libya sahil güvenlik ekiplerinin kapasitesini güçlendirip göçmen ve mültecileri Libya’ya geri gönderme yönünde yaptığı açıklamanın ardından gelmiş olması dikkat çekiyor.

MSF’ten Brice de le Vingne son gelişmeleri şu şekilde yorumladı: “Bu son yaşananlar, hayat kurtarmaya yönelik kurtarma çalışmalarının giderek daha fazla tehdit altında olduğunu gösteriyor.

Avrupa devletleri ve Libyalı yetkililer, güvenli bir yer arayan insanların önünde ortak bir engel oluşturuyorlar. Bu, insanların hayatları ve onurlarını hedef alan kabul edilemez bir saldırıdır.

MSF; Libyalı yetkililere yardım çağrısında bulunan botların kurtarılmasına ilişkin uluslararası yasal yükümlülüklerini yerine getirmenin yanı sıra, uluslararası ve Libya açıklarındaki sularda kurtarma çalışmasına izin verme çağrısında bulunuyor.

MSF ayrıca; sivil toplum kuruluşları ya da farklı kurumların kontrolündeki gemilerin yürüttüğü kurtarma faaliyetlerinin engellenmemesi ve Libyalı ya da İtalyan yetkililerin hukukça tanınan insanların güvenli bir noktaya tahliye edilmesi hakkını ihlal etmemesi gerektiğini belirtiyor.

“MSF, insanları güvenli bir yere ulaşmaktan alıkoyan bir sistemin parçası haline gelmeyi kabul etmiyor.

AB’ye ve İtalyan yetkililere, savaş halinde olan ve insanların koruma ve insani yardım ihtiyaçlarının hiçbir şekilde dikkate alınmadığı bir ülkede sıkıştırılmalarına dayanan stratejilere son vermeleri çağrısında bulunuyoruz.

Daha fazla göçmen ve mültecinin hayatını kaybetmemesi için derhal güvenli ve yasal rotaların oluşturulması gerekiyor.”

Yorum Yapın