Orta Akdeniz: MSF arama kurtarma gemisi Bourbon Argos’a yapılan saldırıyı kınıyor

MSF gemisi Bourbon Argos, 23 Mayıs 2016 tarihinde her biri 150 kişi taşıyan üç botun yardım çağrısına yanıt vermiş, o gün bottaki herkesi denizden kurtarak Sicilya'ya ulaştırmıştı. Fotoğraf: Sara Crate/MSF

MSF gemisi Bourbon Argos, 23 Mayıs 2016 tarihinde her biri 150 kişi taşıyan üç botun yardım çağrısına yanıt vermiş, o gün bottaki herkesi denizden kurtarak Sicilya'ya ulaştırmıştı. Fotoğraf: Sara Crate/MSF

Brüksel/New York, 25 Ağustos 2016 - Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), 17 Ağustos’ta Libya açıklarında Akdeniz'deki gemisi Bourbon Argos ile arama kurtarma operasyonlarına devam ederken, tanımlanamayan bir sürat botundaki silahlı kişiler tarafından saldırıya uğradı. MSF tıbbi insani yardım için yola çıkan arama kurtarma gemisine yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyor.

MSF’nin Akdeniz’deki arama kurtarma gemisi Bourbon Argos,  silahlı çatışmalardan, doğal afetlerden ve sağlıksız hayat koşullarından kaçarak güvenli bir yaşam bulma umuduyla yola çıkan insanlara tıbbi ve insani yardım ulaştırıyor. Gemideki MSF ekipleri ise, insanlık dışı yaşam koşullarından kurtulmak için lastik botlarıyla kaçmaktan başka hiçbir yasal ve güvenilir seçeneği olmayan bu insanları denizde ölümden kurtarmak için çalışıyor.

Sürat botuyla Bourbon Argos’un 400- 500 metre yakınına gelen ve gemiye ateş açan kimliği belirsiz kişiler daha sonra gemiye çıktılar. O gün güvertede denizden kurtarılan kimsenin olmaması ve mürettebatla birlikte MSF çalışanlarının geminin içindeki güvenli bir alanda saklanması, ekiplerimizin saldırıdan zarar görmeden kurtulmalarını sağladı.

Saldırıyı yapanların kimliğini ve amacını bilmediklerini söyleyen MSF Operasyon Koordinatörü Stefano Argenziano, “Saldırıyı takiben kendi araızda bir değerlendirme yaptık. İlk değerlendirmelerimize göre bu kişiler profesyoneldi ve ne yaptıklarını biliyorlardı. Bu saldırının ciddiye alınması gerekiyor çünkü doğrudan gemimizi hedef alan bu kişiler çalışanlarımıza ciddi anlamda zarar verebilirdi” dedi.

Saldırıyı gerçekleştiren bot ilk olarak sabah saat 9.15’te fark edildi. MSF çalışanlarının telsiz çağrılarına cevap vermeyen ve hızla yaklaşan sürat botunun kime ait olduğu bilinmediği için ekibimiz durumdan şüphelenerek derhal  geminin içinde önceden belirlenmiş korunaklı alanda toplandı.

Silahlı kişiler Bourbon Argos güvertesine çıktıktan sonra yaklaşık 50 dakika boyunca geminin çevresini dolaştılar. Hiçbir şey çalmadılar ve hiçbir şeyin yerini değiştirmediler. Geminin gövdesinde irili ufaklı mermi delikleri oluşmasına rağmen, bundan başka ciddi bir hasar oluşmadan saldırı atlatıldı. Ekibimiz sağlam güvenlik prosedürlerini harfiyen uygulayarak korunaklı alandan ayrılmadığı için hiç kimse zarar görmedi.

İtalya ve Malta’dan yürütülen MSF'nin Orta Akdeniz'deki arama kurtarma çalışmaları, MSF'nin ikinci arama kurtarma gemisi Dignity I ve SOS Méditerranée ile ortak yürütülen Aquarius aracılığıyla devam edecek. MSF ve proje paydaşları, yaşanan olumsuzluklara rağmen hayat kurtaran acil yardım faaliyetlerini ve denizden kurtarılan kişilerin tedavisini sürdürecek.

Argenziano, “Denizdeki can kayıplarının ciddi oranda arttığı ve Libya’da göçmenler için daha da acımasızlaşan hayat koşulları düşünüldüğünde, Avrupa’nın bütünüyle caydırma politikasına odaklandığını ve  insanların can güvenliğine gözlerini yumduğunu görüyoruz. Avrupa hala bu insanlık krizine etkili bir şekilde yanıt veremedi" diyerek Avrupa'nın mültecilere karşı sorumluluğunu hatırlattı.

MSF, göçmenlerin Orta Akdeniz’i güvenli ve yasal yollardan geçebilmesine olanak sağlayan uygulamaların bir an önce hayata geçirilmesi için Avrupalı hükümetlere yeniden sesleniyor ve denizde yaşanan kayıpları sonlandırmak için somut bir adım atmaları konusunda ısrar ediyor.

SOS Méditerranée çalışanlarıyla beraber Aquarius’ta görev yapan MSF ekipleri, Dignity I ve Bourbon Argos'taki ekiplerle birlikte bu yıl 84 farklı kurtarma operasyonunda 10.925 kişinin hayatını kurtardı.

Yorum Yapın