Irak: Ameliyat sonrası bakım hizmetleri

Musul’daki yaralılar için acil travma cerrahisi, uzun bir iyileşme sürecinin ilk adımı anlamına geliyor. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Musul’un güneyinde bulunan Hamdaniye’deki 40 yataklı hastanesinde ameliyat sonrası hayata dönmeye çalışan hastaların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Irak’ın Ninova bölgesinde ameliyat sonrası bakım sağlayan tek sağlık tesisi olan ve tam kapasite çalışan bu hastane, Mart ayında açıldığından bu yana 120 hastayı tedavi etti. Burada hastaların (bazıları savaş travması nedeniyle enfeksiyon kapan) yaralarına pansuman yapılıyor, aynı zamanda Handicap International ile işbirliği halinde fizyoterapi ve psikolojik destek sağlanıyor. Çoğu hastanın iyileşip ailelerine dönebilmeleri için birkaç ek ameliyat olmaları ve uzun bir rehabilitasyon süreci geçirmeleri gerekiyor.

 

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın Musul’un güneyindeki (Irak) ameliyat sonrası bakım hastanesinde hemşire olarak çalışan Sara: "Yedi yıldır hemşirelik yapıyorum. İslam Devleti geldiğinde Musul’da bir hastanede çalışıyordum. Kayyara’ya geçip bir süre orada çalıştım ama sonra ayrılmak zorunda kaldım. Hayatta kalmak için oradan uzaklaşmam gerekiyordu. Mesleğimi yapamadığımda çok üzülüyorum, çünkü hemşirelik yapmayı çok seviyorum. Şimdi MSF’nin Hamdaniye ameliyat sonrası bakım hastanesinde haftada altı gün çalışıyorum. İzinli olduğum haftada bir gün Kayyara’daki birinci basamak sağlık merkezinde çalışıyorum. Çok kötü şeyler gördüm. Çok uzun süredir savaşın ve şiddetin içinde yaşıyoruz. IŞİD’in çekildiğine hala inanamıyorum. Musul’un tekrar güzel bir yer olacağına dair umudumu koruyorum.”

Hemşire Faisal: “Duhok’ta bir mülteci kampında yaşıyorum. IŞİD yaklaşık üç sene önce Şengal’e girdiğinde kaçtık. İlk yedi gün dağlarda su ve yiyecek olmadan saklandık. Kamptan ayrılmak istiyorum, çünkü kampta hayat zor. Elektrik yok, hizmet yok ve hala çadırlarda yaşıyoruz. Ama güvenli olmadığı için Şengal’e dönme şansımız da yok. İnsanlara yardım edebilmek için hemşire oldum. Yaptığım işi önemsiyorum.”

Yorum Yapın