Kronik Hastalıklar: Sessiz Katiller

MSF doktorlarından biri, 64 yaşındaki Suriyeli Mohamed'i muayene ediyor. Kalp rahatsızlıklarıyla hastaneye başvuran Mohamed, 3,5 yıl önce Suriye'yi terkettiğinden beri düzenli olarak ilaçlarını alamıyor ve tedavi olamıyordu. Fotoğraf: N'gadi Ikram

MSF doktorlarından biri, 64 yaşındaki Suriyeli Mohamed'i muayene ediyor. Kalp rahatsızlıklarıyla hastaneye başvuran Mohamed, 3,5 yıl önce Suriye'yi terkettiğinden beri düzenli olarak ilaçlarını alamıyor ve tedavi olamıyordu. Fotoğraf: N'gadi Ikram

Ürdün: Kronik hastalıkların tedavisi için hastaneye başvuran hasta sayısında artış gözleniyor

Amman, 22 Aralık 2016 - Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Ürdün’ün kuzeyinde  yer alan ve kronik hastalıkların tedavisine odaklanan projenin ikinci yılında, kronik hastalıklar nedeniyle hastaneye başvuran hasta sayısında artış gözlendiğini duyurdu.

Ürdün’ün İrbid vilayetinde iki yıl önce kurulan iki MSF kliniğinde, halihazırda %69’u Suriyeli mülteciler ve %31’i zor durumdaki Ürdünlüler olmak üzere toplamda 3.700 hasta, diyabet ve yüksek tansiyon gibi takip gerektiren kronik hastalıklar için ücretsiz tedavi almaya devam ediyor.

Kronik hastalıklar: Sessiz katiller

Diyabet, yüksek tansiyon, astım, kardiyovasküler hastalıklar ve bulaşıcı olmayan obstrüktif akciğer hastalığı gibi rahatsızlıkların hem bu bölgede, hem de Ürdün çapında en çok can kaybına sebep olan hastalıklar olduğunu belirten MSF Proje Koordinatörü Marjan Besuijen, “Bulaşıcı olmayan hastalıkları tedavi etmek, ateşli silah yaralanmalarını tedavi etmek kadar önemli. Bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların tek farkı yıllarca fark edilmeden ilerlemeye devam etmesi. Bu yüzden biz, bu hastalıkları ‘sessiz katiller’ olarak tanımlıyoruz” dedi.

MSF’nin İrbid’de Ürdün Sağlık Bakanlığı ve Arabian Medical Relief Society (AMR)  ile birlikte yürüttüğü proje, temel sağlık hizmetlerine erişemeyen insanlara yardım etmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda Ürdün’deki sağlık sistemini destekleyerek ülkedeki Suriyeli mültecilerin tıbbi ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.

Tedaviye erişim kısıtlı

Suriyeliler arasında bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların çok yaygın olduğunu, fakat bu kişilerin büyük bir kısmının tedaviye erişecek ekonomik olanaklara sahip olmadığını vurgulayan MSF Sağlık Koordinatörü Dr. Shoaib Muhammad, ülkedeki genel sağlık sistemiyle ilgili şunları söyledi: “Ürdün’de ilaçlar çok pahalı olduğu için ihtiyaç sahipleri gerekli tedavilere ulaşamıyor. Bulaşıcı olmayan hastalıklara odaklanan İrbid’deki projemizi bu nedenle hayata geçirdik."

Suriyeli mültecilere ve zor durumdaki Ürdünlüler’e yardım edebilmek için mevcut ihtiyaçların karşılanması gerekiyor. Temel ilaç fiyatlarının düşürülmesi ve diğer insani yardım kuruluşlarının ülkedeki sağlık sistemine katkıda bulunabilmek için bulaşıcı olmayan hastalıklar alanında çalışması bu açıdan çok önemli.

Suriye-Ürdün sınırının kapatılması

Suriye krizinin başlangıcından bu yana güvenli yer arayışında olan çok sayıda Suriyeli’nin Ürdün’e geçiş yapması, ülkedeki sağlık sistemi üzerinde ciddi bir baskı yarattı.

Mültecilere yönelik ücretsiz sağlık hizmetlerini Kasım 2014’te kaldıran Ürdün, ülkede kayıtlı olan Suriyeli mültecilere, devlet katkısıyla kamu sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için İçişleri Bakanlığı’ndan resmi bir belge almak zorunluluğu getirdi. 2016 yılının Haziran ayında Suriye ile sınırlarını kapatma kararı alan Ürdün’de sağlık hizmetlerine erişimin giderek daha da zorlaşması, çok sayıda Suriyeli’nin sağlık hizmetleri alabilecekleri mülteci kamplarına geçiş yapmasına neden oluyor.

Ev ziyaretleri ve psikososyal destek

MSF ekipleri, İrbid’deki iki kliniğe ek olarak, fiziksel engeli, ekonomik durumu veya diğer sebeplerle randevusuna gelemeyecek olan hastalara ulaşmak ve bu kişilerin sağlık kontrollerini gerçekleştirmek amacıyla Ağustos 2015’te ev ziyaretleri de yapmaya başladı.

Suriye’deki çatışmalar nedeniyle oluşan psikolojik travma ve diğer ruh sağlığı sorunlarına yardımcı olabilmek için Nisan 2016’dan bu yana hastalarına kapsamlı bir psikososyal destek hizmeti sunan MSF, bugüne kadar 1.600’den fazla psikososyal destek seansı düzenledi. Projenin başlangıcından Kasım 2016’ya kadar geçen 2 yıllık sürede, ev ziyaretleri de dahil olmak üzere Suriyeli ve Ürdünlülere yönelik 44.000’den fazla muayene ve sağlık taraması gerçekleştirildi.

Bu bölgede bulaşıcı olmayan hastalıkların görülme oranının yüksek olması sebebiyle MSF, 2016’nın Mart ayında Ramtha’da ikinci bir proje başlattı.

Suriye - Ürdün sınırının kapalı olması, tedaviye ihtiyaç duyan Suriyeliler’in ülkeye geçişini engellediği gibi, Zaatari Kampı’ndaki ameliyat sonrası bakım merkezinin de geçtiğimiz haftalarda kapanmasına neden olmuştu. Sınırın kapatılması, halihazırda MSF’nin Ramtha’daki hastanesinde savaş yaralılarına yönelik sağlık hizmetlerini olumsuz etkiliyor ve hasta sayısında ciddi bir düşüşe neden oluyor. Buna rağmen MSF’nin kronik hastalıklara yönelik projesi, halihazırda hiç olmadığı kadar fazla sayıda hastaya ulaşıyor ve tedavisine başlanan hasta sayısı her geçen gün artıyor.

Önceliği, uzmanlık gerektiren tedaviye ihtiyaç duyan hastaları belirlemeye veren MSF, bir yandan da Ürdün’deki Suriyeli mültecilerin durumunu takip etmeye devam ediyor ve ihtiyacı olan herkesin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için Ürdün Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapmaya devam ediyor.

Yorum Yapın