MSF saldırılar nedeniyle Bangassou'daki faaliyetlerini askıya aldı

Bangassou'da şiddetini artıran çatışmalar, şehirdeki altyapı sistemlerine de zarar veriyor; şehri çevreleyen tüm köprüler saldırlar sırasında yerle bir ediliyor. Fotoğraf: MSF

MSF, saldırıların ardından Bangassou’daki insani yardım faaliyetlerini askıya aldı

Bangui, 21 Kasım 2017 – Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), 20 Kasım gecesi gerçekleşen ve çalışanlarının hayatını tehlikeye atan silahlı soygun ve şiddet olayından sonra, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bangassou kentinde bulunan yerel ve uluslararası 58 çalışanının tamamını tahliye etti.

Ülkenin güneydoğu bölgesinde yer alan Bangassou büyük ölçüde, Anti-Balaka hareketiyle ilişkili çeşitli silahlı grupların kontrolü altında.

MSF’nin Orta Afrika Cumhuriyeti Program Direktörü Frederic Lai Manantsoa, yaptığı açıklamada “Biz her şeye rağmen bu bölgede kalmak istiyorduk ve burada çalışmalarımızı sürdürme imkanına sahiptik, ancak faaliyetlerimizi yürüttüğümüz sağlık tesisleri ve personelimiz tehdit altındayken Bangassou’da kalmaya devam edemeyiz” dedi.

Bangassou’da yaklaşık yarım milyon insan, sağlık hizmeti alabilmek için neredeyse sadece MSF’ye başvurabiliyordu. Saldırıların başlamasıyla birlikte MSF’nin desteklediği tesisler dışında bölgedeki sağlık kuruluşlarının çoğu terk edildi. Bu binaların çoğunda artık ne çalışan var, ne de en temel ilaçlar ve sağlık malzemeleri.

MSF’den Manantsoa bölgedeki mevcut durumu şöyle aktardı: “Bugün Bangassou Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi görmekte olan 5 yaş altındaki 30 çocuğa bakmak için oraya hiçbir doktor ve hemşire gidemeyecek. Acilen ameliyat olması gereken 26 hastamız var ama kimse onları ameliyat edemeyecek.

Bu bölgede neler yaşandığını gözlemleyebilecek yabancı tanıklar olarak artık sadece BM birlikleri ile bazı misyonerler kaldı. Bangassou halkı, hastanede yatan durumu ağır hastalardan bazılarını da yanlarına alarak şehri terk etmeye çoktan başladı.

Böylesine ciddi bir ihtiyaç varken bizim gibi bir uluslararası insani yardım kuruluşu, bölgede kalabildiği kadar kalmaya çalışmalıdır. Buradaki halkı tamamen terk etmek, dünyanın bugün karşı karşıya bulunduğu en büyük insani krizlerden biri karşısında, çalışanlarımıza yapılan saldırılardan dolayı yardım götüremediğimizi kabul etmek demektir. Bunu kabul ederek bölgeyi terk etmek bize büyük acı veriyor.”


MSF Haziran ortasından bu yana Ndu Sağlık Merkezi'ne destek veriyor. Merkezde genel sağlık hizmetlerinin yanı sıra sıtmaya yönelik tedavi de sunuluyor. Fotoğraf: Natacha Buhler/MSF

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki faaliyetleri

MSF 1997’den bu yana Orta Afrika Cumhuriyeti’nde çalışıyor ve ülkenin 10 farklı bölgede faaliyetlerine devam ediyor. MSF, Bria, Bambari, Alindao, Batangafo, Kabo, Bossangoa, Boguila, Paoua, Carnot ve Bangui gibi hızla yer değiştiren ve ülkeyi parça parça eden cephe hatlarının ortasında kalan  insanlara tıbbi ve insani yardım sunuyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar 2016 yılında Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 1 milyondan fazla muayane gerçekleştirdi, 500 bin çocuğu çeşitli hastalıklara karşı aşıladı, 9 bin ameliyat yaptı ve 21 bin doğuma yardımcı oldu. Fakat 2017 yılı başından bu yana, MSF, silahlı çatışmaların şiddetlenmesiyle birlikte 16 saha projesinden 4’ünü mevcut şartlara adapte ederek dönüştürmek durumunda kaldı. Bangassou ve Zemio’nun da aralarında bulunduğu bu saha projelerinde daha önce bölge halkına yönelik genel sağlık hizmetleri sunulurken, artık çatışmadan doğrudan veya dolaylı olarak etkilenen insanlara yönelik acil tıbbi yardım yapılıyor.

 

Yorum Yapın