Sınır Tanımayan Doktorlar 2017 Pardes Ruh Sağlığı Ödülü’ne layık görüldü

MSF mevcut ihtiyaçlar doğrultusunda Lübnan'daki tüm kliniklerinde cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmeti veriyor. Bekaa Vadisi'nde yer alan Majdal Anjar'daki klinikte düzenli olarak bilgilendirme seansları düzenleniyor. Ruh sağlığı desteği, klinikte verilen tıbbi yardımın da ayrılmaz bir parçası. Fotoğraf: Louise Annaud/MSF

22 Ağustos 2017/New York/PRNewswire-USNewswire - Brain & Behavior Research Foundation (Beyin ve Davranış Araştırmaları Vakfı); acil durumlar ve insani krizler sırasında çoğu zaman ihmal edilen ruh sağlığı desteği nedeniyle 2017 Pardes Ruh Sağlığı Ödülü’nün bu sene uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar’a (MSF) verileceğini duyurdu. Ödül töreni 27 Ekim 2017’de New York City’de gerçekleşecek.

MSF ile çalışan doktorları ve hemşireleri düşündüğümüzde çoğu zaman aklımıza fiziksel yaraları iyileştiren insanlar geliyor. Onları savaş yaralarını sararken, bir kolera hastasına oral rehidratasyon tedavisi uygularken ya da acil bir durumda sezaryen doğum gerçekleştirirken görüyoruz.

Oysa MSF 20 yılı aşkın süredir insan ya da doğa kaynaklı felaketler sonucunda hayatları yıkıma uğrayan insanlara psikiyatrik ve psikolojik destek sağlıyor. Silahlı çatışma, doğal afet, cinsel şiddet, ihmal, ruh sağlığı bozuklukları ve salgın hastalıklardan etkilenen çocuk ve yetişkinlere yönelik olarak MSF şu anda beş kıtaya yayılan toplam 41 ülkede ruh sağlığı programları yürütüyor.

Beyin ve Davranış Araştırmaları Vakfı Bilim Konseyi Başkanı ve New York Presbiteryen Hastanesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Dr. Herbert Pardes, ödülü şu sözlerle duyurdu: “Dünyanın birçok ülkesinde insanlar korkunç bir şiddet, yerinden edilme, istismar, salgın hastalıklar ve toplumsal damgalama ile karşı karşıya. Çoğu zaman bu insanların acil fiziksel ihtiyaçları karşılanmaya çalışılırken eşit ölçüde aciliyet taşıyan ruhsal ihtiyaçları ihmal ediliyor. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), başka bir ruh sağlığı desteği imkanı ya da umudu olmayan insanlara bu konuda hizmet veren çok güçlü bir kuruluş."

Çatışmalı, tehlikeli ve istikrarsız birçok bölgede çalışma yürüten MSF doktor, hemşire ve çalışanları bize tekrar tekrar insana değer vermenin ne demek olduğunu hatırlattılar ve örnek teşkil ettiler.

Hem Bedenin Hem de Ruhun İyileştirilmesi

Ürdün'deki Zaatari mülteci kampında yer alan MSF kliniğinde ağırlıklı olarak Suriyeli mültecilere yönelik fizyoterapi ve ruh sağlığı desteği önemli bir yer tutuyor. Fotoğraf: Isidro Serrano Selva

İnsani krizler sırasında sağladığı acil tıbbi insani yardımla tanınan MSF, insan ya da doğa kaynaklı felaketler sonrasında ruh sağlığı hizmetlerinde boşluk yaşanan bölgeleri belirliyor ve ruh sağlığı desteğini tıbbi yardımla eşit düzeyde önemsiyor.

Felaketler; yaşanan yıkım, kaos ve ölüm nedeniyle yoğun bir korku ve çaresizlik hissine neden oluyor. Birçok insan depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, intihar eğilimi ve normal hayata devam edilmesini büyük ölçüde zorlaştıran yoğun bir korkuyla baş etmek zorunda kalıyor.

Ruh sağlığı desteği tıbbi ve psikolojik tedavinin başarıya ulaşması ihtimalini arttırdığı gibi HIV/AIDS, tüberküloz (verem), yetersiz beslenme ve bulaşıcı olmayan hastalıkların tedavisinde de önemli bir rol oynuyor.

Ruh sağlığı çalışmalarına ilk olarak 1990 yılında Ermenistan’da meydana gelen büyük deprem sonrasında başlayan MSF; 1990’lı yıllarda Gazze, Balkanlar ve Doğu Avrupa’da bu alandaki çalışmalarına devam etti. 1998 yılında ise ruh sağlığı ve psikososyal destek MSF tarafından acil insani yardım programlarının bir bileşeni olarak kurumsal düzeyde kabul edildi.

MSF bugün ruh sağlığı programları sayesinde binlerce insana ulaşıyor. Bu programlara örnek olarak Ürdün’ün kuzeyindeki bir hastanede Suriyeli çocuklar, Filipinler’deki tayfunda hayatta kalanlar, Haiti’de cinsel şiddetten kurtulanlar, Yemen’deki kolera hastalarının yanı sıra Irak, Lübnan, İtalya, Meksika, Tanzanya ve Sudan’da yerinden edilmiş kişilere verilen ruh sağlığı desteği verilebilir.

MSF'nin Akdeniz'deki arama-kurtarma gemisinde görev yapan psikolojik destek ilkyardım ekibinden Elisa Compagnons, az önce denizde sürüklenen şişme bir bottan 7 aylık bebeğiyle birlikte kurtarılan, fakat yolculuk sırasında eşini kaybeden bir adamla konuşuyor.

MSF; 2012 yılından bu yana Orta Amerika Kuzey Üçgeni olarak da bilinen El Salvador, Honduras ve Guatemala’dan kaçan binlerce göçmen ve mülteciye tıbbi hizmetin yanı sıra ruh sağlığı desteği de sunuyor. Yerinden edilen 65 milyonun üzerinde insanın yaşadıkları koşullar ve küresel mülteci krizine dikkat çekmek amacıyla MSF, ‘Forced From Home’ başlıklı bir sergi de gerçekleştirdi.

MSF, insani krizlerin çoğu zaman gereğince ciddiye alınmayan ve tedavi edilmeyen uzun süreli ruhsal etkilerini önemsiyor ve ruh sağlığı desteği programlarını genişletmeyi planlıyor.

MSF ruh sağlığı danışmanı Kaz de Jong, ödülle ilgili şunları söyledi: “Bu ödül MSF’nin yürüttüğü çalışmalar açısından büyük bir onur. Hastalarımızın ihtiyaçlarının ve insani krizler sırasında ruh sağlığı desteğinin öneminin görünür kılınması açısındansa çok daha önemli ve anlamlı."

Bu ödülün savaş, çatışma, zorunlu göç, cinsel şiddet, ruhsal bozuklukları olan kişilerin yaşadığı toplumsal dışlanma ile HIV ve verem teşhisi konan hastaların maruz kaldığı toplumsal damgalanmaya ışık tutmasını umuyoruz.

MSF, acil insani kriz durumlarında tıbbi hizmet sağlamak amacıyla sürdürdüğü çabaları ve potansiyel hastalıklar konusunda uluslararası düzeyde yürüttüğü bilinçlendirme çalışmaları nedeniyle 1999 yılında Nobel Barış Ödülü'ne, öncesinde ise başta 1996 Seul Barış Ödülü olmak üzere pek çok ödüle layık görülmüştür. Dünya Halk Sağlığı Dernekleri Federasyonu (World Federation of Public Health Associations - WFPHA) halk sağlığına yönelik katkıları nedeniyle 2017 yılında MSF’ye Kurumsal Mükemmellik Ödülü’nü vermiştir.


Pardes Ruh Sağlığı Ödülü hakkında

2014 yılında verilmeye başlanan Pardes Ruh Sağlığı Ödülü, ruh sağlığı alanında uzun vadeli ve etkili çalışmalar yapan kişi ve kurumlara adanıyor. İsmini ruh sağlığı hastalıkları konusunda uzun zamandır yürüttüğü savunuculuk çalışmalarıyla tanınan psikiyatrist Herbert Pardes’ten alan ödül, ruh sağlığı hastalıklarının birey ve toplum üzerindeki etkilerinin yanı sıra ruh sağlığı hizmetlerinin genişletilmesine dikkat çekmeyi amaçlıyor. Küresel düzeyde belirlenen adaylar sonucunda ödül sahibi, 11 kişiden oluşan bir komite tarafından seçiliyor.

Haberin İngilizce orijinalini okumak için bu bağlantıyı tıklayabilir, Pardes Ruh Sağlığı Ödülü ve ödüle daha önceki yıllarda layık görülen kişilerle ilgili daha fazla bilgi için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

MSF’nin ruh sağlığı programlarıyla ilgili daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. MSF'nin düzenlediği Forced From Home sergisiyle ilgili ayrıntılı bilgiyse bu sayfada.

Yorum Yapın