MSF: Rakka halkı ölümcül bir tercih yapmaya zorlanıyor

MSF ekipleri, Kuzey Suriye'deki Menbic Kampı'nda çatışmalardan kaçan sivillere ücretsiz sağlık hizmeti sunuyor. Fotoğraf: MSF

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), çatışmaların şiddetini artırdığı Suriye’nin Rakka şehrinde ve çevre köylerde yaşayan insanların  hava saldırıları ve mayın tarlaları arasında ölümcül bir tercih yapmaya zorlandığını açıkladı.  

Amsterdam/Suriye, 9 Haziran 2017 – MSF Afet Koordinatörü Puk Leenders, Rakka’da kalmayı tercih edenlerin yoğun hava saldırılarının hedefi olma riskiyle karşı karşıya olduğunu, şehri terketmeye çalışanların ise, aktif cephe hatlarını ve mayın tarlalarını geçmek zorunda kaldığını belirtti.

Leenders, konuyla ilgili açıklamasında “Rakkalı aileler şu anda tam bir çıkmaz içinde.  Ya Rakka’da kalıp çocuklarını gittikçe artan şiddete ve hava saldırılarına maruz bırakacaklar ya da iki ateş arasında kalacaklarını bile bile çocuklarıyla birlikte cephe hattını ve mayın tarlalarını aşmaya çalışacaklar.

Rakka’dan kaçmak hiç kolay değil. Rakka IŞİD olarak da bilinen İslam Devleti’nin (İD) kalesi olarak anılıyor. Tehlikelerle dolu olan bu süreçte şehirden kaçmaya çalışanlar yakalandıklarında cezalandırılıyorlar. Kaçabilenler ise çoğu zaman ancak yüksek miktarlarda rüşvet vererek şehri terkedebiliyorlar.

Rakka’yı terkeden insanların büyük bir kısmı, Ayn İssa, Menbiç, Tel Abyad ve Mahmoudli gibi daha kuzeydeki bölgelerde güvenlik arayışını sürdürüyor. Geri kalanı ise, Suriye ve Ürdün sınırında, yaklaşık 700 kilometre uzaklıktaki 'Berm' adı verilen ve insani yardım çalışmalarının yok denecek kadar az olduğu bölgeye doğru yöneliyor" dedi.

İnsanlar ağaçların altında barınmaya çalışıyor

Ülke içinde yerinden edilmiş insanların çoğu, altı yıldan fazla süredir devam eden savaş nedeniyle daha önce pek çok kez yer değiştirmek durumunda kalmış olan, ağırlıklı olarak Palmira ve Deir Hafer’den gelen insanlar.

Ülkedeki sağlık sisteminin uzun yıllardır devam eden savaş nedeniyle neredeyse tamamen çökmüş olması, yeterli insani yardımın sağlanamaması ve Suriye’den kaçmalarını sağlayacak sınırların kapalı olması, bu insanların sağlık durumunu da olumsuz etkiliyor.

Halihazırda son derece hassas durumda olan bu insanlar Rakka’dan kaçmaya çalışırken nispeten daha güvenli olan noktalara, çoğu zaman çevredeki geçici kamplara sığınıyor. Fakat bu kamplardaki kötü yaşam koşulları sağlık durumlarını olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Geri kalanlar ise Menbiç, Tel Abyad ve Tabka çevresindeki kırsal alanlarda ağaçların altında barınmaya çalışıyor.

Kamplarda akut sulu ishal ve psikolojik rahatsızlıklar görülüyor

Kuzey Suriye, Menbiç'te Rakka'daki çatışmalardan kaçan insanlar gelişigüzel yerleştirilmiş çadırlarda, temel ihtiyaçlardan yoksun bir şekilde hayatta kalmaya çalışıyor. Fotoğraf: MSF

“Bölgeden geçerken etrafa gelişigüzel dağılmış çadırlar ve insanlar görüyorsunuz. Çoğunun hayatta kalmak için gereken en temel şeyi bile yok” diyen Leenders, bölgedeki gözlemlerini şöyle aktardı: “Gördüğümüz insanların çoğu çiftçilikle uğraşan, Rakka’yı terkederken geçim kaynakları olan hayvanlarını ve eşyalarını bırakmak durumunda kalmış olan insanlar. Çoğunun üzerinde yalnızca giydikleri kıyafet var; yedekleri bile yok.

Kamplarda karşılaştığımız insanların çoğunda akut sulu ishal ve solunum yolu enfeksiyonları görüyoruz. Sevdiklerini ve yakınlarını kaybettikleri, yol boyunca korkunç olaylarla karşılaştıkları ve sürekli ölüm korkusuyla yaşadıkları için pek çoğunda psikolojik travma gözlemliyoruz.”

MSF’nin acil sağlık ve aşılama hizmeti sürüyor

Bölgedeki MSF ekipleri, ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin kaldıkları kamplardaki klinikler aracılığıyla Rakka’dan ve Suriye’nin diğer bölgelerinden kaçıp daha kuzeye sığınan insanlara ücretsiz acil sağlık hizmeti sunuyor. MSF’nin sağlık ekipleri aynı zamanda Menbiç, Tel Abyad ve Kobani/Ayn El Arap’ta hizmet vermeye devam eden çeşitli hastanelerde çalışıyor.

Çocuklar ise uygulanan aşı programlarıyla önlenebilir ölümcül hastalıklara karşı korunurken, bölgedeki salgın riski de bu programlar yoluyla en aza indiriliyor. Sahadaki MSF ekipleri geçtiğimiz hafta daha önce hiç aşılanmamış olan 5 yaş altındaki 1.070 çocuğu aşıladı.

MSF aynı zamanda cephe hattına yakın bölgelerde kurduğu hasta stabilizasyon üniteleriyle yaralıların ilk etapta hayatta kalma şanslarını artırmaya çalışıyor. Daha ağır vakaları ise, travma bakımı ve cerrahisi sağlanan MSF destekli hastanelere yönlendiriyor.

MSF: Rakka’daki sivillerin can güvenliği sağlansın, insani yardım geçişine izin verilsin

MSF'nin çalıştığı Menbiç'teki bir hastanede, ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin ve ev sahibi toplulukların mayınlara ve tuzaklara basmamaları için asılan bilgilendirici uyarı levhalarından biri. Fotoğraf: MSF

MSF savaşın tüm taraflarına ve müttefiklerine, Rakka’daki sivillerin can güvenliğinin sağlanması çağrısında bulunuyor. Aynı zamanda çatışmalardan kaçmaya çalışan insanların hayatlarını tehlikeye atmak zorunda kalmadan, nispeten daha güvenli olan bölgelere geçmelerinin sağlanması yönündeki çağrısını yineliyor.

MSF, Suriye’ye komşu ülkelere seslenerek ülkeye insani yardım girişinin kolaylaştırılması ve insani yardım hizmetlerinin ulaştırılabilmesi için ülkenin kuzeyinde bir an önce mayın temizleme çalışmalarının başlatılmasını talep ediyor.

MSF ayrıca Rakka’dan kaçan insanlara insani yardımların ulaştırılabilmesi için uluslararası yardım kuruluşlarını da göreve çağırıyor.

Yorum Yapın