MSF: Şam ve Humus için tehlike çanları çalıyor

msf139354_medium

Suriye: Şam ve Humus'ta toplu ölüm ve yaralanma vakalarında artış yaşanıyor

25 Kasım 2016 - Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Kasım ayı sonunda Şam ve Humus'un kuşatma altındaki bölgelerinde yeniden alevlenen çatışmaların, toplu ölüm ve yaralanma vakalarında artışa neden olduğunu açıkladı.

Bölgede görev yapan doktorlardan gelen bilgiye göre, bugün Guta'nın doğusunda düzenlenen hava saldırılarında yaralanan ve hayatını kaybedenler arasında kadın ve çocuklar da var.

17 Kasım'dan bu yana Humus'un kuşatma altındaki Doğu Guta ve El Waer mahallelerinde faaliyet gösteren MSF destekli sağlık tesisleri, şiddetini artıran çatışmalar sonucu hastanelere getirilen çok sayıda yaralı ve ölü olduğunu bildirdi. Doğu Guta'daki hastaneler, yoğun bombardıman sonucu bir günde 261 kişinin yaralandığını, 30 kişinin hayatını kaybettiğini aktarırken, El Waer'deki hastane de 100 yaralanma, 13 ölüm vakası rapor etti. Doğu Guta'da görev yapan bir paramedik hava saldırılarında ağır biçimde yaralanırken, bir anestezi teknisyeni de Zabadani'de keskin nişancının açtığı ateş sonucu yaralandı. Üç ambulansın yerle bir edildiği bombardımanda Doğu Guta'daki MSF destekli bir hastane de yakındaki bir binanın hedef alınması sonucu zarar gördü.

Hastane, bölgede sağlık hizmetlerinin hayati öneme sahip olduğu bir dönemde yoğun bakım ünitesini devre dışı bırakmak zorunda kaldı.

Okullar ve sivil yerleşimler de vuruluyor

Okulların ve yerleşim yerlerinin hava saldırılarında vurulması nedeniyle bazı saldırıların hedef gözetmeden sivillere yöneltilmiş olabileceğine dikkat çeken MSF Suriye Medikal Destek Programları Yöneticisi Anja Wolz, "El waer'deki hava saldırılarında yaralanan ve hayatını kaybeden kişilerin yaş ve cinsiyet bilgilerine dair tüm verileri henüz elde edemedik. Fakat Doğu Guta'da yaralananların yüzde 43'ü ve hayatını kaybedenlerin yüzde 60'ı kadınlar ve 15 yaş altı çocuklardı" dedi.

Halep'in doğusunda süregelen insanlık krizine karşı seslerini yükseltmeye devam edeceklerini vurgulayan Wolz, kuşatma altındaki diğer bölgelerde meydana gelen son kayıplarla ilgili şunları söyledi: “Halep'le birlikte yoğun çatışmaların yaşandığı diğer bölgeler için tehlike çanları çalıyor. Dün Doğu Guta'daki iki okul, çocukların çıkışına denk gelen bir saatte hava saldırılarının hedefi oldu. Saldırı sonucu yaralananlardan biri hariç hepsi kadın ve çocuktu. 16 kişi acilen MSF'nin destek verdiği sağlık tesisine aktarılırken, diğer yaralılar da ambulanslarla yakındaki diğer hastanelere sevk edildi. Geçtiğimiz Pazar günüyse, El Waer'de enkaza dönen binaların altında canlılara ulaşmaya çalışan kurtarma ekibi uzun süreli havan mermisi yağmuruna maruz kaldı ve aralarından dokuz kişi yaralandı."

Hastaneler cerrahi operasyonlara odaklandı

“MSF destekli hastanelere getirilen kadın ve çocukların sayısındaki artıştan endişe duyuyoruz. Siviller, şiddetli çatışmaların yaşandığı kuşatma altındaki bölgelerde mahsur kalmış durumda. Çatışmayı sürdüren taraflar bombardımanları durdurma yönünde karar almadığından, en azından hayat kurtarmak için çatışmaların ortasında görev yapan doktorları ve ambulans ekiplerini vurmamak için gereken özeni göstermelidir."

MSF'nin destek verdiği sağlık çalışanları, sivil yerleşimlerin bombalanması nedeniyle bölge halkının büyük bir kısmının korkudan yeraltındaki bodrumlarda toplandığını ve dışarı çıkmaya çekindiğini aktardı. Ambulansların ise, tek bir ikmal noktasından çıkmak yerine bir saldırı olması durumunda hepsinin aynı anda zarar görmesini engellemek için farklı yerlerde bekletildiğini rapor etti.

Bölgedeki doktorlar, aynı zamanda bazı hastanelerin tıbbi malzeme sıkıntısı çektiğini, çatışmaların artmasıyla birlikte acil servis hizmetlerine ve cerrahi operasyonlara ağırlık verebilmek için düzenli sağlık hizmetlerine ara vermek durumunda kaldığını bildirdi.

MSF, yakın zamanda kendilerine ulaşan üç yardım çağrısına yanıt verdi ve tıbbi gereksinimleri karşılayabilmek amacıyla bölgedeki sağlık çalışanlarına IV sıvı setleri, antibiyotik ve ağrı kesici ilaç tedariki yaptı. MSF ekipleri Doğu Guta'dan gelen diğer 19 destek talebini karşılayabilmek için halihazırda gerekli çalışmaları yapıyor.

Kuzey Suriye'de altı sağlık tesisi işleten MSF, Suriye'nin genelinde 70'den fazla hastaneye destek veriyor ve yaklaşık 80 sağlık tesisinin acil tıbbi ihtiyaçlarını karşılıyor. MSF tarafından desteklenen hastanelerde MSF çalışanları görev yapmıyor. 

Yorum Yapın