MSF Yemen'deki Al-Thawra Hastanesi’nden çekiliyor

8 aylık Ayashi İbrahim'e, ileri seviye beslenme yetersizliği teşhisi kondu. Ayashi, ikinci kez Al-Thawra hastanesinin Beslenme Yetersizliği Merkezi'ne yatırıldı. 21 Eylül 2016 tarihindeki hava saldırısının ardından MSF, Al-Thawra hastanesine serum, bandaj ve antibiyotik gibi tıbbi malzemeler göndermişti. Fotoğraf: Rawan Shaif

8 aylık Ayashi İbrahim'e, ileri seviye beslenme yetersizliği teşhisi kondu. Ayashi, ikinci kez Al-Thawra hastanesinin Beslenme Yetersizliği Merkezi'ne yatırıldı. 21 Eylül 2016 tarihindeki hava saldırısının ardından MSF, acil tıbbi yardım kapsamında Al-Thawra hastanesine serum, bandaj ve antibiyotik gibi tıbbi malzemeler göndermişti. Fotoğraf: Rawan Shaif

23 Mart 2017 - Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) Yemen Program Direktörü Hugues Robert, MSF'nin Yemen'in Ibb şehrinde faaliyet gösteren Al-Thawra Hastanesi’nden çekilme kararı aldığını duyurdu.

"Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) olarak bağımsızlık ve tarafsızlık ilkelerimiz doğrultusunda çalışma yürütemediğimiz için, Al-Thawra Hastanesi’nden çekilme kararı aldığımızı ve hastanedeki çalışmalarımızı aşamalı olarak 3 ay içerisinde sonlandıracağımızı üzülerek bildiririz.

Ekiplerimiz, 2016 Ocak ayından bu yana Al-Thawra Hastanesi’nin acil servisinde hayat kurtarıcı nitelikte tıbbi müdahalelerde bulunmuş ve geçtiğimiz yıl 41.000’in üzerinde hastayı tedavi  etmişti."

MSF olarak halihazırda 9 farklı vilayette Yemen halkına sağlık hizmeti vermeyi sürdürüyoruz ve Yemen’de çatışmayı sürdüren tüm taraflara, sivillerin ve sağlık tesislerinin çatışmalardan korunması yönündeki çağrımızı yineliyoruz.

Mart 2015'ten bu yana da Yemen genelinde yaklaşık 30.000 cerrahi operasyon yapan uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu MSF, hastalara din, ırk, siyasi görüş ayrımı gözetmeksizin sağlık hizmeti sağlar. MSF’nin sağladığı hizmetler ücretsizdir ve ihtiyaç duyan herkesin erişimine açıktır.

Yorum Yapın