Musul: Sınır Tanımayan Doktorlar faaliyet alanını genişletiyor

MSF179690_Medium (1)-minUluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Irak’ın Musul kentinde devam eden çatışmaların şiddetini artırması nedeniyle, yaralılara ve yerinden edilmiş topluluklara yönelik sağlık hizmetlerini artırmak amacıyla bölgede cerrahi operasyonlara yoğunlaşan sahra hastaneleri inşa ediyor.

Halihazırda Erbil ve Ninova’da yerinden edilmiş bölge halkına yönelik temel sağlık hizmetleri ve ruh sağlığı desteği veren MSF mobil ekipleri ise, çalışma bölgesini genişleterek son dönemde Musul’daki çatışmalardan dolayı yerinden edilen ve Erbil’in kuzeyindeki Zelekan Kampı’na ve batısındaki Hasan Şam Kampı’na sığınan kişileri de sağlık hizmetlerine dahil ediyor.

22 Kasım 2016 - Musul ve çevresinde şiddetini artıran çatışmalar Irak’ı büyük bir insani krize sürüklerken, bölgede yerinden edilmiş topluluklara ücretsiz sağlık hizmetleri sunan MSF, kritik boyutlara ulaşan tıbbi ihtiyaçlara yanıt verebilmek için Musul’un 30 km. kadar kuzeyinde cerrahi operasyonlara odaklanan bir sahra hastanesi açtı. Kentin 60 km. güneyinde bulunan Kayyara’da ise bir başka sahra hastanesinin inşaası sürüyor.

Hayati tehlikesi olan yaralılar için sahra hastanesi

Kurdukları sahra hastaneleriyle acil tıbbi destek sağlamayı ve ağır yaralı hastaları tedavi etmeyi planladıklarını belirten MSF Irak Program Direktörü Barbara Turchet, “Musul’un kuzeyinde yer alan hastanemiz, Dohuk’a bağlanan ana yol üzerinde yer alıyor. Bu hastane hasta stabilizasyonu ve hayat kurtaran acil cerrahi operasyonlara yoğunlaşıyor.

Hayati tehlikesi olan yaralılar için cephe hattına yakın alanlarda sağlık hizmeti bulunması çok önemli çünkü bu, savaşta yaralanan insanlar için ölüm kalım meselesi.

Mesela hastalarımız arasında evleri roketle vurulmuş bir aile vardı. Ailenin iki üyesi MSF tesisinde tedavi edilirken, diğer ikisi ilk müdahaleden sonra Şihan’daki hastaneye sevk edildi. Burada tedaviye alınan hastalar, genellikle şarapnel veya mermiyle yaralanmış kişilerden oluşuyor” dedi.

Kayyara’da inşaatı süren diğer cerrahi hastanenin ise, Musul’un güneyindeki MSF ekiplerinin sahada gördüğü ihtiyaçlar üzerine şekillendiğini söyleyen Turchet, acil servisi ve yataklı hasta bölümleri tamamlanan bu hastanenin de cerrahi ihtiyaçlara cevap vermek üzere tasarlandığını, cephe hattına olabildiğinde yakın olması için Kayyara’daki sağlık ocağının sınırları içinde inşa edildiğini belirtti.

Acil servis odası ve yatan hasta bölümleri tamamlanan ikinci hastanenin ameliyathane bölümleri geçici süreyle şişme çadırlar içerisinde yer alıyor. Gemi konteynırları içine kurulan ameliyathaneler, kısa süre sonra hizmet vermeye başlayacak.

Hastaneler Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü ile koordineli

MSF179691_Medium (1)-minMSF’nin her iki saha hastanesi de Musul’a yakın bölgelerde hizmet veren diğer sağlık tesisleriyle irtibat halinde çalışıyor. Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü ambulanslarla hastaların hastanelere sevkini üstlenirken, belirlediği sağlık ekipleri de uluslararası MSF çalışanlarıyla birlikte MSF’nin inşa ettiği hastanelerde görev yapıyor.

MSF bölgedeki sağlık hizmetlerini daha da artırmak için cephe hattına yakın olan diğer bölgelerde yeni sağlık merkezleri açmayı planlıyor.

2006 yılından bu yana Irak’taki çalışmalarına ara vermeden devam eden MSF, Irak’ta sağlık hizmetlerini bağımsız bir şekilde sürdürebilmek için hiçbir hükümetten veya uluslararası kuruluştan maddi destek kabul etmiyor. MSF’nin Irak’taki tıbbi insani yardım projesi, dünya çapındaki tüm diğer projeleri gibi, dünya çapındaki bireysel bağışçıların finansal desteği sayesinde yürütülüyor.

Yorum Yapın