Musul çevresinde yetersiz beslenen çocukların çoğu bir yaşın altında

6 haftalık ikizler Eman ve Maryam, beslenme yetersizliği nedeniyle hastanede tedavi görüyor. İkizlerden birinin aynı zamanda kalbinde delik var. Yakın zamanda ameliyata girmesi gerekiyor. Fotoğraf: Hussein Amri/MSF

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ekipleri, Mart 2017’den bu yana Musul’un 60 km güneyinde bulunan Kayyara hastanesinde beslenme yetersizliği görülen 450’nin üzerinde çocuğu tedavi etti.

Irak Program Direktörü Manuel Lannaud, yetersiz beslenmenin farklı nedenlerini ve tedavinin ayrıntılarını aktarıyor. 

Yetersiz beslenmeden bölgede kimler etkileniyor?

Kayyara’daki hastanemizde Mart ayından bu yana ileri düzeyde yetersiz beslenen çocukları tedavi ediyoruz. Hastalarımızın çoğu bir yaşın altında, hatta %60’ı altı aylık bile değil. Çocukların anneleri Musul’dan geliyor, çoğu kamplarda yaşayan aileler.

Son birkaç hafta içerisinde beslenme yetersizliği görülen çocukların sayısında bir artış gözlemledik. Hastanede yatak doluluk oranı çoğu zaman %200 ya da bunun da üzerinde. Bu nedenle ileri düzeyde yetersiz beslenen çocukların tedavisi için 30 yatak kapasiteli yeni bir birim açmayı planlıyoruz. Temmuz ayından itibaren daha önce 12 yataklı çadırda tedavi gören bebekler ve annelere bu yeni birimde hizmet sağlanacak.

Musul çevresinde yaşanan yetersiz beslenme neden kaynaklanıyor?

Burada yaşanan yetersiz beslenme, gıdaya erişim sıkıntısından değil, ağırlıklı olarak bebek maması sıkıntısından kaynaklanıyor.

Musul’un kuşatma altındaki bölgelerinde gıda sıkıntısı yaşandığı bir gerçek, bundan dolayı kamplarda normalin altında kiloda çok fazla yetişkin ve çocuk görüyoruz. Ancak yetişkinler şehirden ayrıldıkları anda kilo almaya başlıyorlar ama bebekler için aynı durum söz konusu değil.

Iraklı annelerin çoğu bebeklerini emziremiyor, emzirenler de iki ya da üç sonra bırakıyor. Kamplardaki koşullar stresle birleşince emzirme daha da zor hale geliyor.

10 aylık Jawad, Musul'un 60 km güneyindeki Kayyara Hastanesi'nde beslenme yetersizliği nedeniyle MSF ekipleri tarafından tedavi edilen bebeklerden yalnızca biri. Fotoğraf: Hussein Amri/MSF

Emzirmenin önünde siyasi bir engel de var. UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü gibi uluslararası kurumlar, Irak ve başka ülkelerde emzirmeyi teşvik ediyorlar ancak bebek maması sadece reçete ile alınabiliyor.

Biz, Irak’taki gibi bir çatışma durumunda çocukların yetersiz beslenme nedeniyle hastanede tedavi görecek düzeye gelmesini engelleyecek tek çözümün bebek maması olduğunu düşünüyoruz. MSF olarak çocuklara hastaneden taburcu olduklarında ve sonrasında bebek maması temin ediyoruz. Ayrıca annelere emzirmenin önemini anlatıp onları emzirmeye teşvik etmeye çalışıyoruz, ancak bebek mamasına ihtiyaç varsa onu da sağlıyoruz.

Kamplarda kullanılan suyun belli bir standartta olması da çok önemli ve bu yönde çalışıyoruz, annelere bunu da anlatıyoruz.

Yetersiz beslenme nasıl tedavi ediliyor?

Hastanede tedavi gören çocukların sıkı bir tıbbi gözetime tabi olması gerekiyor. Kayyara hastanesine yeniden tedavi görmek için gelen hastaların sayısı hala yüksek bir düzeyde.

Anneler, hastane dışındaki diğer çocuklarına bakabilmek için çoğu zaman beslenme merkezinden ayrılıp evlerine dönmek istiyorlar. Ancak yetersiz beslenme tedavisi uzun zaman gerektiren bir tedavi, iki ya da üç hafta sürebiliyor.

8 aylık Harous, yetersiz beslenme tedavisi gören bebeklerden biri. Annesi, Kisk köyünün kuşatma altında olması nedeniyle bebeğine yeterli miktarda gıda takviyesi yapamamış. Fotoğraf: Hussein Amri/MSF

Bazı anneler doktor tavsiyesini dinlemeyip bu kadar süre beklemiyor. Sonrasında ise ulaşım gibi nedenlerle hastaneye geri dönmeleri zorlaşıyor.

Temmuz ayının başında kampların birinde tıbbi takip ve yetersiz beslenme taramasından oluşan bir önleyici beslenme programı başlayacak. Yetersiz beslenmenin önlenmesi ve yönetilmesi açısından kritik önem taşıyan bu tarama çalışmasına daha fazla insani yardım kuruluşunun destek vermesini umuyoruz.

Yorum Yapın