Musul’a dönen ailelere hijyen kitleri dağıtıldı

Sınır Tanımayan Doktorlar Mart 2018'de Musul'a bir durum değerlendirme ekibi gönderdi. Eski şehir savaşta çok büyük hasar gördü. Yaşanan yıkımın yanı sıra, halen mevcut el yapımı patlayıcı maddeler, savaştan kalan patlamamış mühimmat ve tuzaklanan mayınlar nedeniyle bölgede pek çok yere girilemiyor. 14 Nisan 2018, Fotoğraf: Sacha Myers/MSF

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) geçtiğimiz günlerde Musul’un merkezine geri dönen ailelere 550 adet hijyen kiti dağıttı. Kitlerde sabun, diş fırçası, şampuan ve su bidonları da bulunuyor.

29 Nisan 2018 - MSF’nin Musul’daki Alan Koordinatörü Samira Loulidi, Musul’un “eski şehir” kesimine dönen aileleri çok zor yaşam koşulları beklediğini, insanların elinde en temel malzemelerin dahi bulunmadığını anlattı:

“Musul’un eski şehir kısmı savaşta en ağır hasar gören bölge oldu. Yoğun topçu ateşi, hava bombardımanı ve bombalı saldırıların hedefi olan bu kesim hala harap vaziyette.

5 bin ila 7 bin kişinin eski şehre döndüğü tahmin ediliyor. Hasar görmüş evlerde su ve elektrik olmadan yaşayan pek çok aile var.

Bu insanların sağlık hizmetlerine erişimi de çok sınırlı. Pek çok kişi, sabun ve şampuan gibi basit malzemeleri dahi alamıyor. Şaşırtıcı derecede zor şartlarda yaşamaya çalışıyorlar.

MSF’nin kısa süre önce dağıttığı hijyen kitlerinin ailelerin temizliği sağlamasını kolaylaştıracağını, onlara kendilerini daha iyi hissettireceğini ve bölgede hastalık yayılmasını önleyeceğini umuyoruz. Bu dağıtım Musul’da devam eden tıbbi yardım çalışmalarımız kapsamında gerçekleştirildi. MSF’nin şu anda şehrin batı kesiminde bir hastanesi, doğu Musul’da da savaşta yaralananlar için ameliyat ve ameliyat sonrası bakım hizmetleri veren bir sağlık tesisi var.”

İslam Devleti'nden [IŞİD] geri alınan Musul'da, 5 bin ila 7 bin kişi eski şehirdeki evlerine döndü. Bu insanlar kısmen yıkılmış olan evlerinde, çoğu kez elektriksiz ve susuz yaşıyor. 14 Nisan 2018, Fotoğraf: Sacha Myers/MSF.

MSF 2017’de Musul ve çevresindeki çalışmalarıyla, şiddete maruz bırakılan insanlar için hayat kurtaran hizmetler sundu. Kuruluş doğu ve batı Musul’da birkaç ayrı travma stabilizasyon (yaralılara ilk müdahale) noktası oluşturmanın yanı sıra, hastanelerde sürdürdüğü dört program kapsamında acil servis, yoğun bakım, ameliyat ve doğum hizmetlerinin de dahil olduğu çeşitli tıbbi bakım imkanları sağladı.

1991’den bu yana Irak’ta çalışan MSF şu anda sekiz vilayette tıbbi yardım projeleri yürütüyor. 2017’nin Temmuz-Aralık döneminde Musul’da MSF tarafından 28.658 acil müdahale ve yaklaşık 2.000 ameliyat gerçekleştirildi.

MSF etnik köken, dini inanç, toplumsal cinsiyet ve siyasi görüş ayrımı gözetmeksizin tarafsız ve bağımsız olarak sağlık hizmeti sunuyor. Bu bağımsızlığı korumak amacıyla MSF Irak’ta yürüttüğü programlar için hiçbir devletten ve hiçbir uluslararası kuruluştan maddi destek kabul etmiyor; sadece dünyanın çeşitli yerlerinden gelen bireysel bağışlardan faydalanıyor.

Musul'un tarihî merkezi "eski şehir," 14 Nisan 2018. Fotoğraf: Sacha Myers/MSF.

 

 

 

Yorum Yapın