Irak: Musul’un batısından binlerce yaralı ve hasta geliyor

Musul: Çapraz ateş arasında mahsur kalan siviller

MSF Irak’ın 10 vilayetinde 1.600 kişiden oluşan uluslararası ve Iraklı personelle tıbbi ve insani yardım sağlıyor. MSF bağımsızlık ilkesi doğrultusunda Irak’taki çalışmaları için herhangi bir hükümet, dini bir grup ya da uluslararası bir kurumdan maddi destek almayı reddediyor ve çalışmalarını yalnızca bireysel bağışçılarının desteğiyle sürdürüyor. Fotoğraf: Louise Annaud

Erbil, 22 Mart 2017 - Musul’da çatışmaların şiddetlenmesiyle birlikte çapraz ateşin ortasında kalan sivillerin sağlık hizmetlerine erişimi büyük ölçüde kısıtlanmış durumda.

19 Şubat’ta Musul’un batısında başlayan askeri operasyondan bu yana binlerce insan şehirden kaçtı. Bunların arasında ambulansla bölgeden uzaklaştırılan binlerce yaralı da bulunuyor.

Musul ve çevresindeki sağlık tesisleri ve çalışanları kapasite sıkıntısı nedeniyle yüksek sayıda hastaya hizmet veremiyor. Travma mağdurlarının ve ileri düzey tıbbi bakım gerektiren vakaların uzak mesafelere taşınmasında kullanılan ambulanslar da sınırlı imkanlara sahip.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Irak Direktörü Dr. Isabelle Defourny, Musul’daki duruma ilişkin olarak “Acil sağlık hizmetlerine yönelik ihtiyaç her geçen gün artıyor. Ekiplerimiz gece gündüz kurşunla ya da patlama sonucu yaralanan kadın, erkek ve çocukları tedavi ediyor. Sezaryenle doğum yapması gereken kadınlar gibi hayati tehlike barındıran diğer acil durumlara da hızla müdahale edilmesi gerekiyor” dedi.

Musul ve çevresindeki MSF ekipleri son 2 ay içinde acil müdahale gerektiren ya da hayati tehlikesi bulunan 1.800’den fazla hastayı tedavi etti. Bu vakaların 1.500’ü çatışma kaynaklı travmalardan oluşuyordu. Travma dışı vakaların da oranının artması üzerine MSF Şubat ayının başında Musul'un doğusunda kadın doğum hizmeti vermeye başladı, şimdiye kadar 100 doğuma girildi ve 80 sezaryen doğum gerçekleştirildi.

Musul ve çevresinde travma dışı vakaların oranının artması üzerine MSF Şubat ayının başında Musul'un doğusunda kadın doğum hizmeti vermeye başladı, şimdiye kadar 100 doğuma girildi ve 80 sezaryen doğum gerçekleştirildi.

Musul ve çevresinde travma dışı vakaların oranının artması üzerine MSF Şubat ayının başında Musul'un doğusunda kadın doğum hizmeti vermeye başladı, şimdiye kadar 100 doğuma girildi ve 80 sezaryen doğum gerçekleştirildi. Fotoğraf: Louise Annaud

MSF, Mart ayının başında Musul’un batısında yaşayan çocuklar arasında ileri derece beslenme yetersizliği gözlenmesi üzerine yakın zamanda yerinden edilmiş kişilerin kaldığı 2 kampta hızlı yetersiz beslenme değerlendirmesi yaptı.

MSF’nin Musul’un batısından kaçan insanlarla yaptığı görüşmelere göre bebek maması, yiyecek ve temiz su bulunmayan Musul’un batısında kısa süre önce tedarik yollarının kapatılması nedeniyle koşulların kötüye gideceği tahmin ediliyor. MSF bu nedenle Kayyara'da işlettiği hastanede terapötik beslenme merkezi açtı.

Dr. Defourny, “Yetersiz beslenme vakalarının tedavi edilmesi, Musul’un batısında yerinden edilip buraya sığınan insanların yeterli gıdaya ulaşmaları acil bir ihtiyaç” şeklinde konuştu.

MSF ekipleri yerinden edilmiş kişilerin kaldıkları kamplarda da hizmet veriyor. Fakat MSF’nin çalışmalarının odağında hayat kurtarıcı nitelikteki müdahaleler yer alıyor. MSF’nin Musul’un güneyinde bulunan travma hastanesinde görev yapan ve MSF için uzun yıllardır çalışan bir cerrah, “Musul’da durum gerçekten çok kötü. Ameliyathanede müdahalede bulunduğumuz vakaların tümü ağır vakalar ve neredeyse her gün kitlesel ölümlerle karşılaşıyoruz” dedi.


Ekim 2016’da Irak’ın ikinci en büyük şehrinin geri alınması için başlatılan askeri harekattan bu yana MSF ekipleri Ninova vilayetinde Iraklı sağlık personeliyle işbirliği halinde artan tıbbi ve insani yardım ihtiyacını gidermeye çalışıyor. Faaliyetler arasında kadın ve çocuk sağlığı da dahil olmak üzere acil tıbbi bakım yer alıyor. MSF ekipleri Musul’un doğusundaki travma merkezlerinde, şehrin çevresinde ileri düzey tedavi sunan tıbbi noktalarda ve yerinden edilmiş kişilerin kaldığı yeni kurulan kamplarda sağlık hizmeti sağlıyor.

MSF Irak’ın 10 vilayetinde 1.600 kişiden oluşan uluslararası ve Iraklı personelle tıbbi ve insani yardım sağlıyor. MSF bağımsızlık ilkesi doğrultusunda Irak’taki çalışmaları için herhangi bir hükümet, dini bir grup ya da uluslararası bir kurumdan maddi destek almayı reddediyor ve çalışmalarını yalnızca bireysel bağışçılarının desteğiyle sürdürüyor.

Yorum Yapın