Myanmar: On Yıllardır Görülen En Ciddi Sel Vakası

Myanmar'da sel

Rakhine eyaletindeki Min Pyar kasabasında, sel basmış sokaklarda eşyalarını taşıyan insanlar, 2 Ağustos 2015.

Myanmar: MSF, onyıllardır görülen en ciddi sel vakası sonrasında binlerce afetzedeye yardım götürüyor.

2 Ağustos 2015

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Myanmar’ı etkisi altına alan Komen Kasırgası’nın yarattığı şiddetli yağışların ardından yerel yönetimlerle birlikte çalışarak, selden etkilenen binlerce insana sağlık hizmeti ve yardım malzemesi ulaştırdı.

Myanmar Sağlık Bakanlığı Afet Koordinasyon Komitesi’nin ve diğer sivil toplum kuruluşlarının talebi üzerine kasabaya gönderilen ekipte bulunan MSF Doktoru Dr. Zayar, "Minbya kasabasının tamamı sular altında kaldı; okullar, hastaneler ve aklınıza gelebilecek her şey sel sularına gömüldü. Tüm temiz içme suyu kaynakları da sel baskınına maruz kalarak kullanılamaz hale geldi” dedi.

Sınır Tanımayan Doktorlar'ın halihazırda çok sayıda sağlık programı yürüttüğü Rakhine eyaleti, Minbya, Mrauk U, Kyauktaw ve Buthidaung kasabalarıyla birlikte selden en fazla zarar gören bölgelerden biri.

Bölge Halkı Manastırlara Sığındı

Minbya'da evlerini terk etmek zorunda kalan 4.000'den fazla kişi 23 farklı manastırda ikamet etmeye başladı. Acil sağlık hizmetlerine yönelik ihtiyaç çok fazla olmamasına rağmen, bölgedeki evler ve mevcut altyapılar ciddi hasar gördü ve içme suları selden dolayı kirlendi. Bu sebeple yöre halkının ihtiyaçları hala ciddi boyutta.

Sınır Tanımayan Doktorlar, topluluk liderleri ve yetkililerle beraber, evlerini kaybeden insanlar için botlarla içme suyu, battaniye, sineklik ve sabun gönderdi. MSF ekipleri, aynı zamanda Sağlık Bakanlığı ile birlikte Rakhine eyaletinin başkenti Sittwe'de evlerini kaybeden insanların toplandığı bir manastırda sağlık yardımı yaptı.

MSF Gezici Klinikler Oluşturdu

MSF, Kuzey Rakhine'nin Maungdaw kasabasında insanların ihtiyaçlarını belirlemek üzere çalışmalarını sürdürürken, aynı zamanda afetten zarar gören insanları mobil kliniklerinde ve çevredeki diğer kliniklerde tedavi ediyor. MSF ayrıca barınmayla ilgili ciddi sıkıntılar olması nedeniyle afetzedeler için korunaklı plastik levhalar temin etmeye çalışıyor.

Bir diğer MSF ekibi ise, Buthidaung kasabası ve çevresinin de selden büyük zarar gördüğünü bildirdi. Toprak kayması nedeniyle kara ulaşımının imkansız hale geldiği kasabaya ulaşım için farklı alternatifler düşünülüyor. Seçeneklerden biri, nehir boyunca ilerleyerek Sittwe üzerinden kasabaya ulaşmak.

MSF, halihazırda Myanmar’da proje yürüttüğü bölgelere ek olarak, ihtiyaç duyulması halinde diğer şehirlerde de gerekli yardımı sunmaya hazır olduğunu Sağlık Bakanlığı'na bildirdi.

Myanmar sel çocuklar

Myanmar Hükümeti 4 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, kuzey bölgelerini etkisi altına alan sağanak yağıştan sonra, halkı, deniz seviyesinin altında bulunan bölgelerde daha fazla sel beklendiği konusunda uyardı.

Myanmar'da Sınır Tanımayan Doktorlar

Sınır Tanımayan Doktorlar 1992'den beri Myanmar'da çalışıyor ve halihazırda Rakhine, Shan ve Kachin eyaletlerinde, Yangon ve Thaninthary bölgelerinde sağlık hizmetlerine yönelik projeler yürütüyor. MSF bu bölgelerde temel sağlık, üreme sağlığı, acil yardım ve sıtma tedavisi konusunda hizmet sunuyor.

2004'ten bu yana Rakhine eyaletinde tedavi edilen sıtma hastalarının sayısı 1,2 milyona ulaştı.

MSF aynı zamanda Myanmar’da HIV/AIDS tedavisinde en kapsamlı sağlık hizmetini sunan insanı yardım kuruluşu olarak halihazırda ülke çapında 35.000'den fazla HIV hastasını tedavi ediyor. Yaklaşık 3.000 verem hastası da MSF’den sağlık ve tedavi hizmeti alıyor.

Sağlık hizmetleri sunmanın yanı sıra afetlere hızlı ve etkili bir şekilde cevap verme konusunda deneyim sahibi olan Sınır Tanımayan Doktorlar, 2008 yılında ülkeyi vuran Nargis Kasırgası sonrasında yaklaşık 460.000 insana yardım etmiş ve afetzedeler için özel bir program başlatmıştı.

MSF:

  • HIV/AIDS tedavisinde en kapsamlı sağlık hizmetini sunmaktadır: Halihazırda ülke genelinde 35.000 hasta tedavi edilmiştir.
  • 2008'de yaşanan Nargis Kasırgası sonrasında 460.000 insana yardım sağlamıştır.
  • Rakhine, Shan ve Kachin eyaletlerinde, Thaninthary bölgesinde ve Yangon'da sağlık hizmetleri götürülmüştür.
  • 1992'den beri bölgede aktif olarak çalışılmaktadır.

Yorum Yapın