Dünyanın en büyük çocuk yoğun bakım ünitelerinden birinde  boş yer kalmadı

24 aylık Soiley Monkela, ileri seviye sıtma nedeniyle hastanede tedavi görüyor. İshal nedeniyle ağır anemi olan Soiley, hastaneye gelmeden önce birkaç kez hipoglisemi nöbeti geçirmiş ve sıtmanın beyni etkilemesi nedeniyle iki gün bilinci kapalı bir halde yaşam mücadelesi vermiş. Garindogani Sağlık Merkezi'nin yoğun bakım ünitesine kaldırıldıktan üç gün sonra iyileşmeye başlayan Soiley, şimdi yemek yiyebiliyor ve oturabiliyor. Fotoğraf: Laurence Hoenig/MSF

Nijer’in Magaria bölgesinde beş yaş altı çocuklarda ölüm oranları endişe verici boyutlara ulaştı. Ağustos ayında günde ortalama 10 çocuk hayatını kaybetti.

25 Eylül Niamey/Cenevre: Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Güney Nijer’deki Magaria’da beş yaş altı çocuklarda ölüm oranlarının endişe verici seviyede olduğunu bildirdi.

MSF’nin çocuk sağlığı ekipleri Nijer Sağlık Bakanlığı ile işbirliği halinde, halen hastanede bulunan 730 çocuğu tedavi ediyor. Bu çocuklardan 208’inin durumu ciddiyetini korurken, çocuklar gittikçe kalabalıklaşan yoğun bakım ünitesinde kalıyorlar. Bu hastaların çoğu ağır sıtma ya da beslenme yetersizliği komplikasyonlarından mustarip. Geçtiğimiz ay içindeyse günde ortalama 10 çocuk hayatını kaybetti.

“Daha önce böylesini hiç görmemiştik”

Her yıl bu zamanlarda sıtma enfeksiyonlarının zirveye ulaşmasının ve beslenme yetersizliği vakalarının kritik eşiğin üzerine çıkmasının beklentiler dahilinde olduğunu belirten MSF Nijer Program Direktörü Dr. Dorian Job, “Fakat mevcut durum beklentilerimizin de üzerine çıktı; hastanenin kapasitesinin bu kadar zorlandığını daha önce hiç görmemiştik. Bunun yalnızca buzdağının görünen kısmı olmasından korkuyoruz,” dedi.

MSF doktorları, önceki yıllarda sıtma ve beslenme yetersizliğinin zirveye ulaştığı dönemlerde yürütülen ölüm oranı araştırmalarında kaydedilen rakamlar ile karşılaştırıldığında, tedaviye ihtiyaç duyan çocukların yalnızca altıda birine ulaşabildiklerini düşünüyorlar.

Sıtma ya da beslenme yetersizliği teşhisi konulan hastaların birçoğunun aynı zamanda başka hastalıkları da var. Ağır sıtma ve ileri seviye beslenme yetersizliği sıklıkla görülen sağlık sorunları arasında.

Fatouma Adamou ve Iscander Raingou-Mounchili, ikinci aşama çadırlarından birinde akşam ziyaretlerini gerçekleştiriyor ve hastaların durumunu kontrol ediyorlar. Fotoğraf: Fotoğraf: Laurence Hoenig/MSF

Yüzlerce çocuk tedavi olamıyor

MSF hastanesinin halihazırda kapasitesinin çok üzerinde, çocuk hastalarla dolu olduğunu söyleyen Job, ağır hasta olan yüzlerce çocuğun ihtiyaç duydukları tedaviye erişemediğini düşündüklerini vurguladı. Job, “Muayene ettiğimiz çocuklar da hastaneye çok geç ulaşıyorlar. Ne yazık ki birçoğunda çoktan ciddi komplikasyonlar ortaya çıkmış oluyor ve iyileşmeleri mümkün olmuyor,” dedi.

MSF hastaların hem hastanede hem de topluluk içinde mümkün olan en nitelikli tedaviyi alabilmeleri için Nijer’den ve dünyanın farklı bölgelerinden 243 deneyimli sağlık personeli gönderdi. Çocukları evlerinin yakınında tedavi edebilmek için gezici klinik hizmeti de sunan MSF ekipleri, üç ay ile beş yaş arasında çocuğu olan ailelere sıtma önleyici ilaçlar dağıtıyor ve mevsimsel yoğunlukla ilişkili sıtma enfeksiyonu rakamlarını azaltmaya çalışıyor. Ancak tüm bu çabalara rağmen ölüm oranları endişe verici düzeyde seyrediyor.

Bölgeye destek yetersiz

Çocuk doktoru Nicolas Peyraud, yoğun bakım ünitesinde tedavi gören bir hastayı muayene ediyor. Fotoğraf: Laurence Hoenig/MSF

“Magaria’daki hastane, 700 bin ila 1 milyon kişinin yaşadığı ve nüfusun yaklaşık yüzde 20’sinin beş yaşın altında olduğu bölgedeki tek sağlık merkezi. O yüzden sıtma sezonu bu yıl daha kötü geçse de son derece yoğun olmamız şaşırtıcı değil. Bölgedeki sağlık sistemi uzun süredir mali olarak yeterince desteklenmiyor; gerekli araçlar ve eğitim imkanları da yetersiz.

Bu durum, insanların sağlık hizmetlerine erişimini engelliyor ve can kaybına neden oluyor. Bu haliyle kapasitemizi iki katına çıkarsak bile bölgedeki beş yaş altı çocukların ihtiyacını karşılayamayabiliriz.”


Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) 2005 yılından bu yana Nijer’in Zinder bölgesinde Sağlık Bakanlığı ile birlikte çalışıyor. Çocuk hastaların bakımını iyileştirmek için çalışan MSF ekipleri, aynı zamanda çocukluk çağı hastalıklarını önlemeye, tespit ve tedavi etmeye odaklanıyor.

Magaria’da  435 yataklı bir çocuk sağlığı ünitesinin idaresini üstlenen MSF, bu yıl 1 Ocak’tan 31 Ağustos’a kadar 11 bin 100 çocuğu tedavi etti. Yalnızca Ağustos ayında bu üniteye beş yaşın altındaki 3 bin 300’den fazla çocuk yatırıldı.

MSF ayrıca Magaria bölgesinde 11 sağlık merkezine, 14 sağlık ocağına ve beş yaş altı çocuklara hizmet veren altı stabilizasyon odasına destek veriyor. MSF ekibi 1 Ocak’tan 31 Ağustos’a kadar, 31 bin 390’u yalnızca Ağustos ayında olmak üzere toplam 93 bin 530 ayakta muayene gerçekleştirdi. Ayrıca 3 bin 629’u Ağustos ayında olmak üzere 13 bin 284 çocuğu ayakta tedavi kapsamında beslenme programına dahil etti.

Çocuk sağlığı ünitesinde 485’i doktor ve hemşire olmak üzere halen 594 çalışan görev yapıyor.

Yorum Yapın