Nijerya: Bama’da 24.000'den fazla kişi büyük bir insanlık dramıyla karşı karşıya

Nijerya Bama MSF beslenme yetersizliğiNijerya'nın Borno eyaletinde yer alan Bama şehrinde yerinden edilmiş topluluklar zor şartlar altında yaşam mücadelesi verirken, bölgede büyük bir insanlık krizi yaşanıyor 

Abuja & Paris, 22 Haziran 2016 – Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), ülke içinde yerinden edilmiş toplulukların yaşadığı Bama kampında sağlık koşullarının kabul edilemez olduğunu belirtti ve bölgeye acilen insani yardım ulaştırılması gerektiğini bildirdi.

MSF sağlık ekipleri ancak 21 Haziran’da Nijerya'nın kuzeyindeki Bama şehrine ulaşabildi. 4.500’ü beş yaş altı çocuk, 15.000’i çocuk olmak üzere toplam 24.000 kişinin kaldığı Bama mülteci kampına birkaç saatliğine girebilen ekipler, ileri düzeyde beslenme yetersizliği görülen 16 çocuğu acilen Maiduguri’deki yataklı terapötik beslenme merkezine sevketti.

800 çocuğa hızlı beslenme taraması yapan sağlık ekipleri, çocukların neredeyse beşte birinin akut beslenme yetersizliği çektiğini açıkladı. Bu aşama tıpta en ölümcül seviyelerden biri olarak kabul ediliyor.

Kamp koşullarını değerlendiren MSF ekipleri, ayrıca kampın hemen yanında geçtiğimiz yıl kazılmış olan ve 480’i çocuklara ait olan 1.233 mezar tespit etti.

MSF'nin Bama'ya ilk defa erişim sağlayabildiğini söyleyen MSF Nijerya Program Direktörü Ghada Hatim, bölge halkının yaşam koşulları açısından kritik bir noktada olduğunun altını çizdi: "Şu anda Bama genel olarak halka kapandı diyebiliriz. Bize söylenene göre orada hem yetişkinler hem de çocuklar açlıktan ölmenin eşiğinde. İnsanların her gün yeni mezarlar kazdığını, açlık ve hastalık yüzünden her gün 30’dan fazla kişinin hayatını kaybettiğini duyuyoruz. Şimdi beslenme yetersizliğiyle mücadele eden çocukları Maiduguri’deki sağlık tesislerimizde tedavi altında alıyoruz. Hastalarımızın yaşadığı korkunç olayların yarattığı travmayı buraya geldiklerinde yüzlerinden okuyabiliyorsunuz. "

Kampta yaşayan en az 188 kişi, 23 Mayıs’tan bu yana çoğunlukla ishal ve yetersiz beslenme sebebiyle hayatını kaybetti. Bu, günde neredeyse 6 kişinin hayatını kaybettiği anlamına geliyor.

Acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan 1.192 kişi, yetkili merciler ve yerel bir sivil toplum kuruluşunun girişimiyle Bama’dan Borno Eyaleti’nin başkenti Maiduguri’ye tahliye edildi. Çoğu kadın ve çocuklardan oluşan bu grup, yerinden edilen topluluklar için hazırlanan ve “Bakım Kampı” olarak adlandırılan bir kampa yerleştirildi.

Bakım Kampı’nda MSF’nin sağlık taraması gerçekleştirdiği 466 çocuğun %66’sı bir deri bir kemik kalmış, %39’u da ölümcül derecede beslenme yetersizliği belirtileri göstermişti. Değerlendirme sonunda 78 çocuk acilen MSF’nin 86 yatak kapasiteli beslenme merkezine yatırıldı.

Sınır Tanımayan Doktorlar, 2014'ün Mayıs ayından bu yana Nijerya'nın Borno Eyaleti’nde faaliyet gösteriyor. Burada iki hastane ve iki kliniğe destek veren MSF, yerinden edilen toplulukların kaldığı kampta da ücretsiz tedavi hizmetleri sunan iki kliniğe destek olmaya devam ediyor. Aynı zamanda Maiduguri’deki kamplarda su kaynakları ve hijyen koşullarını geliştirmek için önemli çalışmalar yürüten MSF, bu topluluklar arasında salgın izleme çalışmalarını da sürdürüyor. MSF, 2015’te Borno Eyaleti'nde 11.300’den fazla muayene ile 1.330 doğum gerçekleştirdi ve yetersiz beslenme belirtileri gösteren 6.000 çocuğu tedavi etti.

Yorum Yapın