Nijerya'nın kuzeydoğusunda hayatta kalabilmek için insani yardım şart

Çatışmalar nedeniyle yerinden edilen insanlar, ellerinde kalan son eşyalarıyla Pulka'daki hastaneye sığınıyorlar. Halihazırda Pulka'da 42.000'den fazla insan yaşıyor. Fotoğraf: Malik Samuel

Çatışmalar nedeniyle yerinden edilen insanlar, ellerinde kalan son eşyalarıyla Pulka'daki hastaneye sığınıyorlar. Halihazırda Pulka'da 42.000'den fazla insan yaşıyor. Fotoğraf: Malik Samuel

Maiduguri, 20 Nisan 2017 – Nijerya’nın kuzeydoğusunda şiddet ve güvenlik sorunları nedeniyle insanlar yerinden edilmeye devam ediyor. Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), yeni bir grup insanın çatışmalar nedeniyle iç kesimlerdeki Borno’ya sığındığını, Nijeryalı mültecilerin ise Kamerun’dan zorla geri gönderildiğini duyurdu.

Ocak ayından bu yana Kamerun sınırındaki Pulka’ya 11.300 kişinin sığınmasıyla birlikte kasabanın nüfusu 42.000’e yükseldi. Pulka’da nüfusun üçte bir oranında artmasıyla sonuçlanan bu göç dalgası öncesinde zaten sınırlı olan kaynaklar, yerinden edilmiş kişilerin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalıyor.

Nijeryalı mülteciler Kamerun’dan geri gönderiliyor

MSF 2016 ve 2017 boyunca, Kamerun sınırındaki bir diğer kasaba olan Banki’de Kamerun’a sığınan mültecilerin Kamerun ordusu tarafından geri gönderildiğine tanıklık etti.

Bu süreçte yaşadıklarını anlatan Banki’deki Nijeryalı bir mülteci, “Bir yılı aşkın bir süredir Kolofata’da (Kamerun) yaşıyorduk. Bir gün hiçbir açıklama yapmadan bizi Nijerya’ya geri göndermeye karar verdiler. Biz gitmek istemedik ama bize seçme şansı tanımadılar ve geri dönmeye zorladılar” dedi.

Pulka’daki hastalar da MSF ekiplerine, zorla geri gönderilme korkusuyla Kamerun’dan ayrıldıklarını aktardılar.

Son üç ayda 10.000 kişi Rann’a sığındı

Nijerya'nın iç kesimlerindeki Rann kasabası da yerinden edilmiş kişilerin sığındıkları ve son üç ay içerisinde 10.000 kişilik bir nüfus artışına sahne olan bölgelerden biri. Borno’nun kuzeydoğusundaki Dikwa kasabasına ise Mart ayının son iki haftasında yerinden edilmiş 2.000 kişi giriş yaptı.

Bölgedeki durumu değerlendiren MSF’nin Nijerya Program Direktörü Himedan Mohamed, “Boko Haram saldırılarından ve askeri operasyonlardan kaçan insanlar, yiyecek bulabilmek ve temel hizmetlere ulaşabilmek için her gün yer değiştirmek zorunda kalıyor” dedi.

MSF'nin Nijerya Programı Yöneticisi Gabriel Sanchez ise, insanların barınma, gıda ve su ihtiyaçlarının yakın zamanda giderilmemesi halinde durumun daha da kötüye gideceğinin altını çizdi.

Güvenlik sorunları insani yardıma engel oluyor

Pulka, Rann ve Dikwa’ya sığınan insanların çoğu insani yardım kuruluşlarının erişiminin olmadığı uzak bölgelerden geliyor. Çoğu hassas durumda olan bu insanların sağlık durumları her geçen gün daha da kötüye gidiyor ve hayatta kalabilmek için insani yardıma ihtiyaç duyuyorlar. Ordunun dayattığı hareket sınırlamaları insanların tarım yapmasını neredeyse imkansız hale getirdiğinden geçim kaynakları da ellerinden alınmış durumda.

Mevcut ihtiyaçlara dikkat çeken MSF’nin Rann’da çalışan Proje Koordinatörü Silas Adamou, “Çatışmalardan kaçan insanların ellerinde hiçbir şeyleri yok. Rann’a sığınan insanlar günde beş litre suyla idare etmeye çalışıyorlar. Bu miktar yetmediği takdirde su birikintilerinden su temin etmek zorunda kalıyorlar” dedi.

İnsani yardım kuruluşları, birkaç kasaba dışında, Borno’nun kuzeydoğusundaki kırsal bölgenin büyük bir kısmına güvenlik sorunları nedeniyle ulaşamıyor. Bu kuruluşların çoğu başkent Maiduguri’de faaliyet gösteriyor ve yalnızca birkaçı insani yardıma en çok ihtiyaç duyulan Borno’nun doğusunda düzenli çalışmalar yürütüyor.

INFOGRAPHIC MSF'S WORK IN BORNO STATE


MSF, 2014 yılının ortasından bu yana Nijerya’nın kuzeydoğusunda şiddet nedeniyle yerinden edilmiş kişilere ve ev sahibi topluluklara ücretsiz sağlık hizmeti sağlıyor. MSF; 8 kasabada (Maiduguri, Dikwa, Monguno, Damboa, Gwoza, Pulka, Ngala and Benisheikh) sağlık tesisi yönetiyor ve 4 ek noktada tıbbi bakım hizmetleri sunuyor. Zamfara, Port Harcourt ve Jahun gibi ülkenin geri kalan bölgelerinde ise çocuk sağlığı, cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusunda kapsamlı projeler yürütüyor. Aynı zamanda menenjit ve kızamık salgınlarında acil durum müdahalesinde bulunan MSF, 2016 yılının ikinci yarısında Borno’da 175.877 hastayı ayakta tedavi etti, 146.650 çocuğu kızamığa karşı aşıladı, 3.218 doğuma girdi ve 32.365 kişiye gıda dağıtımı yaptı.    

Yorum Yapın