MSF Rohingya mültecilere hizmet verecek yeni bir hastane kurdu

Kutupalong-Balukhali kampındaki yeni MSF hastanesinin içinden bir görünüm. Nisan başında açılan hastane 100 yatak kapasiteli. Fotoğraf: Dean Irvine/MSF

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), muson mevsiminden önce, Bangladeş’te yaklaşık 700 bin Rohingya mültecinin yaşadığı geniş Kutupalong-Balukhali kampının merkezinde yeni bir hastane açtı.

Cox’s Bazar’ın engebeli coğrafyasını şekillendiren tepelerden birinin üstüne kurulan hastaneyi bulmak zor değil çünkü ismi de yerini anlatıyor: “Tepedeki Hastane”.

İnşaat çalışmaları Şubat ayının başında başladı ve sadece iki ay içinde tamamlandı. 100 yataklı hastane, Myanmar’da 25 Ağustos 2017’de başlayan yoğun şiddet olaylarından kaçan binlerce Rohingya’nın bu bölgeye gelmesiyle oluşan ihtiyaçları karşılayabilmek ve acil durumlarda tıbbi müdahale kapasitesini güçlendirmek için kuruldu.

Aynı zamanda muson yağmur mevsiminin başlamasıyla kamplarda sağlık hizmetine erişimin daha da zorlaşacağını öngören MSF ekipleri, bölgede yarı-kalıcı nitelikte bir tesis kurararak hastane binalarını beton zemin üzerine oturtan metal bir iskelet sistemi uyguladı.

Kapsamlı tıbbi destek: Acil servis, kronik hastalıklar, travma yaralanmaları

Hastanede acil servis, yoğun bakım ünitesi, tıbbi analiz laboratuvarı, yetişkinler ve çocuklar için yatarak tedavi birimleri, yenidoğan yoğun bakım ünitesinin de bulunduğu bir doğum bölümü, bulaşıcı hastalıklara karşı tedavi görenler için karantina bölümü ve ağır beslenme yetersizliği çeken çocuklar için yoğun terapötik beslenme merkezi mevcut. Beslenme yetersizliğinden muzdarip çocukların sayısı halihazırda yüksek olmasa da, muson döneminde bu sayıda artış olacağı öngörülüyor.

Hastanede görev yapacak MSF ekibi, solunum yolu enfeksiyonu ve ishalli hastalıklar gibi mülteci kamplarında sık rastlanan sağlık sorunlarını tedavi edebilecek. Ayrıca, cinsel şiddete maruz bırakılma, travma yaralanmaları ve solunum yetmezliği gibi acil durumlara yönelik sağlık hizmeti de verilecek.

5 aylık Anowar Sadek, yeni hastanenin yoğun bakım ünitesinde zatürre sebebiyle tedavi görüyor. Fotoğraf: Dean Irvine/MSF

Ameliyat gerektiren durumlarda hasta, durumu sabitlenerek ameliyathanesi bulunan başka bir hastaneye sevk edilecek.

Hastanede sunulan sağlık hizmetleri arasında aile planlaması konusunda danışmanlık ve kadınların adet düzensizliği sorunları için tıbbi destek imkanı da mevcut.

Yetişkinlerde en önemli ölüm nedenleri arasında bulunan diyabet, yüksek tansiyon, kronik obstruktif akciğer hastalığı ve astım gibi kronik hastalıkları da hastanede tedavi edebildiklerini belirten MSF’nin Cox’s Bazar’daki acil durum koordinatörü Francesco Segoni,  “Kronik hastaların ikinci basamak sağlık hizmetine erişimini sağlamak gerekiyor çünkü bu kişilerin zaman zaman yatarak tedavi görmeye ihtiyacı oluyor” dedi.

Salgın hastalıklara karşı hazırlık

Muson yağmurlarıyla birlikte su birikintilerinin oluşmasıyla sudan ve sivrisineklerden bulaşan hastalıkların görülebileceğine de dikkat çeken Segoni, Rohingyaların yerleşim alanının aşırı derecede kalabalık olması ve yeterli sanitasyon şartlarının sağlanamaması nedeniyle bu hastalıkların hızla yayılabileceğine işaret etti.

Bölgedeki tuvaletlerin çoğu, sel basabilecek yerlere kurulmuş durumda. Su kuyuları ise çoğu zaman oldukça sığ; bu da yüzeydeki kirli suyun kolaylıkla içme suyuna karışabileceği anlamına geliyor. Bu nedenle hastanede, yağmur mevsiminde sık görülen kolera ve hepatit E gibi salgınlara müdahale etme imkanı da mevcut.

MSF tarafından açılan su kuyuları 150 metreden daha derine iniyor. “Tepedeki Hastane”ye su sağlayan kuyu da böyle bir kuyu. Ancak bütün kamp alanının temiz su ihtiyacını bu kuyulardan karşılamak mümkün değil.

MSF, Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesinde ikinci basamak sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak için daha önce Mart sonunda ve Nisan başında iki sağlık tesisi daha açmıştı.

MSF’nin Aralık ayında Tasnimarkhola Kampı'nda açtığı bir başka hastane ise, 11 sevkiyat konteynerinin bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Acil servis, yoğun bakım ünitesi, eczane ve sterilizasyon ünitesinden oluşan bu hastane, açıldıktan bir ay sonra 50 yatak kapasitesiyle hizmet vermeye devam etti. MSF ekipleri, Rohingya mültecilerin tıbbi gereksinimlerini karşılamak için kurulan yeni hastanesinde ilk hastalarını 2017'nin Aralık ayında karşılamaya başladı.


Bangladeşli ve uluslararası personelden oluşan 2.000'in üzerinde MSF çalışanı, Bangladeş’te 15 adet sağlık ocağı, 3 adet birinci basamak sağlık merkezi ve 5 adet yatarak tedavi merkezinde Ocak sonu itibarıyla 200.000’den fazla hastayı ayakta, yaklaşık 5.000 hastayı da yatarak tedavi etti.

Bölgedeki MSF ekipleri aynı zamanda su ve sanitasyon (tankerle su taşıma, el tulumbası ve tüp kuyu kurulumu, tuvalet tedariki) ile ruh sağlığı desteği konusunda Rohingya mültecilere yönelik çalışmalarını sürdürüyor. 

Yorum Yapın