Sınır Tanımayan Doktorlar, Pfizer ve GLAXOSMITHKLINE’NIN zatürre aşısının fiyatını düşürmesi için dünya çapında eylem başlattı

msf

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Pfizer’ın zatürre aşısı satışından elde ettiği bir günlük kazanca eşdeğer olan 17 milyon dolar sahte parayı, şirketin New York’taki genel merkez binası önüne bırakarak eylem yaptı.

12 Kasım 2015 - Dünya çapında 70'den fazla ülkede faaliyet gösteren bağımsız uluslararası insani yardım ve sağlık kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Dünya Zatürre Günü’nde ilaç firmaları Pfizer ve GlaxoSmithKline’ın (GSK) zatürre aşısının fiyatını, çocuk başına (gereken üç doz için) 5 dolara düşürmesi amacıyla dünya çapında bir imza kampanyası başlattı.

MSF, acil insani yardım gerektiren durumlarda ve gelişmekte olan ülkelerde yürütülen projelerde kullanılması için aşı fiyatlarının düşürülmesi konusunda yıllardır devam eden görüşmelerin sonuç vermemesi sonucunda, bu şirketlere yönelik baskıyı artırmak amacıyla kamuoyuna destek çağrısında bulundu. Dünya çapında çocuk ölümlerinin ardındaki en önemli ölümcül hastalıklar arasında başı çeken zatürre, her yıl yaklaşık 1 milyon çocuğun ölümüne neden oluyor.

AFAIRSHOT.ORG adresinde yer alan dilekçemize imzanızı atarak siz de kampanyaya destek verebilirsiniz.

Asıl ihtiyacı olanlar ulaşamayacaksa, hayat kurtaran aşılar ne için üretiliyor ki?

MSF’nin Temel İlaçlara Erişim Kampanyası Sorumlusu Dr. Manica Balasegaram, “Zatürre aşısı dünya çapında satışı en yüksek olan aşıdır. Geçtiğimiz yıl Pfizer, yalnızca bu aşının satışından 4.4 milyar dolardan fazla kazanç elde etti” dedi.

Balasegaram, MSF’nin başlattığı kampanyanın amacını şu şekilde özetledi: “Pfizer ve GlaxoSmithKline, aşının fiyatlarını yüksek tutmakta ısrar ettiği için çok sayıda hükümet ve dünya çapında faaliyetlerini sürdüren insani yardım kuruluşları bu miktarı karşılayamıyor.

Bugüne kadar zatürre aşısının toplu satışlarından elde edilen gelir 28 milyar doları bulduğuna göre, Pfizer ve GSK artık bu aşının fiyatını rahatlıkla düşürebilir.

Böylece gelişmekte olan ülkelerdeki çocukların hayatını kurtarabilir ve onları, önlenebilir bir hastalık olan zatürrenin ölümcül sonuçlarından koruyabilirler.”

Hey Pfizer, aşı fiyatlarınız neden ihtiyacı olan çocukların ulaşamayacağı kadar yüksek?

MSF, Pfizer’in yalnızca zatürre aşısı satışından günde 17 milyon dolar kazandığı gerçeğinden hareketle, Dünya Zatürre Günü’nde şirketin New York’taki genel merkez binası önüne, Pfizer CEO’su Ian Read’e iletilmek üzere 17 milyon dolarlık sahte nakit para bırakarak imza kampanyasının başladığını duyurdu.

MSF, aynı zamanda, otobüs durağının Pfizer binasına bakan cam yüzüne, “Hey Pfizer, aşı fiyatlarınız neden ihtiyacı olan çocukların ulaşamayacağı kadar yüksek?” yazan bir afiş yerleştirdi.

Dr. Balasegaram, “Çok sayıda çocuğun zatürre nedeniyle hayatını kaybetmesine bizzat tanıklık eden doktorlar olarak, aşı fiyatları tüm ülkeler için makul bir fiyata inene kadar asla geri adım atmayacağız. Bu şirketlerin zatürre aşısı fiyatlarını düşürmesi için imza kampanyamıza katılmanızı ve uzun süredir konuyla ilgili olarak dünya çapında verdiğimiz mücadeleye destek vermenizi istiyoruz. Asıl ihtiyacı olanlar ulaşamayacaksa, hayat kurtaran aşılar ne için üretiliyor ki?” diyerek kamuoyuna seslendi.

Yoksul ülkelerde bir çocuğun aşılanması 2001’e oranla 68 kat daha maliyetli

Sınır Tanımayan Doktorlar tarafından hazırlanan ve aşıların önündeki fiyat ve tedarik engellerini kapsamlı bir şekilde ele alan The Right Shot: Bringing Down Barriers to Affordable and Adapted Vaccines adlı rapor Ocak ayında yayınlandı.

Günümüzde, yeni aşıların da piyasaya çıkmasıyla birlikte, yoksul ülkelerdeki bir çocuğun aşılanmasının, 2001 yılıyla kıyaslandığında 68 kat daha maliyetli olduğunu beyan eden rapor, bu bölgelerde yaşayan insanlar için zatürre aşılarının satın alınamayacak kadar pahalı olduğunu ortaya koyuyor.

Mayıs ayında 193 ülkenin temsilcisi, Cenevre’de düzenlenen Dünya Sağlık Asamblesi’nin yıllık toplantısına katıldı. Toplantıda aşı fiyatlarının düşürülmesini ve fiyatlandırmanın daha şeffaf hale getirilmesini talep eden dönüm noktası niteliğindeki önerge oybirliğiyle kabul edildi.

50 ülkenin hükümet temsilcileri, zatürre gibi yüksek fiyatlı yeni aşıların meydana getirdiği mali yükün, aşılara erişim konusundaki mevcut eşitsizliği artırdığının altını çizdi. Hükümet temsilcileri, sırf bu nedenle zatürre aşısını uygulayamadıklarını veya devamlılığını sağlamak mümkün olmadığı için aşıyı rutin bağışıklık programlarına dahil edemediklerini belirtti.

Kampanyamızı AFAIRSHOT.ORG adresi üzerinden imzalayabilirsiniz.


Sınır Tanımayan Doktorlar, rutin bağışıklık programları ve patlak veren salgın hastalıklara karşı geliştirilen acil müdahale planları kapsamında, her yıl milyonlarca insanı kızamık, menenjit, sarı humma ve kolera gibi hastalıklara karşı aşılar.

MSF, yalnızca 2014’te 3,9 milyon doz aşı ve aktif bağışıklık sağlayan ürünü dünyanın dört bir yanındaki sağlık çalışanlarına dağıtmıştır.

MSF geçmişte aldığı konjuge pnömokok aşılarını (PCV) acil durum vakalarında ve insani yardım hizmetlerinde kullanmıştır. MSF zaman içinde aşılama kampanyalarını geliştirerek, rutin bağışıklık programlarında ve salgın hastalıklarla mücadele süreçlerinde PCV’nin ve diğer aşıların kullanımını artırmıştır.

MSF, Etiyopya, Güney Sudan, Uganda ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki acil insani yardım faaliyetleri kapsamında çocukları PCV ile aşılamıştır.

Yorum Yapın