MSF ile Sahada Çalışmak: Ekin Gayretli - Orta Afrika Cumhuriyeti

2012'den bu yana Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ile yurtdışındaki saha programlarında çalışan Ekin Gayretli, MSF'nin dünya çapındaki yaklaşık 40 bin çalışanından biri.

Ekin, 2011 yılında bir sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak çalışırken MSF'nin saha ekipleriyle tanıştı ve yaklaşık bir yıl sonra MSF'ye katıldı. Lojistik sorumlusu olarak başladığı MSF'de daha sonra saha koordinatörü olarak çalışan Ekin, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nden Nepal'e, Etiyopya'dan Güney Sudan ve Hindistan'a kadar MSF'nin dokuz farklı saha programında görev yaptı.

Yakın zamanda Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'de yedi ay boyunca Acil Müdahale Ekibi Koordinatörü/Afet Müdahale Koordinatörü olarak çalışan Ekin, MSF ile sahada çalışmaya nasıl karar verdiğini ve neden tıbbi insani yardım alanında çalışmaya devam ettiğini anlatıyor. Aynı zamanda şiddetli çatışmaların sağlık hizmetlerine erişimi büyük ölçüde etkilediği, unutulan savaşlardan birini yaşayan Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki ihtiyaçları ve görevinin ayrıntılarını bizlerle paylaşıyor.

MSF ile sahada çalışma konusunda daha ayrıntılı bilgiyi bu sayfadaki bağlantılarda bulabilirsiniz.

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırmalar Topluluğu'nun (YÜTBAT) "Imprimis" dergisinin Nisan 2017 sayısında Ekin Gayretli ile yapılan röportajı okumak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yapın