Sırbistan-Macaristan sınırında göçmen ve mültecilere yönelik şiddeti kınıyoruz

"Ayakkabılarımı çıkartıp bir saat boyunca kar üzerinde yürüttüler". Fotoğraf: MSF

"Ayakkabılarımı çıkartıp bir saat boyunca kar üzerinde yürüttüler". Fotoğraf: MSF

8 Mart 2017 - Sırbistan’da görev yapan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ekipleri, geçtiğimiz aylarda Sırbistan-Macaristan sınırında Macar yetkililer tarafından uygulandığı iddia edilen yaygın şiddet, zalimane ve aşağılayıcı muamele mağduru birçok hastayı tedavi etti. MSF, Macar yetkililere bu acımasız uygulamaları derhal durdurma çağrısında bulundu ve sorumluların araştırılmasını talep etti.

MSF, Ocak 2016 - Şubat 2017 arasında Macaristan sınır polisi tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen 106 kasti yaralama vakasıyla karşılaştı.

MSF ekiplerinin karşılaştığı vakaların tümünün şiddet kullanımından kaynaklandığı belirtildi: Dayak sonucu yaralanma (54 vaka), köpek ısırması (24 vaka), göz yaşartıcı gaz ve biber gazına maruz kalma kaynaklı tahriş (15 vaka), diğer tip yaralanmalar (35 vaka).

Şiddet mağdurları arasında refakatsiz çocuklar gibi savunmasız gruplar da bulunuyor: 106 şiddet vakasından 22’si 18 yaş altı çocuklarda tespit edildi.

Sınırları geçmeye çalışanlara "standart şiddet paketi" uygulanıyor

Sırbistan’dan yeni dönen MSF Genel Direktörü Christopher Stokes, “Ekiplerimizin sahada görüştüğü kişiler, şiddetin son birkaç hafta içinde yoğunlaştığını, göçmen ve mültecilere karşı daha aşağılayıcı yöntemler kullanıldığını belirtiyor. İnsanlar bize dövüldüklerini, polisin onları yere yatırarak botlarıyla bedenlerini ezdiğini anlatıyor. Kıyafetlerine ve ayakkabılarına el konulduğunu, bu nedenle kar altındaki Sırbistan’a yalın ayak yürümeye zorlandıklarını söylüyorlar. Hastaların vücutlarında karşılaştığımız izler ve belirtiler bu iddialarla örtüşüyor" dedi.

Sınırları tekrar geçmeye çalışan insanları durdurmaya yönelik adeta ‘standart bir şiddet paketi’ uygulanıyor ve bu Avrupa Birliği'nin sınırlarında gerçekleşiyor. Avrupalı liderlerin bu uygulamalar karşısında kayıtsız kalmaları gerçekten şok edici.

"Hemen sınırın öbür tarafında uyuyorduk. Sabah gözlerimize sıkılan biber gazıyla uyandık." Fotoğraf: MSF

"Hemen sınırın öbür tarafında uyuyorduk. Sabah gözlerimize sıkılan biber gazıyla uyandık." Fotoğraf: MSF

Şubat ayının son haftalarında, özellikle 21 Şubat'ı 22’sine bağlayan gece yaklaşık 240 kişinin Macaristan sınırından geri püskürtüldüğü iddia ediliyor. 22 Şubat'ta ise MSF’nin Belgrad’daki kliniğine ağır dayak sonucu tıbbi bakıma ihtiyaç duyan 20’nin üzerinde başvuru yapıldı.

AB sınırlarındaki şiddeti kınıyoruz

Stokes konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bize gelen vakalar, çok büyük ihtimalle sorunun sadece görünen yüzü. Sınırda karşılaştığımız yaralıların çoğu farklı nedenlerle sağlık hizmeti almak istemiyor. Sınırda birlikte çalıştığımız gönüllü gruplar da yüksek sayıda benzer vakayla karşılaştıklarını söylüyor. Oysa giderek yükselen duvarlar ve çitler, göçmenlere yönelik caydırma politikalarıyla birlikte insanlık dışı uygulamaları da beraberinde getiriyor. Üstelik insanların sınırları geçmesini engellemekte de etkisiz kalıyor."

MSF olarak AB sınırlarında uygulanan kötü muameleyi güçlü bir biçimde kınıyoruz ve çağrımızı yineliyoruz: Avrupalı yetkililer ve AB kurumları, sığınma hakkına saygı göstermeli ve Avrupa’da koruma talep eden insanlar için güvenli ve yasal yolların açılmasını sağlamalıdır.

MSF 2014 yılının sonundan bu yana Sırbistan’da sınır giriş ve çıkışlarında sağlık hizmeti, ruh sağlığı desteği, barınma, su ve sanitasyon temininden oluşan çalışmalar yürütüyor. MSF ayrıca Ocak 2016’da Belgrad’da şehir merkezindeki gayrıresmi geçici yerleşim alanlarında sıkışmış olan insanlara mobil klinik aracılığıyla birinci basamak ve ruh sağlığı hizmetleri sunmaya başladı.

2016 yılı boyunca daha önce başlanan gıda dışı yardım malzemesi dağıtımı ve Sırbistan’dan başka bir ülkeye geçiş yapamayan savunmasız insanların sağlık, barınma ve korumaya erişimi konusunda savunuculuk çalışmaları devam etti.

Yorum Yapın