Suriye - Irak sınırından insani yardım geçişi

Suriye - Irak sınırının insani yardıma kapanması halinde binlerce insan olumsuz etkilenecek

28 Ekim 2017 - Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Irak’ın kuzeybatı kesiminde Kürt ve Iraklı güçler arasındaki çatışmaların Suriye - Irak arasındaki Peşabur sınır geçişini engelleme ihtimali dolayısıyla, Suriye’nin kuzeydoğu bölgesine insani yardım ulaştırılması konusunda endişe duyuyor.

Peşabur sınır kapısı, insani yardım kuruluşlarının Suriye’nin kuzeydoğu kesimine erzak ve uzman personel göndermesinin tek yolu.

Suriye’nin kuzeydoğusuna yardım ulaştırmak halihazırda oldukça zor. Hava bombardımanları ve savaş nedeniyle şehirlerin önemli bir bölümü tahrip olmuş durumda. Bu bölgede yerinden edilmiş yaklaşık 500 bin kişi olumsuz koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Eğer Suriye - Irak sınırı insani yardıma kapanırsa, Menbiç, Tel Abyad, Tabka, Ayn el-Arap, Haseke ve Rakka’da yaşayan ve zaten zor durumda olan milyonlarca insanın, hayati önem taşıyan tıbbi desteğe ulaşma imkanı kalmayacak. Peşabur sınır kapısının insani yardım geçişine kapanması milyonlarca insanın hayatını etkileyebilir.

MSF, sınır kapısından insani yardım geçişinin gecikme ve engelleme olmaksızın sürdürülmesi için savaşan tüm taraflara çağrıda bulunuyor.

Yorum Yapın