Suriyeli doktorlar güvenli geçişe izin verildiği takdirde Halep'e dönmek istiyor

5 Ekim 2016, Doğu Halep'teki en önemli travma merkezlerinden biri olan MSF destekli M10 hastanesi... Hastanenin dış cephesi, farklı tarihlerde uğradığı üç farklı hava saldırısının ardından tanınmayacak halde. Fotoğraf: MSF/Ghaith Yaqout Al-Murjan

5 Ekim 2016, Doğu Halep'teki en önemli travma merkezlerinden biri olan MSF destekli M10 hastanesi... Hastanenin dış cephesi, farklı tarihlerde uğradığı üç farklı hava saldırısının ardından tanınmayacak halde. Fotoğraf: MSF/Ghaith Yaqout Al-Murjan

Amman, 9 Ekim 2016 - Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), kuşatmadan önce Halep'in doğusunda görev yapmış olan Suriyeli doktorların, güvenli geçiş sağlandığı takdirde, kuşatma altındaki bölgeye geri dönüp acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı olan hasta ve yaralılara yardım etmek istediklerini duyurdu.

Suriye ordusu ve müttefikleri tarafından Temmuz ayında başlatılan kuşatmanın şiddetini gittikçe artırması, Türkiye'ye geçici süreyle sağlık hizmeti vermek için giriş yapmış olan Suriyeli doktorları harekete geçirdi.

Halep ve çevresinde her geçen gün daha da vahimleşen insani krizin Halep’te zaten durma noktasına gelen sağlık hizmetlerini çökerttiğini belirten MSF Suriye Direktörü Carlos Francisco, "Türkiye'deki Suriyeli doktorlar, tıbbi müdahaleye acil ihtiyacı olan hasta ve yaralılara yardım etmek için ellerinden geleni yapmaya hazırlar. Bildiğimiz kadarıyla birçok doktor, güvenli bir insani yardım koridoru oluşturulduğu takdirde derhal Halep’in doğusuna giderek insanlara yardım etmek istiyor. Şu anda beklemedeler” dedi.

Halep’te ilaç, tıbbi malzeme ve yakıt stokları tükenme noktasında

Halep'te sınırlı sayıda hastanenin hala hizmet verebildiğinin altını çizen MSF Türkiye sözcüsü Serap Öztürk ise "Halep İl Sağlık Müdürlüğü'nün verilerine göre, şu anda Halep'in doğusunda 35 doktor kalmış durumda, savaş yaralılarına müdahale edebilecek cerrahi deneyime sahip doktorların sayısı ise yalnızca yedi.  İlaç, malzeme ve en önemlisi yakıt stokları tükenme noktasında. Doktorlar da öyle. Yaralılarsa ya evlerinden çıkamıyor, ya da yollarda, hastane koridorlarında ağır yaralı biçimde bekliyor” diye konuştu.

Yalnızca 6 - 8 Ekim tarihleri arasında Doğu Halep’teki hastanelere 11’i çocuk olmak üzere toplam 98 yaralı getirildi. Bu üç gün içinde 29 kişi hava saldırılarında hayatını kaybetti.

Şehirdeki yakıt sıkıntısı sağlık hizmetlerini olumsuz etkiliyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün son incelemelerine göre, bölgedeki hastane ve sağlık kuruluşları yakıt sıkıntısı çekiyor. Yaklaşık 250.000 nüfuslu şehirde durmaksızın yaralı taşıyan 21 ambulansın yakıt olmadan çalışmaya devam etmesi ise mümkün değil.

Kuşatma nedeniyle tüm ihtiyaçları karşılayamadıklarını ve sahadaki bazı eksiklikleri gideremediklerini belirten Francisco “Temel tıbbi ve insani yardım malzemelerinin yanı sıra, şimdi bir de yakıt sıkıntısı hastane çalışanların elini kolunu bağladı. Tesislerin enerji kaynakları da tükenmek üzere. Bu, hayat kurtaran sağlık hizmetlerinin de sonu demek.

Kaybedecek vaktimiz yok. Rusya, Suriye ve müttefikleri ayrım gözetmeksizin her türlü saldırıya son vermek zorunda. Savaş kanunlarına göre siviller ve sağlık tesisleri savaşın merkezinden uzaklaştırılmalı ve çatışmalardan ayrı tutulmalı. Bunlar yapılmadığı takdirde bölge halkının, yaralıların ve sağlık çalışanlarının maruz kaldıkları orantısız şiddet ne yazık ki son bulmayacak."


 

Suriye’nin kuzeyinde 6 sağlık tesisi işleten MSF, altısı Halep’te olmak üzere Suriye genelinde çoğu kuşatma bölgelerinde bulunan 150’den fazla hastane ve sağlık tesisine ilaç, malzeme ve teknik destek veriyor.

Yorum Yapın