Suriye’ye baktığımızda görmediğimiz acılar

Savaştan bahsederken çoğumuzun aklına, aşılanmamış çocukların durumu veya diabet hastalarının yaşadığı zorluklar gelmez. Fakat Suriye'de bombalar ve hava saldırıları can almaya devam ederken, milyonlarca insan çöken sağlık sisteminin neden olduğu sorunlarla boğuşmaya devam ediyor.

18 aydır Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) Kuzey Suriye’deki projelerinin sağlık koordinatörlüğünü yürüten Dr. Amber Alayyan, çatışma ortamında önleyici sağlık hizmetlerinin önemine dikkat çekmek için Suriye'deki son durumu anlatıyor.

Şu anda Suriye’de ne gibi tıbbi ihtiyaçlar var?

"Sanırım insanlar bugün Suriye’yi düşündüklerinde gözlerinin önüne yalnızca savaş geliyor. Her yerde yaralanmış insanlar, bombalanmış binalar ve mahalleler. Bu tabii ki doğru. Ancak nüfusun büyük bir bölümü savaşın dolaylı sonuçlarından da büyük ölçüde etkileniyor. 

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Suriye’nin genelinde birçok program yürütüyor ve bunların çoğu Kuzey Suriye’de yer alıyor. Bir hastanemizde yanık tedavisi sağlanıyor. Bunun sebebi de savaşın dolaylı sonuçları.

Yanıklar çoğu zaman evlerde meydana geliyor, çünkü insanların rafine yakıta erişimi bulunmuyor. Düşük kalite yakıt, fırın ve mutfaklarda patlamalara neden oluyor. Evlerde yaşanan bu patlamalarda yaralananların %98’i kadın ve çocuklardan oluşuyor. Bu patlamaların dışarıdaki şiddetle doğrudan bir ilişkisi yok.

MSF, Suriye’de engelli kişiler için gezici klinik hizmeti de sağlıyor. En büyük sağlık ihtiyaçlarından biri ise kronik hastalıkların tedavisi. Savaştan önce Suriye’deki ölümlerin %74’ü kronik hastalıklara bağlı olarak meydana geldi.

Kronik hastalıklar savaşın harap ettiği Suriye’de neden bu kadar önemli?

Kronik hastalıklara nasıl yaklaşılması gerektiği sorusunu yanıtlamak gerçekten çok zor, çünkü her hastanın tedavisi kendisine özel. Bu, savaş söz konusu olduğunda ihmal edilen bir konu. Savaş, uzun zamandır süregelen sorunları düşünmemizi engelliyor.

Örneğin savaş denilince aklımıza şeker hastalığı gelmiyor. Ancak şeker hastasıysanız ve diyelim ki 5 senedir ilaçlarınızı alamıyorsanız, diyaliz cihazına bağımlı hale gelirsiniz.

Örneğin yüksek tansiyonunuz varsa bypass ameliyatı olmanız gerekir, çünkü kolesterol ve tansiyonunuzun kontrol altında tutulması gerekir. Suriye’deki kronik hastaların ilaca ulaşmalarıysa çok güç.

Tedavi ettiğimiz multipl skleroz (MS) hastası bir kadın vardı. Multipl skleroz ilaçları kolay bulunabilen ilaçlar değil. İlaç bulabilmesinin tek yolu Türkiye’ye gitmesiydi ama bunun için sınırdaki bekleme listesine girmesi gerekiyordu. Onu bekleme listesine aldırdık ama bundan ancak 10 ay sonra sınırı geçebildi.

Aşının önemi nedir?

Suriye’deki mevcut sağlık tesislerine destek sağlayan ekiplerimiz, bu tesislere temel ilaç ve ekipman tedarik ediyor. Aşı kampanyalarımızsa önleyici sağlık hizmetlerimizin en önemli parçası. Halihazırda Kuzey Suriye’nin birçok bölgesinde 5 yaş altı çocuklar için rutin aşı kampanyası yürüten sınırlı sayıdaki kuruluşlardan biriyiz.

Hastalıkların önlenmesi çatışma ortamlarında ihmal edilen bir konu. Savaşın başından beri aşı olmamış çocukları düşündüğümüzde, çocuk felci salgınlarıyla karşılaşmamız da ne yazık ki şaşırtıcı değil.

Her geçen gün hastaların ilaca erişimini sağlama ve uzmanlarla hastalık önleme stratejilerini geliştirmeye daha fazla ağırlık veriyoruz. Böylelikle uzun süre herhangi bir tedavi ya da bakımdan yoksun kalan hastaların karşılaşabilecekleri uzun vadeli sonuçları azaltmaya çalışıyoruz."


Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) tıbbi insani yardım çalışmalarını ayrıntılı bir şekilde ele alan ve Suriye içindeki sağlık çalışanlarının çatışma ortamında aldıkları risklere rağmen ısrarla yürüttükleri tıbbi yardım faaliyetlerini aktaran"Suriye Krizi 2016 Faaliyet Raporu"nu okumak için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz. MSF'nin Suriye'deki sağlık tesislerine yönelik desteği ve komşu ülkelerde Suriyeli mültecilere yönelik faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi için MSF'nin Suriye Krizi güncellemelerini takip edebilirsiniz.

Yorum Yapın