Yemen: Taiz’de dakikada beş patlama sesi duyuyoruz

Arunn Jegan, MSF Proje Koordinatörü:
"Sağlık tesislerimize çok yakın olan cephe hattından kesintisiz silah sesleri, top sesleri geliyor. Cepheye bu kadar yakın olmak çalışanlarımızın üstünde hem ruhen, hem de fiziksel olarak baskı oluşturuyor. Bu hafta sSıradan bir günde, dakikada 5 patlama duyuyoruz." Fotoğraf: Antonio Faccilongo

Avustralyalı proje koordinatörü Arunn Jegan, 2016’dan bu yana Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ile çalışıyor. Bangladeşin Cox’s Bazar bölgesindeki Rohingya krizi sırasında MSF ile sahada görev yapan Arunn kısa süre önce Yemen’in Taiz şehrinde çalışmaya başladı.

“Taiz’e yeni geldim. Burada cephe hattının her iki tarafında çeşitli hastanelere destek veriyoruz. Buraya gelmeden önce insani yardım açısından durumun ne kadar vahim olduğunu basından okumuştum ama yine de ilk haftamda, insanların gerçekten ne kadar çaresiz olduğunu ve her gün ne güçlüklerle mücadele ettiklerini çok daha iyi anladım.

Taiz’e geldiğim gün, 24 Ocak 2018’de Taiz kentinin çevresindeki bütün cephe hatlarında şiddet tırmandı; son birkaç gündür çok şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Ne yazık ki buradaki insanların günlük hayatı bu şiddetin içinde geçiyor.

Son 3 gündür savaşta yaralanan 117 kişiyi tedavi ettik; biz bunları konuşurken bu sayı artmaya devam ediyor.

Çatışmaların yoğunlaşmasıyla birlikte acil servisler ve ameliyathaneler yaralılarla dolup taştı, günde ortalama 70 yaralı geliyordu. Kurşun yarası almış, şarapnel ve bombalarla yaralanmış insanları tedavi ettik; ilk haftamda sarsıcı görüntülerle karşılaştım..

Hastane personelimiz son birkaç gündür kesintisiz çalışıyor, uyumaya fırsat bulamayanlar var ve bu halde yaralıların durumunu stabilize etmeye çalışıyorlar. Yaralıların kimini kurtarabildik, kimini kurtaramadık; dayanması, izlemesi zor bir çaresizlik haliydi. Hastaneden gelen kan bağışı ve ceset torbası talepleri, Taizlilerin yıllardır yaşadığı acı gerçeği yüzüme çarptı.

Beş çocuğu olan bir kadın, 16 yaşındaki en küçük oğlunun futbol oynarken şarapnelle yaralandığını anlattı. Kadın onu hastaneye getirebilmek için, yol parasını verebilmek için ziynet eşyalarını satmıştı. Oysa onları, çocuklarının geleceğini düşünerek saklamıştı, onların hayatını kurtaracağını düşünerek değil. Oğlunu sonunda sağlık tesisimize getirilebildi ve şu an durumu stabil.

Yemen’de 2015’te çatışmalar yoğunlaştığından bu yana sürekli savaş var. Ne yazık ki, üç yıl önce ilk kurşun atıldığından beri durumun pek düzeldiği söylenemez. Taiz’de yaşayanlar evlerinden çıkmaya çekiniyor. Bizim ekiplerimiz ise kendini yaralıları kurtarmaya adamış ve kararlılıkla işe geliyorlar. Onlarla çalışmaktan gurur duyuyorum.

Sağlık tesislerimize çok yakın olan cephe hattından kesintisiz silah sesleri, top sesleri geliyor. Cepheye bu kadar yakın olmak çalışanlarımızın üstünde hem ruhen hem de fiziksel olarak baskı oluşturuyor. Sıradan bir günde dakikada 5 patlama duyuyoruz.

Çalışanlarımızdan Hakim, çocuklarına evden dışarı çıkmamalarını söylemiş. Bunun üzerine kızı, “Peki o zaman sen her gün nereye gidiyorsun?” diye sormuş. Böyle hikayeler, içinde bulunduğumuz durumun vahametini ve her gün yaşanan zorlukları anlatıyor.

Artan tıbbi ihtiyaçları düşünüyorum, bütün sağlık personelinin ve tesislerin güvenliği için kaygı duyuyorum. MSF sürekli olarak savaşan tüm taraflara, yaptığımız işe saygı duymaları çağrısında bulunuyor ve bu saygıyı, sağlık tesislerinin güvenli yerler olarak kalmasını sağlamakla, ihtiyaç duyan herkesin sağlık hizmetine ulaşmasına imkan tanımakla göstermelerini istiyor. Bunun yanı sıra MSF’nin tarafsızlığı ve sunduğumuz sağlık hizmetinin hangi gruptan olduğuna bakılmaksızın bütün yaralılara açık olduğu vurgulanıyor.

İnsani yardım alanında faaliyet gösteren diğer kuruluşların da özel olarak Taiz’de ve genel olarak Yemen’de büyük bir açık olduğunu, insanların yardıma ihtiyacı olduğunu görmesini ve bu bölgelerde insani yardımı artırmalarını umuyorum. Taiz şu an Yemen’de savaşın en şiddetli olduğu bölgelerden biri ve burada insani yardıma gerçekten çok ihtiyaç var.

Sınır Tanımayan Doktorlar Taiz’de kalan az sayıdaki sağlık kuruluşundan biri. MSF için burada savaş olması ve insani yardıma ihtiyaç duyulması Yemen’de bulunmak için yeterli olan temel sebepler.

MSF ekipleri Yemen’deki çalışmalarına, yardıma ihtiyaç duyan Yemenlilere destek olmaya devam edecek.

MSF iki yıldır Taiz’de, cephe hattının her iki tarafında çalışıyor. Bu savaş bize, bir kez daha, şu an burada olmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.”

Yorum Yapın