Yemen: İnsani yardım abluka altında

12 yaşındaki Ali, Yemen'in Kataba bölgesinde düzenlenen hava saldırısı sırasında kollarına ve bacağına isabet eden şarapnel parçaları nedeniyle MSF'nin kliniğinde tedavi görüyor. Fotoğraf: Mohammed Sanabani/MSF

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Yemen Program Direktörü Justin Armstrong, sınırların kapatıldığı Yemen'de tıbbi ve insani yardımın ülkeye girişine izin verilmesi için MSF'nin çağrısını yineledi.

“Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Cibuti’den Yemen’in başkenti Sanaa’ya gitmek için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyondan 12 gündür uçuş izni alamıyor. Bu durum, ekiplerimizin acilen yardıma ihtiyaç duyan Yemenlilere tıbbi ve insani yardım ulaştırmasını ciddi şekilde engelliyor.

15 Kasım’da MSF’nin haftada bir kere Aden’e giden uçağına izin verilmesi üzerine Cibuti-Aden arasında yalnızca bir kez gidiş-dönüş sefer yapılabildi. Olumlu bir adım olarak gördüğümüz bu izin sayesinde Aden, Taiz ve çevre vilayetlerindeki saha projelerimizde bölge halkına destek olmaya devam edebileceğiz.

Ancak Aden Havalimanı, MSF ekiplerinin Yemen’in çeşitli yerlerine acil tıbbi yardım ulaştırması için yeterli kapasiteye sahip değil. Ayrıca Aden hem güvenlik açısından riskli bölge hem de insani yardıma en çok ihtiyaç duyulan yerlerden bazılarına coğrafi olarak çok uzak.

Yemenlilerin büyük bölümünün gıda, su ve yakıt fiyatlarındaki büyük artış nedeniyle zaten zor durumda olduğu, tıbbi desteğe güçlükle ulaşabildiği bu dönemde diğer limanlar ve havaalanlarına ambargo konması halk üzerindeki baskıyı her gün daha da artırıyor.

MSF Sanaa Havalimanı’na uçuş için izin taleplerini sürdürüyor. Sanaa ve çevresi, Yemen’in kuzey kesimindeki diğer bölgelerle birlikte ambargodan en fazla etkilenen yerler arasında bulunuyor. Gerek MSF’nin tıbbi ve insani yardım faaliyetlerinin devamı, gerekse Yemenlilere destek olmaya çabalayan diğer kuruluşların çalışmaları açısından, yardım kuruluşlarının Sanaa Havalimanı’nı kullanarak Yemen’e ulaşması hayati öneme sahiptir.”

Aşağıdaki ifadeler, MSF’nin Sanaa’da destek verdiği El Cumhuri Hastanesi’ne gelen hastalara aittir.

“Ben kalp hastasıyım, akut koroner sendrom teşhişi kondu. Benzin fiyatları çok yükseldiği için hastaneye gelecek araç bulamıyorum. Yardımsever bir kişi bana bir taksi bulup parasını da ödeyerek beni buraya gönderdi.” - Nasır Ali, 80 yaşında

“Dokuz yaşındaki oğlum Murad Naci’de akut göğüs enfeksiyonu var. Biz Sanaa’nın Alahcur bölgesinde yaşıyoruz. Ulaşım aracı bulamadığımız için iki saatlik yola 9.000 Yemen Riyali (yaklaşık 140 TL) verdik. Oğlumuzu önce Şamlan’da bir sağlık merkezine, oradan da El Kuveyt Hastanesi’ne götürdük. En sonunda onu sırtımda taşıyarak El Cumhuri Hastanesi’ne getirdim.” Murad’ın annesi Rayisa 37 yaşında

“Amran'da yaşıyorum ve iki senedir diyalize giriyorum. Eskiden arabayla 4-4,5 saat kadar süren yola 6.000 Riyal (yaklaşık 94 TL) ödüyordum. Artık yol paramı kendim ödeyemiyorum, yardımseverlerden destek almak zorunda kalıyorum. Son iki ay içinde beş tane diyaliz seansına yol param olmadığı için gelemedim. Bu abluka nedeniyle mevcut yaralarımızın üstüne bir de küçük düşmek eklendi.” Halid Tavaf, 50 yaşında.

“15 yıl 8 aydır diyalize giriyorum. Abluka başladığından bu yana haftada üç kez evimden Bab el-Yemen’e 35 dakika yürüdükten sonra 1.500 Riyal (yaklaşık 23 TL) taksi parası ödeyerek El Cumhuri Hastanesi’ne geliyorum. Taksi parası önceden 750 Riyal’di. Bazen diyalizi kaçırmamak için hastaneye kadar yürümek zorunda kalıyorum, iki saatten uzun sürüyor. Bende böbrek yetmezliğinin yanı sıra kalp kapak hastalığı, hepatit ve kemik erimesi de var.” Sanaalı Salim 30 yaşında.


Sınır Tanımayan Doktorlar’ın Yemen’deki çalışmaları

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Yemen’de 13 hastane ve sağlık tesisinde faaliyet yürütüyor ve ülkenin 11 vilayetinde (Taiz, Aden, El Dali, Saada, Amran, Hacca, İbb, Sanaa, Hudeyde, Abyan ve Lahc) 18’den fazla hastaneye destek veriyor. Dünya çapındaki en kapsamlı yardım programlarından birini Yemen’de sürdüren MSF’nin 82’si uluslararası personel olmak üzere yaklaşık 1.600 çalışanı burada görev yapıyor. MSF bunun yanı sıra Yemen Sağlık Bakanlığı’na bağlı 1.100’den fazla çalışana maddi destek veriyor.

Yorum Yapın