Şiddetli çatışmalar ve abluka Yemen’de sağlık hizmetlerine erişimi daha da zorlaştırıyor

Annesi Sumaya'nın 2 yaşında olduğunu söylüyor ama ilk bakışta birkaç aylık bir bebek gibi görünüyor çünkü Sumaya, kalsiyum, magnezyum ve D vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir kemik hastalığı olan raşitizm hastası. Düzenli bir tedavi için Sumaya'yı çevredeki hastanelere götüren aile, kazançlarının büyük bir kısmını ulaşıma harcamak zorunda kalmış, fakat tedaviye devam edememiş. Sumaya, şu anda Hamer'deki El Selam Hastanesi'nde tedavi görüyor. Fotoğraf: Florian Seriex/MSF.

Sanaa/Hacca, 8 Aralık 2017 – Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Yemen’de hayati önem taşıyan insani yardım malzemelerinin abluka nedeniyle ülkeye sokulmaması ve hafta boyunca yoğunluğunu artıran şiddet olayları yüzünden bölgedeki insani durumun daha da kötüleştiğini bildirdi.

MSF savaşan tarafların; sivillerin, sağlık tesislerinin ve hastaların korunması ilkesine hiçbir surette saygı göstermediğini vurguladı.

Şiddetli sokak çatışmaları ve 29 Kasım’da yeniden başlayan hava saldırıları Sanaa’da hayatı felç etti. Siviller birkaç gün boyunca evlerinden çıkamazken, yaralılar güvenli bir ortamda tıbbi yardım alamadı. Yüzlerce insanın öldürüldüğü, ambulansla yaralıları almaya çalışan sağlık ekiplerine ateş açıldığı bildirildi.

MSF bu süre zarfında Sanaa içinde hareket etmek için savaşan taraflardan gerekli teminatı alamadıysa da, şehirdeki hastanelere tıbbi malzeme ulaştırmayı başardı.

MSF destekli hastane hava saldırısında zarar gördü

Çatışmalar Hacca, Amran ve İbb vilayetleri gibi ülkenin diğer bölgelerine yayılmaya devam ediyor. 2 Aralık’ta MSF’nin Hamer ve Hut’ta bulunan iki hastanesine toplam 28 yaralı getirildi. 4 Aralık gününün ilk saatlerinde Hacca’da düzenlenen hava saldırısında ise MSF’nin desteklediği El Cumhuri Hastanesi zarar gördü.

Hastanenin acil servis, ameliyathane ve yoğun bakım ünitesi hasar gördüğü için acil serviste tedavisi süren 12 hasta tahliye edildi.

Kısa süre sonra, hava saldırısında yaralanan 22 hasta, hastanedeki hasara rağmen El Cumhuri Hastanesi’ne getirildi. 2 ve 3 Aralık’ta bu hastaneye getirilen toplam yaralı sayısı 38 oldu.

Savaş boyunca Yemen’de sağlık tesislerinin defalarca saldırıya uğradığını belirten MSF’nin Hacca’daki Saha Koordinatörü Steve Purbrick, “Çatışmayı sürdüren tarafların sağlık tesislerini saldırılardan ayrı tutmak  için hiçbir tedbir almadığını, her seferinde hastaların ve sağlık personelinin hayatını tehlikeye attığını bir kez daha görüyoruz. Sivillerin bombardımandan kaçmasına ve sağlık hizmetlerine ulaşmasına imkan tanınmalıdır. Ambulansların yaralılara ulaşmasına izin verilmeli, hastaneler saldırılardan korunmalıdır” açıklamasında bulundu.

Zorunlu ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarında büyük bir artış var

Son çatışmalar, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından 6 Kasım’da başlatılan ağır ablukanın Yemen halkını zor durumda bıraktığı hassas bir dönemde meydana geldi. İnsani yardım malzemesi taşıyan bazı uçak ve gemilerin Yemen’e girişine tekrar izin verildiyse de, gıda ve benzin de dahil olmak üzere ithal ürünler üzerindeki ambargo halen devam ediyor. Bu durum, Yemenliler için temel gıda, ilaç ve tıbbi malzemelerin teminini daha da zorlaştırıyor.

Şiddetini artıran çatışmalar ve abluka nedeniyle benzin fiyatlarında yüzde 200’ün üzerinde bir artış görülen Yemen’de, su ve yemek gibi zorunlu ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarında da çok büyük bir artış kaydedildi. Saada kentinde Ekim ayı ile Kasım ayı arasında gıda fiyatları yüzde 6,15 yükseldi.

Abluka sağlık hizmetlerini olumsuz etkiliyor

Ablukayla birlikte şiddetini artıran çatışmaların Yemen’deki sağlık hizmetleri üzerinde yıkıcı etkisi olduğunu belirten MSF Yemen Temsilcisi Djoen Besselink bölgedeki son durumu şöyle aktardı: “Benzin fiyatlarının artması, insanların hastaneye gelebilmek için çok daha fazla para bulması anlamına geliyor. Bu durum insanları, hastaneye gitmek ile tüm aileye yiyecek almak arasında seçim yapmaya da zorluyor. Hastaneler de yüksek fiyatlar nedeniyle benzin temin etmekte güçlük çekiyor. Halen faal durumda olan çok az sayıda hastane sırf bu nedenle kapanabilir.

Yemen’de 2,5 yıldır devam eden çatışmaların en belirgin özelliği, sağlık hizmetlerine yönelik saldırılar ve sağlık sisteminin çöküşü oldu. Abluka bu çöküşü önemli ölçüde hızlandırdığı için ablukanın derhal kaldırılması gerekiyor. İnsanların acılarına son vermek için ticari gemilerin ve uçakların kuzeydeki liman ve havalimanlarından ülkeye girmesine izin verilmeli.”


Sınır Tanımayan Doktorlar’ın Yemen’deki çalışmaları

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Yemen’de toplam 14 hastane ve sağlık tesisinde faaliyet yürütüyor ve ülkenin 12 vilayetinde (Taiz, Aden, El Dali, Saada, Amran, Hacca, İbb, Sanaa, Hudeyde, Abyan, Şabva ve Lahc) 20’den fazla hastaneye ve sağlık merkezine destek veriyor. Dünya çapındaki en kapsamlı yardım programlarından birini Yemen’de sürdüren MSF’nin yaklaşık 1.600 çalışanı burada görev yapıyor.

Yorum Yapın