Yemen: MSF güvenlik sorunları nedeniyle El Dali'deki saha programlarını sonlandırıyor

El Dali'de MSF tarafından desteklenen El Nasır Hastanesi'nin yatarak tedavi bölümü. Fotoğraf: MSF

Yemen: MSF güvenlik sorunları ve tehditler yüzünden El Dali vilayetindeki saha programlarını sona erdiriyor

7 Kasım 2018, Amsterdam/Sana – Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), bugün Güney Yemen’in El Dali vilayetindeki insani yardım programına son verildiğini duyurdu. Bu kararı almak, MSF için son derece zor oldu.

Programın sona erdirilmesi kararı, sağlık merkezine, sağlık personeline ve yakın zaman önce El Dali kentindeki MSF konutuna arka arkaya yapılan saldırılar ve şiddet tehditlerinin bir sonucu olarak alındı.

MSF’nin Yemen’deki program direktörü Ton Berg, “İnsani yardım kuruluşları, büyük ihtiyaç duyulan tıbbi insani yardımı şiddetle tehdit edilmeden sunabilmeli. Buna, El Dali kentinde saygı duyulmadı,” dedi.

Hastaları, personeli ve bölgede MSF’nin desteklediği sağlık tesislerini doğrudan hedef alan pek çok güvenlik sorunu yaşandı. Bu bir dizi ciddi olayın ardından El Dali vilayetindeki bütün tıbbi ve insani yardım faaliyetlerimizi sonlandırmaktan başka seçeneğimiz kalmıyor.

MSF'nin çalışmalarını son yıllarda birçok kez askıya aldıklarını belirten Berg şunları söyledi: "Son olarak 2018’in Ekim ayında, El Dali’deki personelimizin yaşadığı ev, bir haftadan kısa bir süre içinde iki kere saldırıya uğradı. Çalışmaların askıya alınmasına ve tüm taraflarla sürekli olarak müzakere edilmesine rağmen, El Dali'de güvenlik sorunları ve tehditler devam ediyor. Güvenliğin bu şekilde tehdit altında olması yüzünden MSF, nitelikli ve tarafsız sağlık hizmeti sunma imkanı bulamıyor.

El Dali’de bölge halkına insani yardım ulaştıran az sayıdaki tıbbi kuruluştan biri MSF. Faaliyetlerin sona erdirilmesinin, halkın sağlık hizmetlerine erişimini olumsuz etkileyeceğinin ve binlerce insanı ihtiyaç duyduğu tıbbi destekten mahrum bırakacağının farkındayız.

Olayların bu noktaya gelmesinden derin üzüntü duyuyoruz. Bu kararı almak, MSF için çok zor oldu, fakat bu noktada personelimizin güvenliği için bu karar kaçınılmaz."

Faaliyetlerin sona erdirilmesiyle MSF’nin destek verdiği dört sağlık merkezi olan El Dali kentindeki El Nasr Hastanesi ile Katabah’taki El Selam, El Azarık’taki Ti Celal ve Damt Birinci Basamak Sağlık Merkezleri’ne verilen destek de durdurulacak.

MSF 2012 yılından beri El Dali’de faaliyet gösteriyor ve El Dali, Katabah, El Azarık ve Damt sakinlerine ücretsiz sağlık hizmeti verilmesine destek oluyordu.

Çatışmaların ve salgın hastalıkların yaşandığı ve tıbbi yardıma ihtiyaç duyulduğu süre boyunca bu bölgelerdeki sağlık merkezleri, MSF’nin desteğiyle vilayet çapında 400.000’den fazla hastanın tedavi edilmesine olanak sağladı.

MSF Yemen halkına destek olma konusunda kararlılığını sürdürüyor ve 11 vilayette 12’den fazla hastane ve sağlık merkezine destek veriyor.

Yorum Yapın