Yemen: Hudeyde'de sağlık tesisleri savaş yüzünden tehdit altında

2016'da Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyon tarafından bombalanan Haydan okulundan bir kare. Fotoğraf: MSF arşivi, Agnes Varraine-Leca/MSF

Uluslararası tıbbi insani yardı kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri öncülüğündeki koalisyonunun desteklediği güçlerin 1 Kasım’da Ensarullah birliklerine karşı giriştiği yeni saldırının başlamasından itibaren, savaşta yaralanan 500’den fazla kişiyi tedavi etti.

MSF, Yemen’in Hudeyde kentindeki sağlık merkezlerinin çok yakınında gerçekleşen çatışmalar nedeniyle hastaları ve çalışanlarının güvenliğinden büyük endişe duyuyor.

 

22 Kasım 2018 - Savaş, MSF ekiplerinin çalıştığı El Salakhana Hastanesi’ne çok yaklaşırken, şiddetli çatışmalar ve topçu ateşi Hudeyde’de yeniden başladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan MSF Yemen Program Yöneticisi Caroline Seguin, “Personelimiz El Salakhana Hastanesi çevresinde her gün meydana gelen patlamaların ve ateşli silahların seslerini duyabiliyor. Silahlı güçler arasında karada gerçekleşen çatışmaların bu hastaneye giderek yaklaşması, hastaların ve çalışanların güvenliği için duyulan endişeyi artıyor,” dedi.

Yemen halkı sağlık hizmetlerine ulaşamıyor

MSF’nin Yemen’deki sağlık tesislerinin 2015 yılından beri altı kez vurulduğunu, 27 kişi nin hayatını kaybettiğini ve 40 kişinin yaralandığını vurgulayan Seguin, “Çatışmanın tüm tarafları, sivillerin ve hastaneler gibi sivil tesislerin korunduğundan emin olmalı,” dedi.

Al Salakhana Hastanesi, halihazırda açık olan ve hizmet veren bölgedeki yalnızca üç kamu hastanesinden biri. Şehirdeki en büyük kamu sağlık merkezi olan El Tavrah Hastanesi hâlâ hizmet veriyor, ancak çarpışmalar ve hızla yer değiştiren cephe hatları yüzünden tehdit altında.

Sivillerin Hudeyde’de sağlık hizmetine ulaşmak için gittikçe daha az seçeneği bulunduğunu ve sevk edilenlerin şehrin dışındaki diğer sağlık merkezlerine ulaşmalarının saatler aldığını belirten Seguin, şunları söyledi: “Hayat kurtaran sağlık hizmetine acilen ihtiyaç duyan silahla vurulmuş çocuklar ve komplikasyonları olan hamile kadınlar var. Bu kişilerin karayoluyla saatlerce uzakta bulunan Muha ve Aden’deki hastanelere çok geç ulaştığını görüyoruz.”

Savaşla ilişkili yaralanmalarda artış var

1 ve 15 Kasım tarihleri arasında MSF ekipleri savaşla ilişkili yaralanmaları olan 510 kişiyi tedavi etti. Bu rakama Hudeyde, Abs, Aden, Hacca ve Muha’daki merkezlerimizde tedavi gören en az 31 kadın ve 33 çocuk da dahil. Bu kişilerden 241’i silahla, 227’si patlamalar nedeniyle ve 30’u şarapnelle yaralanmıştı.

Kasım ayının ilk iki haftasında acil servise başvuranlar, Ekim ayının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında Aden’de yüzde 56, Muha’da yüzde 50 oranında artış gösterdi. Savaşta yaralananların sayısının hızla yükselmesine karşılık olarak MSF ekipleri Aden, Hudeyde ve Muha’daki hastanelerinde yatak kapasitesini toplamda 133’ten 172’ye çıkardı.

Olası bir kuşatma sivilleri hapsedebilir

Hudeyde içinde çatışmalar devam ederken şehrin kuşatma altına alınması, sivillerin çapraz ateş altında kalmasına ve onlara destek olacak yeterince hastane olmadan içeride kısılıp kalmalarına yol açabilir. Seguin, bu konuda da “Eğer insanlar Hudeyde içinde, savaşan tarafların arasında sıkışıp kalırlarsa, oradan nasıl kaçacaklarını ve eğer durum kötüleşirse temel hizmetlere nasıl ulaşacaklarını bilmiyoruz,” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri 30 gün içinde, yani Kasım ayı sonuna kadar, ateşkes yapılması yönünde çağrıda bulundu. Barış görüşmeleri ise yıl sonuna ertelendi.

MSF, güncel gelişmeler karşısında bu saldırıların sivillerin hayatına verdiği büyük zarar konusunda dünya kamuoyunu uyarıyor. Halihazırda hayatını kaybedenlerin sayısı hakkında gerçekçi bir rakam ise bulunmuyor: Çatışmada ölenlerin resmi sayısı 2016 yılının Ağustos ayından beri 10.000’da kalmış durumda. Silahlı Çatışma Yer ve Olay Veri Projesi  (Armed Conflict Location & Event Data Project) gibi diğer gözlem grupları ise, 57.000’den fazla insanın öldüğünü bildiriyor.

Yorum Yapın