Yemen Kan Bankası'yla ilgili MSF'den açıklama

Yemen'in Taiz şehrindeki bir hastanede tedavi gören 2 yaşındaki Yusuf, ensesine giren şarapnel parçaları nedeniyle acil servise yatırıldı. Fotoğraf: Didier Assal/MSF

10 Ağustos 2017 - Bazı uluslararası ve Yemenli medya kuruluşları, Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) Sanaa’da bulunan Kan Bankası’na desteğini çektiğine dair haberler yayınlamıştır. MSF, Kan Bankası’nı 2 yıldır desteklemektedir. Bu konudaki tek değişiklik, Kan Bankası’ndaki çalışmaların Haziran 2017’de Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) devredilmiş olmasıdır.

Bunun nedeni ise, Yemen’deki sağlık ihtiyaçlarının giderek büyümesi ve MSF’nin önceliğini diğer sağlık konularına kaydırmaya karar vermesidir. Haziran 2017’den bu yana DSÖ tarafından desteklenen Kan Bankası’na MSF tarafından son olarak Haziran ayında bağış yapılmış, böylelikle DSÖ’nün başlama sürecini kolaylaştırmak amaçlanmıştır.

MSF ekipleri, Yemen’de 12 vilayette ve 40’ın üzerinde hastanede bizzat çalışmakta veya bu sağlık tesislerine destek sağlamaktadır.

Savaşın başlamasından bu yana 2,5 yıl içerisinde MSF ekipleri, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 67 binin üzerinde savaş yaralısını ve 82 binin üzerinde kolera şüphesi taşıyan hastayı tedavi etmiştir.

Yemen’deki insani yardım ve sağlık hizmeti ihtiyaçları her geçen gün artmaya devam etmektedir. Savaş, sağlık hizmetinin önündeki en büyük engel olmayı sürdürürken milyonlarca insanın acil desteğe ihtiyacı da katlanarak artmaktadır.

MSF, insani yardım ihtiyacının kritik boyutlara ulaştığı Yemen’e yönlendirilen insani yardımın genişletilmesi ve Yemen halkının desteklenmesi yönünde tüm uluslararası insani yardım kuruluşlarına çağrı yapmaktadır.

Yorum Yapın