Yemen: Koleraya karşı su ve sanitasyon koşulları acilen iyileştirilmeli

Yemen'in Abs bölgesinde koleranın önlenebilmesi için su ve sanitasyon koşullarının acilen iyileştirilmesi gerekiyor

Sanaa/Barselona, 10 Temmuz 2017 – Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Yemen’deki kolera salgınından en çok etkilenen ve ülkenin kuzeyinde bulunan Abs’ta insani yardım faaliyetlerinin genişletilmesi çeğrısında bulundu. MSF, hastalığın kirli sudan bulaştığını ve bu nedenle su ve sanitasyon faaliyetlerinin sorunun kökten çözümü açısından son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Abs bölgesindeki sanitasyon koşullarının çok kötü düzeyde olduğunu ve temiz içme suyuna erişimin yetersiz olduğunu aktaran MSF Yemen Program Yöneticisi Gabriel Sanchez, konuya ilişkin şunları söyledi: “Bu koşullar, şu an karşı karşıya olduğumuz kolera salgınının yayılmasında büyük bir rol oynuyor. Su ve sanitasyon, kolera salgını öncesinde de bir sorundu, ancak şimdi en büyük endişe kaynağımız. Ya şimdi harekete geçeceğiz ya da önümüzdeki hafta ve aylarda daha da büyük bir insani krizle karşı karşıya kalacağız.”

Hacca vilayetindeki Abs’ta ilk kolera vakası Mart ayının sonlarında kayıtlara geçmişti. O zamandan bu yana kolera vakalarında müthiş bir artış yaşanırken MSF’nin Abs’ta bulunan kolera tedavi merkezinde zaman zaman günde 462 hastanın tedavi edildiği görüldü.

Bu rakam, Yemen’in genelinde bir günde tedavi edilen en yüksek hasta sayısı anlamına geliyor.

2 milyonluk nüfusun 376 binden fazlasının yerinden edildiği Hacca, Yemen’de en fazla yerinden edilmiş kişinin bulunduğu vilayet konumunda. Yerinden edilmiş kişilerin yaklaşık %25’i Abs bölgesinde bulunuyor ve çoğu hava saldırısı ya da genel olarak şiddetten uzak olabilmek için temel hizmetlerin bulunmadığı ücra bölgelerde yaşıyor.

Temiz su dağıtım noktaları gerekiyor

Hastaların tedavi edilmesinin yanı sıra evlerinin dezenfekte edilmesi ve kullandıkları su kaynaklarının klorla arıtılması gerektiğini söyleyen MSF Lojistik Koordinatörü Cristina Imaz, şöyle ekliyor: “Temiz su dağıtım noktaları kurulmalı ve aynı zamanda insanların toplanma noktaları olan pazarlar ve otobüs durakları gibi yerler düzenli olarak spreylenmeli. Ancak bunların hiçbiri şu anda sistematik olarak yapılmıyor.”

Mart sonunda Abs’ta kolera görülmesi üzerine MSF buradaki acil durum faaliyetlerinin çapını genişletmişti. Şimdiye kadar 12 bin 200’den fazla hasta, kolera şüphesi ve akut sulu ishal şikayetleri üzerine tedavi edildi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verileri göz önünde bulundurulduğunda bu rakamın, MSF ekiplerinin Yemen’de bulunan 9 eyalette karşılaştığı toplam vaka sayısının %20’si ve Yemen’in genelinde kayıtlara geçen toplam vaka sayısının yaklaşık %5’ine karşılık geldiği görülüyor.

2 ay boyunca katlanarak artan kolera vakaları salgının başından bu yana ilk kez Temmuz ayının başında düşüş gösterdi, ancak hastalığa yakalanan yüzlerce hasta tedavi olabilmek için merkezlere gelmeye devam ediyor.

MSF ekipleri kolera salgını ortaya çıkmadan önce de Abs’ta bulunan hastanede acil vaka konsültasyonları, çocuk hastalıkları ve cerrahi müdahaleler konusunda artış yaşandığına tanık olmuştu. Tümü kontrol altına alınması gereken hastalıklar olan kızamık, boğmaca ve sıtma da bu süreçte salgın seviyesine ulaşmıştı. Bu bilgilerin tümü değerlendirildiğinde, Yemen’de kaynak ve çalışan sıkıntısıyla sarsılan sağlık sisteminin çöküş noktasına geldiği açıkça görülüyor.

MSF’nin Temmuz 2015’te desteklemeye başladığı Abs hastanesi, 15 Ağustos 2016’da hava saldırısına uğramış ve bu saldırı sonucunda bir MSF çalışanı da dahil olmak üzere 19 kişi hayatını kaybetmiş ve 24 kişi yaralanmıştı.

Bu saldırıdan kısa süre sonra Yemen’in kuzeyinde bulunan ekiplerinin çoğunu sahadan çekme kararı alan MSF, Abs hastanesini Kasım 2016 tarihinden itibaren desteklemeye devam etti. MSF’nin şu anda Abs hastanesinde 200 Yemenli ve 12 uluslararası çalışanı bulunuyor. MSF; Abs hastanesinde acil servis, çocuk sağlığı, doğum servisi ve beslenme merkezini yönetiyor ve aynı zamanda gezici klinik ve psikososyal danışmanlık hizmetleri sağlıyor.

Yorum Yapın