Yemen: Travma hastanesinde anne ve çocuk sağlığı

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Hudeyde ve Taiz cephe hattı arasında mahsur kalan ve savaşta yaralanan Yemenlilere acil cerrahi hizmeti sunabilmek için 2018’in Ağustos ayında Taiz’e bağlı Muha kentinde bir hastane kurdu. Bu hastane aynı zamanda hamileliği sırasında komplikasyon yaşayan kadınlara yönelik cerrahi hizmetler sunan bölgedeki tek hastane.

Hudeyde ile Aden arasındaki bölge, burada yaşayanlar için sağlık hizmetleri açısından “çorak” bir alan. En kırılgan durumdaki hamile kadınlar, yakın çevrede sağlık tesisi olmadığından tıbbi destek alabilmek için ulaşım masraflarını denkleştirmeye çalışıyor ve uzun mesafeler kat etmek zorunda kalıyorlar. Bu da çoğu zaman kadınların Muha’daki MSF hastanesine çok geç gelmesine neden oluyor.

Sağlık hizmetlerine zamanında ulaşamadıkları için hem annelerin hem de bebeklerin hayatta kalma şansları daha düşük oluyor.

Muha’da görev yapan MSF ekipleri, bölgedeki ihtiyaçlar ışığında, Ağustos 2018 – Ocak 2019 tarihleri arasında 122 sezaryen gerçekleştirdi ve acil servise alınan 2 binden fazla hastayı tedavi etti.

MSF'nin Muha'daki travma hastanesinin anne çocuk sağlığı bölümünde dünyaya gelen bir bebek, doğum komplikasyonları nedeniyle sezaryen ile dünyaya geldi. Doğumdan hemen sonra ilk iş olarak kilosu ölçülüyor. Fotoğraf: Agnes Varraine-Leca/MSF

Yorum Yapın