Yemen: Yaralı sayısında büyük artış görülüyor

MSF arşivi, Mart 2018. Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyon tarafından 2016'da bombalanan Haydan'daki okul binasının içeriden görünümü. Fotoğraf: Agnes Varraine-Leca/MSF

Yemen: Hudeyde, Hacca, Saada ve Taiz vilayetlerinde çatışmalar şiddetlendikçe MSF, savaşta yaranlananların sayısında büyük artışla karşılaşıyor

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Yemen genelinde birçok cephede çatışmaların yoğunlaşmasıyla birlikte Hudeyde, Hacca, Aden, Saada ve Taiz vilayetlerinde hizmet veren sağlık merkezlerinde, savaşla ilişkili yaralanmalar nedeniyle tedavi gören kişilerin sayısında artış görüldüğünü açıkladı.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri öncülüğündeki koalisyonun (SELC) desteklediği Cumhurbaşkanı Hadi’ye sadık güçler, 1 Kasım’da Hudeyde’de Ensarullah birliklerine karşı büyük bir saldırı başlattı. Karadaki yoğun çatışmalar ve hava bombardımanları binlerce sivilin hayatını tehdit ediyor.

1 ve 6 Kasım tarihleri arasında Hudeyde’deki MSF ekipleri, El Salakhana Hastanesi’nde beş kadın ve dokuz çocuk da dahil olmak üzere savaşta yaralanan 24 sivili tedavi etti. Hastalardan 17’si patlamalar yüzünden, biri ise silahla yaralanmıştı.

Aynı dönemde, birçoğu patlamalarda yaralanan ya da kurşun yarası olan 50 kişi daha Hudeyde’nin 180 kilometre güneyindeki Muha’da bulunan MSF’nin cerrahi saha hastanesinde tedavi edildi. Bu hastalara üç kadın ve sekiz çocuk da dahildi.

Bu artış, geçen Perşembe gününden itibaren Hudeyde’deki kara savaşının ve hava bombardımanlarının şiddetlenmesinin ardından gerçekleşti.

MSF’nin Yemen’deki program direktörü Frederic Bertrand, “Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri öncülüğündeki koalisyonun desteklediği kuvvetler, bölgeye askeri birlikler mevzilendirerek daha güçlü bir saldırı başlattı. Şehrin çevresinde hızla ilerlediler. Bu da, hâlâ Hudeyde’de yaşayan on binlerce insanı etkileyebilecek bir kuşatma olacağı endişesini yaratıyor,” dedi.

“Her gün yoğun hava bombardımanının ve şehirde açılan ateşin sesini duyuyoruz. Pazartesi akşamüstü [5 Kasım] Al Salakhana Hastanesi ve MSF konutu yakınlarında çatışma yaşandı. Ekiplerimiz kendi güvenlikleri için hastanenin içinde beklemek zorunda kaldı.”

Geçen hafta bazı sivillerin Hudeyde’den ayrıldığı bildirildi ama kaç kişinin şehri terk ettiğini tahmin etmek zor.

Geride kalan sivillerin karada devam eden çatışmalar ve hava saldırıları yüzünden şehirde sıkışıp kaldıkları bildiriliyor.

SELC tarafından yürütülen yoğun hava saldırısı harekatı, ülkenin pek çok bölgesinde devam ediyor. Yalnızca 5 Kasım gecesi MSF ekipleri, yakınlardaki cephe hatlarında yoğunlaşan çatışmaların ardından Abs’ta 16, Hacca’da ise 18 kişiyi savaş yaralanmaları nedeniyle tedavi etti.

Saada vilayetindeki Haydan bölgesinde de her gün hava saldırıları gerçekleşmeye devam ediyor. Burası, 2015 yılının Mart ayında çatışmaların tırmanmaya başlamasından beri en yoğun olarak bombalanan bölge. MSF, üç yıl önce bir SELC hava saldırısında vurulan Haydan Hastanesi’nde hizmet veriyor.

Ekipler, aynı zamanda MSF’nin Aden’deki travma hastanesine, Hudeyde ve Taiz’den gittikçe artan sayıda savaş yaralısı geldiğini görüyorlar.

1 ve 6 Kasım tarihleri arasında Aden Hastanesi’nde, savaşta yaralanan 16 hasta tedavi edildi. Bu hastaların hepsi ihtiyaç duydukları cerrahi hizmeti alabilmek için Hudeyde’den Aden’e arabayla altı saat yol kat ederek gelmişti.

Hudeyde’de ve ülkenin diğer kesimlerinde çatışmaların şiddetlenmesinin ardından, sağlık merkezlerinde tedavi gören hastaları, çalışanları ve cephe hatlarına yakın bölgelerde yaşayan binlerce insan için büyük endişe duyan MSF, çatışmanın tüm taraflarına seslenerek, Yemen’deki sivillerin ve hastaneler gibi sivil tesislerin korunmasına yönelik çağrısını yineliyor.

Yorum Yapın