"Yemen'de dükkanlarda yiyecek var ama bizde onu alacak para yok"

Fatima ve kolera tedavisine alınan 18 aylık oğlu Ishaq, MSF'nin hastanesinde.

Yemen’de hayati önem taşıyan insani yardım malzemelerinin abluka nedeniyle ülkeye sokulmaması ve geçtiğimiz haftalarda yoğunluğunu artıran şiddet olayları, bölgedeki insani durumun daha da kötüleşmesine neden oldu. Koleraya yakalanan oğlunu hastaneye getiren Fatima'nın bu süreçte yaşadıkları, pek çok Yemenlinin sağlık hizmeti alabilmek için aşmak zorunda olduğu engelleri ortaya koyuyor.

Fatima, dizlerini karnına çekmiş, 18 aylık oğlu Ishaq’ın yatağında oturuyor. Önceki gün, Taiz vilayetinin Mawia bölgesinde bir köyden çıkıp dört saat yol kat ederek İbb vilayetindeki El Kaeda şehrine, Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) Kolera Tedavi Merkezi'ne geldiler.

Ishaq’ı göstererek “aslında üç gün önce hastalandı,” diyor Fatima, “ama biz iyileşir diye umut edip bekledik.” İki gün geçtiği halde çocuğun ishali ve kusması kesilmeyince annesiyle babası yol masrafı için komşudan 9.800 Yemen Riyali (150 TL) borç alarak Ishaq'ı köylerine yakın özel bir eczaneye götürmüş. Fatima “Çocuğa iğne yapıp geri gönderdiler” diye anlatıyor. Ertesi sabah Ishaq’ın durumunda hiçbir düzelme olmayınca köyden bir komşu Fatima’ya onu El Kaeda’ya, bu hastaneye getirmesini söylemiş, çünkü burada Sınır Tanımayan Doktorlar’ın kolerayla ilişkili hastalıkları ücretsiz tedavi ettiğini duymuş. Fatima, "buna rağmen hemen gelemedik çünkü yol paramız yoktu. Eczaneye gitmek için komşudan borç almıştık zaten, o yüzden kimse bize borç vermek istemedi. Ama eşim onları ikna etti” diyor.

Fatima’nın eşi, Ishaq’ı Kolera Tedavi Merkezi’ne getirmek için 30.000 riyal (462 TL) daha borç almak zorunda kalmış. Darlıktan dolayı arabaya 20.000 riyal (308 TL), benzine ise fazladan 10.000 riyal (154 TL) ödemek zorunda kaldıklarını anlatan Fatima, oğlunun bugün taburcu edileceğini umuyor, çünkü benzinin fiyatı her gün biraz daha yükseliyor.

Benzin fiyatlarıyla beraber, Fatima’nın eve dönmek için alacağı borç da artacak.

Fatima’nın eşi Yemen'de yevmiyeli işçi olarak çalışıyor ve günde 1.500 riyal (21 TL) kazanıyor. Fakat artık her gün iş bulması mümkün değil, çünkü savaştan dolayı kimsede para olmadığı için ona iş veremiyorlar. Fatima aldıkları borcun bir kısmını kapatabilmek için, sahip oldukları iki keçiyi satmayı düşünüyor. Bu iki keçi yaklaşık 13.000 riyal (200 TL) edecek.

“Savaş yüzünden artık yiyecek almaya dahi paramız yetmiyor. Dükkanlarda yiyecek var ama bizde onu alacak para yok” diyor Fatima. Köyünde 10 kilo buğday 4.000 riyalken (62 TL) şimdi 9.000 riyale (139 TL) çıkmış.

Ishaq’ta koleranın yanı sıra orta dereceli akut beslenme yetersizliği mevcut. Hastaneye yatmasını gerektirecek derecede beslenme yetersizliği yok, fakat birkaç ay boyunca iki haftada bir ek gıda desteği alması gerekiyor.

Ishaq Kolera Tedavi Merkezi’nden taburcu edildikten sonra El Kaeda Hastanesi’nin ayakta tedavi beslenme programına kaydedilecek ve 14 gün boyunca tedavi görmesi gerekecek. Fakat ulaşım masraflarının ne kadar yükseldiği göz önünde bulundurulduğunda, annesiyle babasının onu tedavi için buraya getirme ihtimali oldukça düşük. Tedaviye devam edemezse Ishaq’ın durumu kötüye gidecek.

Yorum Yapın