Yemen’de sağlık personeline “1 yıldır 0 maaş”

Yemen’in Abs hastanesinde zor şartlarda görevine devam eden Dr. Mohammad Ahmed: “Biz bölgede hizmet vermeye devam eden tek hastane olduğumuz için herkes tedavi için buraya geliyor. Ben bir yıldır tam maaş alamadım. Hastalarım benden çok daha kötü durumda çünkü bölgede sağlık hizmetlerine erişimde büyük sıkıntılar yaşanıyor. Özel hastaneye gidecek paraları yok. Eğer ben hastaneye gelmezsem, onlara kim yardım edecek? Biz zorluk çeksek de, diğer insanların acılarını dindirebilmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.”

Sınır Tanımayan Doktorlar: Yemenli hekimler savaş ortamında bir yıldır maaş almadan hayat kurtarıyor

20 Ekim 2017 - Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Yemenli kamu sağlık çalışanlarının bir yıldır savaş ortamında maaşlarını almaması üzerine yeni bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında Yemenli yetkililere ve uluslararası topluma çağrı yapan MSF, halihazırda zayıf olan sağlık sisteminin belkemiği olan doktor, hemşire, ebe ve diğer sağlık personelinin maaşlarının ödenmemesinin, ülkedeki sağlık sistemini daha büyük bir çöküşe sürüklediğini ve ülke çapındaki kolera salgınını tetikleyen faktörlerden biri olduğunu vurguladı.

Geçtiğimiz haftalarda konuyla ilgili ayrıntılı bir rapor yayınlayan MSF, bu kez sosyal ağlardan kamuoyuna çağrı yaptı ve #1Year0Salary (1 Yıldır 0 Maaş) etiketiyle duyurulan Thunderclap kampanyasına destek istedi. Dünya çapındaki MSF sağlık personeli de Yemenli sağlık çalışanlarıyla dayanışma göstermek için #1Year0Salary mesajıyla fotoğraflar paylaşacak.

Maaşların ödenmesi hayat kurtaran bir müdahaledir

On binlerce sağlık çalışanın da aralarında bulunduğu 1,2 milyon kamu personelinin çoğunun bir yıldır maaş almadan çalıştığını ve sağlık hizmetlerinin çok sınırlı düzeyde bile olsa devam edebilmesi için elinden geleni yaptığını belirten MSF Yemen Sağlık Koordinatörü Melissa McRae, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Kamu sağlık çalışanları bir yıldır maaş almadan hayat kurtarmaya devam ederken, bir yandan da kendi ailelerini nasıl doyuracaklarını, güvenliklerini nasıl sağlayacaklarını düşünüyorlar.

Maaşların ödenmesi hayat kurtaran bir müdahaledir. Bu ücretlerin ödenmemesi sağlık sisteminin çöküşünü hızlandıracağı gibi ölümcül sonuçları da beraberinde getirecektir.

2,5 yıldır süren savaş nedeniyle Yemen’de önlenebilir hastalıklar ve ölümler giderek artıyor ve bu durum kısmen, kamu sağlık çalışanlarının maaşlarının ödenmemesiyle ilişkili. Bu nedenle MSF olarak kamu sağlık çalışanlarına maaşlarının derhal ödenmesi ve gerekli adımların acilen atılması için Yemenli yetkililere ve uluslararası topluma çağrı yapıyoruz.”

30 Mart – 26 Ağustos tarihleri arasında ülke çapında 91 bin 645 kolera hastasını tedavi eden MSF, Yemen’in 10 vilayetinde MSF’nin yönettiği veya destek verdiği sağlık tesislerinde kamu görevlisi olan 1.200 sağlık çalışanının maaşını ödüyor. Geçen yıl Yemen’deki MSF projelerine yönelik 56 milyon avrodan fazla harcama yapan MSF, kampanya aracılığıyla uluslararası maddi desteğin yetersizliğine dikkat çekmek istiyor.

Yemenli sağlık çalışanlarının maaşlarını alabilmesi ve hayat kurtarmaya devam edebilmesi için MSF tarafından başlatılan internet kampanyasına destek vermek için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Yorum Yapın