Yemen'de savaş: Sağlık hizmetlerine erişimde yaşanan sıkıntılar

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri öncülüğündeki koalisyon tarafından ambargo ve bombardıman altında ezilen Yemen’de sağlık hizmetlerine erişim ve beslenme yetersizliği ciddi sorunlar arasında.

Burası MSF'nin Yemen’in Amran Vilayeti’ndeki Hamer’de bulunan hastanesi. Farhd bebek 9 Mart 2018’de doğdu. Annesi Rasmer, giderek zayıflayan ve nefes almakta güçlük çeken küçük kızı Hamer’deki El Selam Hastanesi’ne getirdi. Farhd bebek hastaneye geldiğinde şiddetli akut beslenme yetersizliği çekiyordu. Aile, arabayla üç saat mesafede bulunan Allwy’de yaşıyor. Rasmer bebeğini hastaneye getirmek için 3.000 Yemen Riyali’ni güçlükle ödemiş. Fotoğraf: Agnes Varraine-Leca/MSF, 20 Mart 2018.

MSF Hastanesi’nde fizyoterapist Khadija, 4 yaşındaki Nagham’ın yeniden yürümesine yardım ediyor. Yanık tedavisi gören Nagham’ın hareket kabiliyetini geri kazanabilmesi için birkaç ameliyat daha geçirmesi gerekiyor. MSF yaralı askerler, trafik kazalarında yaralananlar ve çocuklar için fizyoterapi hizmeti sunuyor. Hamer, Amran, Yemen, Mart 2018, Fotoğraf: Agnes Varraine-Leca/MSF.

MSF’den fizyoterapist Elizabeth, bedeninin yüzde 30’u yanan bir çocuğun, sağ kolunu hareket ettirebilmesi için çalışıyor. Ameliyat sırasında yapılan fizyoterapi seansı hastanın duyduğu acıyı azaltıyor. Hamer, Amran, Yemen, Mart 2018, Fotoğraf: Agnes Varraine-Leca/MSF.

El Sura topluluğundan çocuklar, bir evin önünde oyun oynuyor. MSF, yalıtılmış durumdaki bu topluluğun birinci basamak sağlık hizmetlerinden faydalanbilmesi için bölgede gezici kliniklerle çalışmayı planlıyor. Harf Sufyan, Amran, Yemen, Mart 2018, Fotoğraf: Agnes Varraine-Leca/MSF.

MSF’nin ücra bölgedeki topluluklara gezici klinikle hizmet vermek amacıyla sahada incelemede bulunduğu sırada, bölge halkından iki adam MSF aracının sürücüsüyle konuşuyor. Harf Sufyan, Amran, Yemen, Mart 2018, Fotoğraf: Agnes Varraine-Leca/MSF.

Harf Sufyan’da bir grup çocuk, MSF ekiplerinin incelediği binanın önünde toplanmış. Bu binanın, ücra bölgelerde yaşayan topluluklara hizmet verecek gezici klinik çalışmaları için kullanılıp kullanılamayacağı değerlendiriliyor. Harf Sufyan, Amran, Yemen, Mart 2018, Fotoğraf: Agnes Varraine-Leca/MSF.

MSF’in fizyoterapisti Khadija, fizyoterapi sırasında Abet’in bacak kaslarını uzatmasına ve güçlendirmesine yardım ediyor. Araçla 1,5 saat mesafedeki Usayma’dan gelen Abet, karnından kurşunla yaralanmış. Hamer, Amran, Yemen, Mart 2018, Fotoğraf: Agnes Varraine-Leca/MSF.

Hamer’de Sınır Tanımayan Doktorlar’ın hastanesinde bir çocuk, acil serviste bekliyor. Hamer, Amran, Yemen, Mart 2018, Fotoğraf: Agnes Varraine-Leca/MSF.

Hamer’in genel görünümü. Amran, Yemen, Mart 2018, Fotoğraf: Agnes Varraine-Leca/MSF.

Yorum Yapın