Yemen'deki kolera salgını kontrolden çıkabilir    

Mayıs ayından bu yana Yemen'deki kolera vakalarında büyük bir artış yaşanıyor. MSF'nin kolera tedavi merkezinde görev yapan MSF sağlık çalışanları yalnızca iki hafta içinde 1.200'den fazla kolera hastasını tedavi etti. Fotoğraf: Nuha Haider/MSF

Mayıs ayından bu yana Yemen'deki kolera vakalarında büyük bir artış yaşanıyor. MSF'nin Amran'daki kolera tedavi merkezinde görev yapan MSF sağlık çalışanları yalnızca iki hafta içinde 1.200'den fazla kolera hastasını tedavi etti. Fotoğraf: Nuha Haider/MSF

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), kolera ve sulu ishal vakalarının Yemen’de ülke genelinde artış göstermesi üzerine salgının kontrolden çıkabileceği uyarısı yaparak derhal gerekli müdahalenin yapılması çağrısında bulundu.

Sanaa, 20 Mayıs, 2017 – Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, 14 Mayıs tarihinde 11.000 düzeyinde olan şüpheli vakaların sayısı 19 Mayıs’ta 23.500’e ulaşarak iki kat artış gösterdi. Yemen Halk Sağlığı Bakanlığı'nın verilerine göre kolera salgını, ülkede 22 vilayetin 18'ine yayılmış durumda.

MSF sağlık ekipleri şu ana kadar Amran, Hudeyde, Hacce, Dali, Taiz ve İbb kentlerinde bulunan 4 kolera tedavi merkezi ve 9 kolera tedavi biriminde toplam 3.092 hastayı tedavi etti. Salgınla mücadele için Yemen’e 63 tonluk tedarik desteğinin yapılması bekleniyor.

Sorunun kaynağına inmek gerekiyor

MSF Yemen Program Direktörü Ghassan Abou Chaar, salgınla ilgili şöyle konuştu: “Salgının hızla yayılmasından büyük bir endişe duyuyoruz. Salgın öncesinde sağlık sistemi zaten çökme noktasına gelmişti. Şimdiyse ihtiyaçlar çok daha büyük ve katlanarak artıyor. Yalnızca sağlık tesislerine erişebilen insanları tedavi ederek salgını kontrol etmek mümkün değil. Sorunun kaynağına inmek gerekiyor. Yeni vakaların ortaya çıkmasını engellemek için su ve sanitasyon koşullarının iyileştirilmesi gerekiyor.”

Yemen’de Mart 2015’te şiddetini artıran savaş, ülkenin savaş öncesinde de zayıf olan sağlık sistemini derinden etkiledi. Birçok sağlık tesisi halihazırda hizmet veremiyor. İlaç kesintisi ise ülke çapında yaygın bir sorun.

Kolera tedavisinde kullanılan damar içi sıvı ve oral rehidratasyon tuz çözeltisinde de kesintiler yaşanıyor.

Yeterli sağlık personeli yok

Sağlık çalışanlarının sınırlı sayıda olması hastaların tedavisini zorlaştıran bir diğer faktör. Yemenli sağlık çalışanlarına Eylül 2016'dan bu yana maaşları ödenmediği için sağlık personelinin çoğu, ailesinin geçimini sağlayabilmek için farklı işlerde çalışıyor.

Güvenlik sorunları da insani yardım kuruluşlarının salgından etkilenen bazı bölgelere ulaşmasını zorlaştırıyor.

MSF, Yemen’e ilaç ithalatının kolaylaştırılması ve görevlerine devam edebilmeleri için Yemenli sağlık çalışanlarına ödeme yapılması çağrısında bulunuyor.

MSF ayrıca sağlık tesislerinin faaliyetlerini sürdürebilmesi, hastaların tedavi görmesi ve salgının kontrol altına alınabilmesi için salgından etkilenen bölgelere tıbbi ve insani yardım çalışanlarının erişiminin savaşan taraflarca sağlanması gerektiğini hatırlatıyor.

Dünya çapında 70’e yakın ülkede çalışan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Yemen’de 13 hastane yönetiyor ve 11 vilayette 25’in üzerinde hastaneyi destekliyor.

Yorum Yapın