Yemen'e Yardım Konferansı: Sınır Tanımayan Doktorlar'dan açıklama

MSF hemşiresi ve acil servis süpervizörü Ahmed Qasim, hastası Fatma'yı kontrol ediyor. Fatma ileri seviye dehidratasyon (su kaybı) yaşadığından Abs Hastanesi'nde tedavi ediliyor. Fotoğraf: MSF

Yemen’e kaynak aktarılması için Cenevre’de bugün toplanan konferansta, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Uluslararası Tıbbi Sekreteri Mercedes Tatay şöyle konuştu.

“Yemen’in acil insani yardım ihtiyaçlarını karşılamak için para tek başına yeterli değil. Bağış yapan ülkeler tarafından bugün verilen sözler elbette elzem, fakat bunlar sahada çok daha güçlü ve somut adımlarla tamamlanmalı. Hastalarımızın ve saha ekiplerimizin bize söylediklerinden, Yemen’deki savaştan etkilenen pek çok topluluğa halen insani yardım ulaşamadığını anlıyoruz. Bu büyük ölçüde, ülkenin bazı yerlerini erişilmez kılan çatışmalardan ve idari engellerden kaynaklanıyor.

İhtiyaçların en yoğun olduğu yerlere yardım ekiplerinin ve malzemelerinin ulaşması bu idari engeller yüzünden bazen çok zor, bazense imkansız oluyor. Daha kolay erişilebilen ücra bölgelerde dahi, başka insani yardım kuruluşlarının da duruma müdahale etmesine, orada varlık gösterip yardım etmesine ihtiyaç var.

Bunun yanı sıra, insanlar sağlık tesislerine ulaşma konusunda müthiş sıkıntılar çekiyorlar. İthalata kısıtlama getirilmesi nedeniyle benzin fiyatları insanların satın alamayacağı kadar yükseldi, pek çok sağlık tesisinde tıbbi malzemeler tükendi, tesisler terk edildi veya çatışan tarafların acımasız saldırılarıyla zarar gördü. Halen çalışır durumdaki az sayıda tesiste, sağlık çalışanları bir yılı aşkın süredir maaş alamıyor ve para kazanabilecekleri başka işlere girmeyi tercih etmek zorunda kalıyorlar.

Son olarak, sağlanacağı vaat edilen kaynağın nasıl kullanılacağına karar verilirken tek ölçüt, Yemen’de sahada duyulan ihtiyaçlar olmalıdır. Bağışta bulunan hükümetler, özellikle de bu savaşın tarafı olanlar, yaptıkları bağışı Yemen’de siyasi nüfuzlarını artırmak için kullanmamalılar, zira bu, mevcut engeller nedeniyle yardım sağlamanın zaten zor olduğu topluluklar açısından daha da hasar verici olabilir.

En zor durumdaki toplulukların ihtiyaç duyduğu yardımı alabileceği etkin bir insani yardım çalışması, ancak bu konular kapsamlı olarak ele alınırsa mümkün olabilecektir.”

Yorum Yapın