MSF: Yüksek zatürre aşısı fiyatları çocukların aşılanması önündeki en büyük engellerden biri

MSF, Temmuz ve Ağustos'ta Yunanistan’da çok sayıda mülteci kampı ve yerleşkesinde 4.600’den fazla çocuğun aşılanması amacıyla bir aşı kampanyası yürüttü. Kampanya mülteci çocukların 10 farklı antijen verilerek zatürre gibi hastalıklara karşı korunmasını amaçlıyordu. Bu hastalıklar içinde özellikle zatürre, hala dünya çapındaki çocuk ölümlerinin bir numaralı sebebidir. Fotoğraf: Sophia Apostolia/MSF

MSF, Temmuz ve Ağustos'ta Yunanistan’da çok sayıda mülteci kampı ve .yerleşkesinde 5.000’den fazla çocuğun aşılanması amacıyla bir aşı kampanyası yürüttü. Kampanya mülteci çocukların 10 farklı antijen verilerek zatürre gibi hastalıklara karşı korunmasını amaçlıyordu. Bu hastalıklar içinde özellikle zatürre, hala dünya çapındaki çocuk ölümlerinin bir numaralı sebebidir. Fotoğraf: Sophia Apostolia/MSF

Atina, 14 Temmuz 2016 – Geçtiğimiz haftalarda Yunanistan’daki mülteci kamp ve yerleşkelerinde 15 yaşın altındaki 5.000’den fazla mülteci çocuğu aşılayan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), hastalıklara karşı savunmasız durumdaki çocukların aşılanabilmesi için hükümetlerin ve insani yardım kuruluşlarının ödemesi gereken yüksek aşı fiyatlarını eleştirdi.

Yunanistan’da zatürre dahil 10 farklı hastalığa karşı aşılama yapan MSF, dünya çapında beş yaş altı çocuk ölümlerinin bir numaralı sebebinin zatürre olduğunu belirterek, özellikle insani kriz bölgelerinde yaşayan çocukların daha büyük bir risk altında olduğunu vurguladı.

Çocukları ölümcül hastalıklardan korumakla yükümlüyüz

MSF insani yardım kuruluşları ve gelişmekte olan ülkeler adına, bir kez daha Pfizer ve GlaxoSmithKline’ın zatürre aşısının (PCV) fiyatlarını, özellikle acil yardım faaliyetlerinde kullanılması amacıyla düşürmesi çağrısında bulundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan MSF Yunanistan Medikal Destek Birimi Başkanı Dr. Apostolos Veizis, “Hükümetler ve insani yardım kuruluşları, içinde bulunduğumuz çağın en büyük insani krizlerine sahne olan ülkelerde çocukları korumakla yükümlü.

Bugün Suriye, Afganistan ve Irak’ta sağlık sisteminin çökmesi ve bağışıklama programlarının yetersizliği nedeniyle çok sayıda mülteci çocuğun hayatı tehlike altında.

Bu çocuklar insanlık dışı koşullarda yaşıyor. Aileleriyle beraber güvenli bir yaşam umuduyla çıktıkları yolculukların bedelini ise sağlıklarını kaybederek ödüyorlar.

Biz onları hem zatürreden hem de diğer ölümcül hastalıklardan korumak durumundayız. Bu nedenle Pfizer ve GSK, zatürre aşısının fiyatını düşürmek zorunda” dedi.

Pfizer ve GSK zatürre aşısını neredeyse 20 kat pahalıya satıyor

MSF Mayıs 2016'da yaygın fakat önlenebilir hastalıklara karşı İdomeni yakınlarındaki mülteci kamplarında bir aşılama kampanyası düzenledi. Çocukların maruz kaldığı hastalıkların çoğu, kötü ve hijyenik olmayan yaşam koşullarından kaynaklanıyor.

MSF Mayıs 2016'da yaygın fakat önlenebilir hastalıklara karşı İdomeni yakınlarındaki mülteci kamplarında bir aşılama kampanyası düzenledi. Çocukların maruz kaldığı hastalıkların çoğu, kötü ve hijyenik olmayan yaşam koşullarından kaynaklanıyor.

MSF, yerel eczaneler aracılığıyla satın aldığı çocuk başına bir doz zatürre aşısı için 60 euro ödedi. Küresel pazarda bu aşının en düşük fiyatı kabaca 2.80 euro iken, Pfizer ve GSK’nın aşısının fiyatı bunun neredeyse 20 katı.

Dünyanın farklı bölgelerinde zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren çocukları aşılamalarına rağmen, MSF gibi yardım kuruluşları bu aşıyı en düşük fiyatıyla satın alamıyor. Bu fiyat, yalnızca Aşı ve Bağışıklama için Küresel İşbirliği adıyla bilinen Gavi aracılığıyla dünyanın en yoksul ülkelerine uygulanıyor.

Bir çocuğu zatürreden tam anlamıyla korumak içinse toplamda üç doz aşılama yapılması gerekiyor.

MSF’nin altı farklı hastalıktan korumak için kullandığı bir başka aşı da yine çok yüksek fiyata satılıyor ve doz başına 65 euro ödenmesi gerekiyor.

İlaç firmalarına 170 ülkeden 400.000 imza teslim edildi

MSF altı yıldan fazla süredir, zatürre aşısının tek üreticileri olan Pfizer ve GSK’nın aşı fiyatını düşürmesi için mücadele etmesine rağmen, şu ana kadar her iki ilaç firması da aşının fiyatını düşürmeyi reddetti. Bu durum, insani kriz yaşanan bölgelerdeki çocukların sağlıklı yaşam hakkının önünde büyük bir engel teşkil ediyor.

Nisan ayında New York'taki Pfizer genel merkezi önünde bir kez daha eylem yapan MSF, zatürre aşısı fiyatlarını gelişmekte olan ülkeler ve insani yardım kuruluşları için 5 dolara düşürmesini talep eden kampanya kapsamında 170 ülkeden 400.000'den fazla kişinin imzaladığı dilekçeyi şirket yetkililerine teslim etmişti.

MSF Mayıs ayında Yunanistan ve Makedonya sınırında bulunan İdomeni Kampı’nda 3.000 çocuğu aşılamış, Yunanistan dahilinde Attica Bölgesi, Samos Adası ve Atina’da aşılama faaliyetlerini sürdürmüştü. MSF’nin aşılama programı, önümüzdeki haftalarda MSF Yunan Sağlık Bakanlığı ile işbirliği halinde Midilli Adası ve Epirus Kampı’ndaki çocukları da kapsayacak.

Yorum Yapın