Yunanistan ve Balkanlar'ın dondurucu soğuğunda yaşam mücadelesi

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da kullanılmayan bir demiryolu deposu, mülteciler ve göçmenler tarafından sığınak olarak kullanılıyor. Fotoğraf: Marko Drobnjakovic, 5 Ocak 2017.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da kullanılmayan bir demiryolu deposu, mülteciler ve göçmenler tarafından sığınak olarak kullanılıyor. Fotoğraf: Marko Drobnjakovic, 5 Ocak 2017.

Sınır Tanımayan Doktorlar: Avrupa’nın dışladığı binlerce insan Yunanistan ve Balkanlar’ın dondurucu soğuğunda yaşam mücadelesi veriyor

9 Ocak 2017 - Avrupa göç politikalarının dışladığı binlerce göçmen ve mültecinin Yunanistan ve Balkanlar’da kış şartlarına uygun olmayan sığınaklarda bekleyişini sürdürdüğünü duyuran Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), bir kez daha Avrupa hükümetlerine seslenerek bu noktalarda yaşam koşullarının iyileştirilmesini ve kış şartlarına uyumlu hale getirilmesini talep etti.

Avrupa hükümetlerinin temel insan haklarını görmezden gelen ihmalkar tutumunu eleştiren MSF, dondurucu soğukların ve mültecilere sağlanan malzemelerin kışa dayanıklı olmayışının, Avrupa’dan sığınma talep eden binlerce kişinin yaşam koşullarını daha da zorlaştırdığını belirtti.

Yetkili kurumlara defalarca çağrı yapan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Yunan Adaları’ndaki kamplarda çadırlarda kalanların ve Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da terk edilmiş binalarda yaşayanların durumunun endişe verici boyutlara ulaştığını vurguladı.

Balkanlar’da sınırı geçmek için bekleyişini sürdüren insanların da çok zor şartlarda hayatta kalmaya çalıştığını söyleyen MSF Göç Operasyonları Koordinatörü Stefano Argenziano, “AB -Türkiye anlaşmasıyla beraber Balkan sınırlarının kapatılması, tüm bu bölgenin AB’nin sınır bekçisi gibi görülmesine yol açtı. Savaştan kaçarak bu noktaya kadar gelen mülteci ve göçmenlere karşı hala son derece merhametsiz bir tutum sergileniyor. AB’nin göç politikaları, korunma talep eden bu kişileri mağdur ederek mevcut durumu daha da kötüleştiriyor” dedi.

Sırbistan: Dondurucu kış soğuğunda insani yardım faaliyetleri engelleniyor

Şu anda Sırbistan’da mahsur kalan 7.500’den fazla kişi, kapasitesini doldurmuş olan kamplarda veya resmi olmayan yerleşkelerde yaşamını sürdürmeye çalışıyor. AB ile yapılan anlaşmaya göre 6.000 kişi barındırması gereken Sırbistan’da halihazırda yalnızca 3.140 kişiye kışa dayanıklı malzeme ve barınak sağlanmış durumda.

Belgrad’da hava sıcaklığı sıfırın altında -20 dereceyi geçerken, çoğu Suriyeli, Afgan, Pakistanlı ve Iraklı olan 2.000 genç insan şehir merkezindeki terk edilmiş evlerde yaşam mücadelesi veriyor.

Geçtiğimiz aylarda  Sırp yetkililerin yardımlara ciddi bir sınırlama getirdiğini, yalnızca yiyecek ve battaniye yardımı yapan gönüllü gruplara izin verildiğini belirten MSF Sırbistan Program Direktörü Stephane Moissaing, “İnsani yardımlar, mülteci ve göçmenlerin resmi kamplara geçiş yapması için stratejik olarak kısıtlanıyor ve bu aylardır devam ediyor. Resmi kampların zaten yeterince kalabalık oluşu ve imkanların yetersiz oluşu, burada yaşayan insanların hayatlarını kolaylaştırmak yerine daha da zorlaştırıyor” dedi.

MSF, birçok noktada acil durumlar için ısıtıcılar kurarak donma tehlikesi geçirenlere yardımcı olmaya çalışırken, bir yandan da yetkililerin barınma kapasitesini artırması için görüşmelere devam ediyor.

“Bu feci yaşam koşullarına uzun soluklu bir çözüm getirilmesi için aylardır AB, BMMYK ve Sırp yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Bu kurumların hiçbiri yaşanan insanlık dışı duruma beklendiği gibi çözüm getirmedi ve bu drama tepkisiz kaldı. Daha şimdiden birkaç kişi Sırbistan ve Bulgaristan sınırında hipotermi nedeniyle hayatını  kaybetti. Bizler, Balkanlar’da mahsur kalan insanlar için hiçbir şey yapmadan yaşanan can kayıplarını güncellemeye devam edemeyiz.”

Yunanistan: Adalarda binlerce insan yağmur altında kışı atlatmaya çalışıyor

Belgrad'da bir gönüllü, kış soğuğuna karşı korunabilmeleri için mülteci ve göçmenlere battaniye dağıtıyor. Fotoğraf: Marko Drobnjakovic, 5 Ocak 2017.

Belgrad'da bir gönüllü, kış soğuğuna karşı korunabilmeleri için mülteci ve göçmenlere battaniye dağıtıyor. Fotoğraf: Marko Drobnjakovic, 5 Ocak 2017.

Yunan Adaları’nda  binlerce kişinin mahsur kaldığı kalabalık kamplarda, incecik plastik çadırlarda kışı atlatmaya çalışan mülteci ve göçmenlerin durumunun da Sırbistan’dan farklı olmadığını dile getiren MSF Yunanistan Program Direktörü Clement Perrin, "Dondurucu kar ve yağmur altında kaderine terk edilen aileler, Avrupa’nın ihmalkarlığı ve AB-Türkiye arasında yapılan insanlık dışı anlaşmanın bedelini ödüyor. Verilen onca söze rağmen kadın, çocuk ve erkekler, soğuktan donma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılıyor" dedi.

Yunanistan ve Avrupa Birliği’ne bir kez daha bu kişileri insanlık onuruna yakışır biçimde ağırlamaları için çağrıda bulunuyoruz. Yunan yetkililer, korunma ve sığınak arayışıyla ölümcül soğuklarda bekleyen kişilere bir an önce yardım etmelidir. Savaş, şiddet, işkence ve yoksulluktan kaçan hiç kimse, bu koşullar altında kendi kaderlerine terk edilmemelidir.

Kışa yönelik herhangi bir hazırlığın olmayışı, Yunanistan’daki aşırı kalabalık kamplarda yaşayanlar için ciddi bir güvenlik tehlikesi ve sağlık riski oluşturuyor. Geçtiğimiz aylarda MSF psikologlarının görüşme yaptığı Midilli ve Sisam Adası’nda yaşayan kişilerin büyük bir kısmı, yaşam koşullarının kötü oluşunu, psikolojik durumlarının önündeki en büyük engel olarak nitelendiriyor.

Yorum Yapın