MSF Yunanistan’ın Meriç bölgesinde tıbbi destek çalışmalarına başladı

Meriç (Evros) bölgesinde hizmet vermeye başlayan MSF ekibi tıp doktoru, ebe, sağlık teşvik görevlisi ve dil engelini aşmaya yardımcı olacak kültürel aracılardan oluşuyor. Fotoğraf: MSF arşivi, 22 Mart 2012.

Türkiye kara sınırından Yunanistan’a geçişlerde artış yaşanıyor. 2018’in ilk beş ayında sınırı geçerek Meriç’e gelenlerin sayısı, 2017’nin tamamında gelen kişi sayısını aşmış durumda.

Ocak - Mayıs 2018’de 9 binden fazla kişi Türkiye kara sınırından Yunanistan’a geçti. MSF, Yunanistan’ın Meriç bölgesinde tıbbi destek çalışmalarına başladı.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Türkiye - Yunanistan kara sınırını geçerek Yunanistan’ın Meriç (Evros) iline gelen göçmen ve mültecilerin artan tıbbi ihtiyaçları ve endişe verici durumu karşısında, bölgede birinci basamak sağlık hizmeti alanındaki açığı kapatmaya yönelik bir program başlattı.

MSF, Türkiye - Yunanistan sınırına yakın Seymenli’de (Filakio) bulunan İlk Aşama Kabul Merkezi’nde ve temel ihtiyaçların tespit edildiği diğer barınma yerlerinde bulunan göçmen ve mültecilere birinci basamak sağlık hizmeti vereceği dört aylık programı kısa süre önce uygulamaya koydu.

Program, sığınma amacıyla Türkiye’den geçerek Yunanistan’a gelen, birçoğu şiddet görmüş ve travma yaşamış mültecilere tıbbi yardımda bulunmayı ve sağlık hakkında bilgilendirme ve teşvik faaliyetleri yürütmeyi hedefliyor.

MSF ekibi tıp doktoru, ebe, sağlık teşvik görevlisi ve dil engelini aşmaya yardımcı olacak kültürel aracılardan oluşuyor.

2018’in ilk beş ayında sınırı geçerek Meriç’e gelenlerin sayısı, 2017’nin tamamında gelen kişi sayısını aşmış durumda: Ocak-Mayıs 2018’de 9 binden fazla kişi Türkiye kara sınırından Yunanistan’a geçti.

Sınırı geçerek Yunanistan’a varanlar burada durduruluyor ve bölgedeki çeşitli tesislerde bir süre alıkonuyor. Ancak kayıt işlemlerini beklerken alıkondukları yerlerde sağlık hizmetlerine erişimleri son derece sınırlı oluyor veya hiç olmuyor. Yalnızca, İlk Aşama Kabul Merkezi’nin yakınında bulunan ve sınırdışı edilmek üzere kapatılan kişilerin idari gözetim altında tutulduğu Geri Gönderme Merkezi (Çıkış Öncesi Bekleme Merkezi) sağlık çalışanları tarafından izleniyor. Bu merkezde çevirmenlerin bulunmaması ise klinik değerlendirmeleri zorlaştırıyor.

MSF, hayati önem taşıyan sağlık hizmetlerine erişimde sürekli olarak engellerle karşılaşan en kırılgan durumdaki gruplar için özellikle kaygı duyuyor. Refakatsiz (yanında yetişkin yakını olmayan) ve çok küçük yaştaki çocuklar, hamile kadınlar, kronik hastalığı bulunan ve gereken tedaviyi göremeyen insanlar bu grupta yer alıyor.

MSF, yetkililerin giderek büyüyen kırılgan durumdaki bu nüfusa yönelik sağlık hizmeti vermek için çalışmaları hızlandırmaya ve burada gerekli planlamaları yaparak uygulamaya öncelik vermesini bekliyor.

Yorum Yapın