Batı Afrika’daki Ebola salgını sona erdi

14.01.2016 - Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Liberya'da Ebola virüsünün azami geçiş süresinin iki katı olan 42 günlük sürenin yeni bir vaka olmadan atlatıldığını bildirdi. Liberya, Sierra Leone ve Gine’de Ebola’dan kurtulanlar için destek hizmetlerini sürdüren MSF, Liberya'da Ebola vakalarının bitmesiyle birlikte Batı Afrika'daki salgının da sona erdiğini ilan etti.

Önümüzdeki yıllarda meydana gelebilecek benzer salgınlara karşı daha hazırlıklı olabilmek için Ebola salgınından ders çıkarılması gerektiğini belirten MSF Uluslararası Başkanı Dr. Joanne Liu, uluslararası sağlık kuruluşlarına seslenerek şunları söyledi: “Ebola deneyiminden hepimiz ders çıkarmalıyız. İhmal edilen hastalıklara ve ileride karşılaşabileceğimiz benzer salgınlara yönelik acil müdahale ve tedavi yöntemlerimizi geliştirmek için ne yapmamız gerektiğini etraflıca düşünmemiz gerekiyor.

Son Ebola krizinde karşılaştığımız en büyük sorun, Ebola’dan etkilenen topluluklara gerekli tıbbi yardımın ulaştırılması konusunda uluslararası desteğin yetersizliği değil, siyasi iradenin eksikliğiydi.

Oysa her şeyden önce hastaların ve salgından etkilenen kitlelerin ihtiyaçları gözetilmeli, bu ihtiyaçlar her türlü siyasi çıkardan önce gelmelidir.”

Sınır Tanımayan Doktorlar Program Direktörü Brice de le Vingne ise, konuşmasında Ebola’yla mücadele sürecine önemli katkılarda bulunan ve hastaları tedavi etmeye çalışırken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını andı. İlk kez 1976’da ortaya çıkan virüsün, yaklaşık 40 yıl sonra tarihteki en büyük Ebola salgınına neden olduğunu belirten Vingne, “Dünya çapında yürütülen araştırmalar yeterli olmamakla birlikte, bugüne kadar yapılan sayısız test Ebola’ya karşı umut vadeden adımlar atmamızı sağladı. Fakat hala etkin bir tedavi yöntemi bulunmuş değil. Yeni geliştirilen Ebola aşısı ise, henüz lisans almadı” dedi.

Ebola’yla mücadeleye 96 milyon avro harcandı
Salgının ilk günlerinden bu yana Gine, Liberya ve Sierra Leone gibi salgının en şiddetli görüldüğü ülkelerde Ebola tedavi merkezleri kuran MSF, psikolojik destek, kamuoyu bilinçlendirme, salgın ve temas izleme faaliyetlerini de eşzamanlı olarak sürdürmüştü.

Salgının zirveye ulaştığı dönemde yaklaşık 4.000 yerli ve 325 uluslararası personel ile üç kıtada salgınla mücadele eden MSF, bu süreçte Ebola tedavi merkezlerinde toplam 10.376 hasta ağırlamış, bu hastalardan 5.226’sında Ebola virüsü tespit etmiş ve salgının önüne geçmek için 96 milyon avro harcamıştı.

Öngörülemeyen etkiler ve sonuçlar doğuran bu tür bir salgın, sürekli teyakkuz halinde olmayı gerektirdiği için MSF, yeni vakalarda acil tıbbi müdahalede bulunabilecek şekilde bölgedeki etkinliğini sürdürecek ve etkin bir izleme çalışması yürütecek.

Ebola’yı atlatan hastalar, eklem ağrısı, kronik yorgunluk ve işitme-görme bozuklukları gibi bir dizi sağlık sorunu yaşadıkları için özel bakım ve tedavi hizmetlerine ihtiyaç duyuyorlar. Çoğu zaman aile ve arkadaş çevrelerinde yaftalanan ve dışlanan bu kişiler, MSF’nin Liberya, Sierra Leone ve Gine’de işlettiği Ebola tedavi merkezlerinde tıbbi ve psikolojik tedavi hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

Liberya, Gine ve Sierra Leone’da epidemiyolog olarak MSF ile çalışan Hilde de Clerk, “Salgın süresince Ebola’nın yerel topluluklar üzerindeki olumsuz etkisine bizzat şahit oldum. Aynı zamanda salgının ilk günlerinde yaşanan o büyük kitlesel korku nedeniyle uluslararası sağlık kuruluşlarının faaliyetlerinin nasıl felce uğradığını gördüm. Açıkçası bu ilk başlarda bizim için korkunç bir deneyimdi çünkü tek başımıza kalmıştık ve kartopu etkisiyle büyüyen bir salgını geriden takip ediyorduk. Fakat yerel personelin Ebola’yla mücadeleye baş koyması ve uluslararası aktörlerin bir süre sonra devreye girmesi bize büyük bir güç verdi. İleride karşılaşabileceğimiz benzer salgın vakalarına çok daha hızlı ve etkili müdahale edebilmek için şimdiden gerekli hazırlıkları yapmalıyız” dedi.


Sınır Tanımayan Doktorlar, 2014 yılında Gine, Sierra Leone ve Liberya gibi virüsten en çok etkilenen ülkelerin yanı sıra, Nijerya, Senegal, Mali ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi ülkelerde Ebola’yla mücadele etti. MSF şu anda Ebola’yı atlatan bireylere ve bölge insanına yönelik çalışmalarını sürdürürken, yeni faaliyetleri de hayata geçiriyor. Ocak 2016 itibarıyla Sierra Leone’de iki, Liberya ve Gine’de birer adet klinik işleten MSF, virüsten kurtulanlara tıbbi ve psikolojik destek sunmaya devam ediyor. Salgın nedeniyle aksayan halk sağlığı hizmetlerini yeniden geliştirmek için çaba harcayan MSF, Sierra Leone’de anne ve çocuk sağlığı kliniği açmayı planlıyor. Yakın zamanda Liberya’nın başkenti Monrovia’da yeni bir pediatri kliniği açan MSF, Gine’nin başkenti Konakri’de de yetkili sağlık kurumlarıyla birlikte bir HIV projesi yürütüyor.


Güncelleme, 15.01.2016: Sierra Leone Sağlık Bakanlığı, 15 Ocak Cuma günü ülkede yeni bir Ebola vakasına rastladıklarını duyurdu. Yeni vakanın Batı Afrika'da Ebola salgınının sona erdiğine dair çıkan haberlerden tam bir gün sonra ortaya çıkması son derece üzücü olmakla birlikte, böylesine büyük çaplı salgın hastalıkların ardından, alınan tüm önlemlere rağmen, virüslerin yeniden kendini göstermesi bir olasılık olarak kabul ediliyor.

Bölgede hazır durumda bekleyen Sınır Tanımayan Doktorlar ekibi, an itibarıyla Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle irtibat halinde ve gerekmesi halinde afet müdahale mekanizmalarını devreye sokacak şekilde örgütlenmiş durumda.

Ebola salgınının Sierra Leone'da 7 Kasım 2015 tarihinde sona erdiği duyurulmuştu. Ebola ile mücadele sürecinde kilit rol oynayan MSF, şu anda Sierra Leone’nin Freetown ve Tonkolili bölgelerinde Ebola’dan kurtulan 4.051 kişiye tıbbi ve psikososyal destek vermeye devam ediyor. MSF aynı zamanda ülkedeki acil müdahale kapasitesini koruyor.

Yorum Yapın