Gine: Son Ebola hastasında virüs negatif çıktı

MSF157034

Nubia, Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) Ebola kliniğinde çalışanlarla beraber / Tommy Trenchard

Henüz üç hafta önce dünyaya gelen Gine’deki bilinen son Ebola hastası Nubia’ya yapılan testin sonucu negatif çıktı.

Bu sevindirici sonuçla ilgili açıklama yapan MSF Gine Acil Durum Koordinatörü Laurence Sailly, “Nubia’nın annesi 27 Ekim’de Konakri’de Ebola sebebiyle hayatını kaybetti. Fakat Nubia Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) Ebola Yönetim Merkezi’nde yürüttüğü tedaviye çok olumlu yanıt verdi. Testin negatif çıkması bizi çok mutlu etti, ama o, bu ölümcül hastalığı atlatan ilk bebek olduğu için, taburcu edilmeden önce biraz daha bizimle kalacak ve ek tıbbi destek alacak” dedi.

42 günlük geri sayım

Salgının resmi olarak bitişi ilan edilmeden önce 42 günlük bir geri sayım başlatıldı. Bu süre zarfında herhangi bir yeni vakanın bildirilmemesi sonucunda salgının resmen bittiği duyuruldu.

Hükümet yetkilileri ve bölge halkı bu noktaya gelebilmek için çok çalıştı. Fakat hala çok dikkatli ve tedbirli olmakta fayda var. Çünkü herhangi bir potansiyel vakanın gözden kaçırılması tüm bu emeklerin boşa gitmesi anlamına gelir.

Nubia’nın ailesi Sierra Leone sınırının hemen yakınındaki Forecariah kasabasında yaşıyor. Bu kasaba aynı zamanda ülkede Ebola’nın etkilediği son bölge olarak biliniyor.

O bir savaşçı

Yeğeni Nubia’yı ziyarete gelen Adama ise, “Şimdi onu gördüğümde çok duygulandım. Çünkü son gördüğümde durumu çok daha kötüydü. Şu anda son derece sağlıklı görünüyor. Eve döndüğümde Nubia’nın durumunu aileme anlatacağım. Bu hastalığı atlatmasına ihtimal vermiyorduk. Ama onun emin ellerde olduğunu biliyoruz. O tam bir savaşçı” açıklamasını yaptı.

Şu anki Ebola salgını, virüs kaynaklı kanamalı ateşli hastalık salgınlarının en kötüsü. Bu hastalık türü, ilk kez 1976 yılında Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde ortaya çıkmıştı.

Bu salgın, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) en güncel verilerine göre, Batı Afrika bölgesinde Gine, Liberya ve Sierra Leone başta olmak üzere 29.000 kayıtlı vakada toplam 11.300 kişinin ölümüne sebep oldu.

Yorum Yapın