Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde ebola salgınına müdahale

2014 yılında yaşanan ebola salgını sırasında Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Equateur eyaletinde görev yapan MSF ekipleri. Fotoğraf: Gabriele François Casini/MSF (Arşiv)

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) acil tıbbi müdahale ekibi, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde resmi makamlarca 8 Mayıs’ta doğrulanan ebola salgını karşısında durumu değerlendirip hızla harekete geçmek için Kongo Sağlık Bakanlığı ve diğer uluslararası kuruluşlarla işbirliği içinde çalışıyor.

Ekvator eyaletindeki Bikoro sağlık bölgesinde ve başkent Kinşasa’da göreve başlayan MSF ekibi, şüpheli vakaların daha çabuk ve doğru teşhis edilmesini sağlamak ve salgını durdurmak için en uygun tıbbi müdahale şeklinin hızla hayata geçmesine katkıda bulunacak.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde ebola salgınları dönem dönem görülebiliyor. Son yıllarda ülkede MSF’nin de tıbbi müdahalede bulunduğu ebola salgınları arasında, Likati (2017, doğrulanmış 3 ebola vakası), Boende (2014, doğrulanmış 24 ebola vakası), İsiro (2012) ve Mweka’da (2007, doğrulanmış 18 ebola vakası) gerçekleşen salgınlar sayılabilir.

MSF Kongo Demokratik Cumhuriyeti temsilcisi Julien Raickman’ın verdiği bilgiler şöyle: “MSF geçmişte de ebola hastalarının tedavisi ve salgınların kontrol altına alınması konusunda Kongo makamlarıyla birlikte çalışmıştı. Şu anda Bikoro’da doktorlar, su ve sanitasyon uzmanları, sağlık konusunda bilgilendirme görevlileri, lojistikçiler ve bir epidemiyoloji uzmanından oluşan deneyimli bir MSF ekibi var. Ekip, durumu değerlendirmek ve salgının durdurulmasını sağlamak üzere Kongo makamları ve uluslararası kuruluşlarla birlikte çalışıyor.”

Yorum Yapın