Kongo'da liman kentinde 1 ebola vakası doğrulandı

2014-15'te Batı Afrika'da yaşanan salgın sırasında, ebolaya karşı koruyucu kıyafetleri içindeki MSF hijyen ekibi. Fotoğraf: Anna Surinyach, Kasım 2014 (MSF Arşivi).

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Ekvator (Equateur) eyaletinde ebola salgını devam ediyor. Kongo Nehri üzerinde, nüfusu 1 milyonu aşan işlek liman kenti Mbandaka’da laboratuvarda doğrulanan 1 vaka daha kaydedildi. Yeni vaka, salgının merkezi olan Tumba Gölü’nün doğusundaki bölge ile bağlantılı bir kişi.

16 Mayıs 2018 - Salgının başlangıcından bu yana toplam 44 kişi kanamalı ateş belirtileri gösterdi ve bu vakaların 3'ünün ebola olduğu doğrulandı. Sağlık Bakanlığı'nın bölgedeki yetkilileri tarafından, 23 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) salgına müdahale etmek ve yayılma riskini olabildiğince azaltmak üzere, salgının etkili olduğu Mbandaka ve Bikoro bölgelerinde çalışmalarını hızlandırdı.

Güncelleme, 21 Mayıs 2018: 21 Mayıs itibarıyla Bikoro, Mbandaka ve Iboko'da kanamalı ateş belirtileri gösteren kişi sayısı 46, ebola olduğu laboratuvarda doğrulanan kişi sayısı 21, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 26'ya yükseldi. Ek olarak 21 olası vaka ve 4 şüpheli vaka tespit edildi. 

Güncelleme, 18 Mayıs 2018: Kongo Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, kanamalı ateş belirtileri gösteren 45 kişiden 17'sinin ebola olduğu laboratuvarda doğrulandı (4’ü Mbandaka, 13’ü Bikoro’da). Ölü sayısı ise 25'e yükseldi. MSF, 50 ton salgın müdahale kitini Kongo'ya gönderdi.

Karantina alanları oluşturuldu

Saha çalışmalarını hızlandıran MSF acil müdahale ekipleri, Mbandaka’nın ana hastanesinde 5 yatak, Bikoro Hastanesi’nde de 10 yatak olmak üzere farklı noktalarda karantina alanları oluşturarak hastaları tedavi etmeye başladı. Ekipler ayrıca Mbandaka ve Bikoro’da her biri 20 yataklı iki Ebola Tedavi Merkezi'nin (ETM) kurulumunu tamamlamak üzere. Önümüzdeki birkaç gün içinde tonlarca tıbbi yardım malzemesi Mbandaka’ya ulaşacak (tıbbi yardım kitleri, koruyucu kıyafetler, eldiven ve çizme gibi izolasyon/karantina malzemeleri içeren korunma ve dezenfeksiyon kitleri ile naylon örtü, klor sprey ve su arındırma kitleri gibi malzemelerin bulunduğu lojistik ve hijyen kitleri ile palyatif ilaçlar1).

MSF’nin bölgede görevlendirdiği ekip üyeleri içinde, sağlık personeli, enfeksiyon kontrol uzmanları ve lojistikçiler de dahil olmak üzere kuruluşun ebola alanında en deneyimli saha çalışanları var.

Bölgedeki en ciddi salgın

Bu salgının Kongo’da son 40 yıl içinde görülen dokuzuncu ebola salgını olduğunu belirten MSF’nin Mbandaka’daki Acil Durum Koordinatörü Henry Gray, bölgedeki son duruma dair şunları söyledi: "Şimdiye kadarki tüm salgınlar, geçen sene Likati’de yaşanan salgın gibi, ücra ve yalıtılmış bölgelerde yaşanan ve başka yerlere yayılmayan salgınlardı.

Ancak Mbandaka’da doğrulanan ebola vakası ile bu senaryo değişti. Salgın artık kentsel alanı etkilediği için bu şimdiye kadar yaşanan en ciddi ve en endişe verici salgın.

Şüpheli vakanın geriye dönük takibini yaparak ebolanın kente nasıl ulaştığını tespit etmek çok büyük önem taşıyor. Ebolanın yayılmasını durduracak koordineli ve bölgeye özgü çözümler geliştirebilecek hızlı bir tıbbi müdahale için Sağlık Bakanlığı ve sahada bulunan diğer kuruluşlarla yakın bir işbirliği içindeyiz.”

Ebola aşısının uygulanması

Kongo Nehri üzerindeki Mbandaka liman kenti kıyıları. Fotoğraf: Borja Ruiz Rodriguez/MSF, Haziran 2016 (MSF Arşivi)

Sahadaki salgın tespit ve takip çalışmalarına ek olarak, MSF ve MSF’ye bağlı araştırma birimi Epicentre, salgını kontrol altına alacak ek bir tedbir olarak rVSVDG-ZEBOV-GP ebola aşısının uygulanması konusunda Kongo Demokratik Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile sıkı bir çalışma yürütüyor.

Bu strateji yürürlüğe konurken, salgının yayılmaması için ebola ile mücadelenin temel "ayakları" da uygulanmaya devam edilmeli. Bunlar: erken tedavi; hastaların sağlıklı insanlardan ayrılması (karantina); ebolayla temas etmiş kişilerin tespit edilmesi ve gözlem altına alınması; insanların hastalık hakkında, bunun nasıl önleneceği ve nereye başvurulması gerektiği hakkında bilgilendirilmesi; mevcut sağlık sisteminin güçlendirilmesi ve cenazelere dair kültürel yaklaşımın geçici olarak değiştirilmesi.

Sınır Tanımayan Doktorlar 1981 yılından bu yana Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteriyor ve bugün ülkenin 26 eyaletinin 20’sinde düzenli veya acil programlar yürütüyor. Programlar kapsamında çatışma ve şiddet mağdurlarına, yerinden edilmiş insanlara, HIV/AIDS ile yaşayan kişilere ve kanamalı ateş, kolera, kızamık gibi salgınlardan muzdarip insanlara tıbbi yardım sağlanıyor.

Mbandaka kenti yakınlarındaki Wendji Köyü'nün pazar yeri. Fotoğraf: Borja Ruiz Rodriguez/MSF, Haziran 2016 (MSF Arşivi).

 


1 Palyatif (hafifletici) ilaçlar, ebola belirtilerinin tedavisinde kullanılır (örn. kuvvetli ağrı kesiciler, anksiyete önleyici ilaçlar, antibiyotikler) ve bu da MSF’nin “ebola kiti”nin bir parçasıdır.

Yorum Yapın